Jak malować płytki - praktyczne porady

Malowanie płytek to sposób na efektowną metamorfozę wnętrza, bez konieczności czasochłonnego skuwania glazury. Decydując się na odświeżenie ścian w łazience czy kuchni, należy zaopatrzyć się w specjalną farbę do malowania płytek i porządnie oczyścić ich powierzchnię przed pokryciem ich kolorem.

Jaka farba do płytek łazienkowych?

Płytki podłogowe i ścienne eksploatowane są z odmienną intensywnością, a także są narażone na trochę inne zagrożenia, dlatego najlepiej będzie kupić oddzielną farbę do ceramiki na ścianach, a inną do podlogowej. Decydując się na malowanie płytek łazienkowych, warto skorzystać z farby renowacyjnej odpornej, przede wszystkim, na wilgoć, ale i działanie detergentów i środków myjących czy uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są farby dwuskładnikowe, które przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Wybierając farbę, warto zastanowić się również nad rodzajem wykończenia powłoki. Powłoka połyskująca optycznie powiększy pomieszczenie, z kolei matowa – pozwala subtelnie wyeksponować wzór na płytkach, a jednocześnie prezentuje się wyjątkowo elegancko.

Jak przygotować płytki do malowania?

Przygotowanie podłoża do malowania jest równie ważne, co wybór odpowiedniej farby. W pierwszej kolejności należy wynieść sprzęty i meble, które mogą przeszkadzać w pracach remontowych. Płytki oraz fugi należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, aby różnego rodzaju zacieki i osady nie pogorszyły odpowiedniego przylegania farby do malowanego podłoża. W przypadku występowania ubytków czy pęknięć, zarówno na płytkach, jak i fugach, należy je wypełnić specjalną masą naprawczą przeznaczoną do płytek. Meble czy urządzenia sanitarne, których nie da się zdemontować, wystarczy zabezpieczyć taśmą malarską i folią, aby nie pobrudziły się w trakcie malowania.  

Malowanie płytek – o czym pamiętać?

Dokładne informacje dotyczące malowania płytek znajduje się na opakowaniu farby, dlatego warto się z nimi zapoznać. Większość producentów farb do glazury zaleca, by przed rozpoczęciem malowania zabezpieczyć powierzchnię warstwą specjalnego gruntu do tego typu podłoża. Dzięki temu powłoka malarska osiągnie lepszą przyczepność do podłoża.

Fugi można pomalować małym, precyzyjnym pędzlem, z kolei kafelki – wałkiem gąbkowym, kierując się z góry na dół. Zabezpieczającą taśmę malarską najlepiej usunąć po około 15-30 minutach po zakończonym malowaniu. Jeżeli zrobi się to później, farba zaschnie na taśmie, co może uszkodzić nowo nałożoną powłokę malarską.

Czytaj także: Malowanie ścian – od czego zacząć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here