meble kuchenne, malowanie
meble kuchenne, malowanie

Przymierzasz się do wymiany swojej starej szafy na nową? A może zastanawiasz się jak w prosty sposób odmienić wygląd swojej kuchni? Dzisiaj podpowiemy Ci jak tanim kosztem odświeżysz wystrój swoich wnętrz.

Jeżeli Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na zakup nowych mebli a pomimo to bardzo zależy Ci na tym, aby poprawić wygląd obecnych to najlepszym rozwiązaniem będzie przemalowanie ich na inny kolor. Chcesz wiedzieć jak krok po kroku powinien przebiegać ten proces?

Malowanie mebli „krok po kroku”
Krok pierwszy – przygotowanie

Na tym etapie należy się skupić nie tylko na przygotowaniu mebli ale także i siebie. Zanim rozpoczniesz malowanie upewnij się, że wszystko czego potrzebujesz masz pod ręką – podkład, farbę, folię, pędzle, lakier, papier ścierny, nowe uchwyty itp.
Sprawdź stan techniczny mebli – czy są na nich widoczne zarysowania, ubytki jeżeli tak konieczne będzie ich wypełnienie przy pomocy specjalistycznej szpachli do drewna.
Odkręć uchwyty i gałki, najlepiej gdyby meble zostały rozłożone na części wtedy ich pomalowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Krok drugi – zmatowienie powierzchni

To najważniejszy etap całego malowania, bowiem na dobrze przygotowanej powierzchni farba będzie trzymała się znacznie lepiej.
Powierzchnię (niezależnie od tego czy są to meble drewniane, pokryte okleiną czy z płyty MDF) należy zmatowić przy pomocy papieru ściernego, jeżeli widoczne są na nim resztki farby lub lakieru, koniecznie trzeba je usunąć, zapobiegnie to powstawaniu grudek oraz zacieków. Kiedy to zrobisz, pozbądź się pyłu oraz kurzu a na koniec odtłuść całą powierzchnię.

Krok drugi – malowanie

Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie farby podkładowej, która dodatkowo zwiększy przyczepność farby kolorowej – ale nie jest to warunek konieczny i jeżeli nie posiadasz „bazy” to ten krok możesz spokojnie pominąć.
Do malowania najlepiej sprawdzają się większe pędzle lub mniejsze wałki, przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o tym aby zabezpieczyć te elementy, które mają pozostać niepomalowane.

Jak malować meble?
Z reguły powinny Ci wystarczyć 2-3 cienkie warstwy farby, nie przejmuj się tym, że pierwsza nie zakryła wszystkiego w zupełności, kolejna z pewnością to zrobi. Najczęściej popełnianym błędem jest nakładanie zbyt grubych warstw, przez co później farba odwarstwia się i odpada. Ważne jest także aby kolejną warstwę nakładać dopiero w momencie kiedy poprzednia porządnie wyschnie!

Krok trzeci – lakierowanie

Kiedy farba została już nałożona pora zabezpieczyć powierzchnię mebli lakierem lub woskiem. Jeśli zależy Ci na wysokiej trwałości oraz odporności zdecyduj się na użycie lakieru, woski mają mniej intensywny zapach i szybciej schną ale niestety słabo radzą sobie z ochroną powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Kiedy lakier wyschnie przykręć gałki i gotowe!
Malując meble pamiętaj o naszych radach! Trzymając się wyżej przedstawionych wskazówek cała praca przebiegnie Ci szybko i sprawnie a meble będą wyglądały dosłownie jak nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here