Spójna kolorystyka we wnętrzach jest kluczem do sukcesu. To właśnie barwy odpowiadają za wykreowanie klimatu i charakter mieszkania czy domu. Mają kluczowy wpływ na nasze samopoczucie, a dodatkowo – sporo mówią o domownikach. Jeśli decydujemy się na zastosowanie fototapety w naszych wnętrzach, ważne jest, by była odpowiednio zestawiona z kolorami ścian.

Wybór koloru głównego

Pierwszym krokiem jest wybranie głównej kolorystyki wnętrza. Warto pamiętać o tym, że każda barwa ma swoje znaczenie. To dlatego konieczne jest sprawdzenie, jak dany kolor będzie wpływać na naszą psychikę oraz czy pozwoli nam się zrelaksować, czy wręcz przeciwnie – będzie działać pobudzająco.

Możemy być miłośnikiem danej barwy, ale nie oznacza to, że sprawdzi się ona na ścianie i będzie współgrać z fototapetą. Pod uwagę bierzemy charakter wnętrza.

Jeśli szukamy aranżacji do sypialni, trzeba uwzględnić to, że to właśnie tam najczęściej odpoczywamy, więc zastosowane barwy powinny temu sprzyjać. Najlepsza fototapeta do sypialni to ta, która przedstawia naturę lub abstrakcyjne kształty w stonowanych kolorach.

piękna fototapeta na ścianę do salonu

Kontrastowe czy spójne elementy?

Gdy już wybierzemy przewodni kolor, pora zastanowić się nad tym, czy dobierzemy barwy podobne, czy zupełnie kontrastowe. By uniknąć chaosu, nie stosujmy ich zbyt wiele. Optymalna liczba to cztery kolory. Fototapeta do salonu powinna zawierać elementy, które będą kolorystycznie zbliżone do barwy na ścianach.

Jeśli tworzymy kompozycje kolorystyczne w pomieszczeniach i dobieramy odpowiednie fototapety, kierujmy się zasadą – kontrast lub podobieństwo. Wiele będzie zależeć od tego, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać.

Gdy zależy nam na harmonii i ładzie, postawmy na barwy monochromatyczne. Idealna będzie np. fototapeta 3D do nowoczesnego wnętrza sypialni z abstrakcyjnymi kształtami w kolorze bieli. Jeśli zaś interesują nas fototapety do kuchni, można postawić na kontrast i dynamikę – w tym pomieszczeniu już nie wypoczywamy, więc można zdecydować się na bardziej barwne rozwiązania. Można posłużyć się kołem barw.

Łączenie koloru ścian i fototapety

Bez wątpienia fototapeta jest mocnym akcentem dekoracyjnym. Jednocześnie przyciąga uwagę, dlatego jej dobór trzeba starannie przemyśleć. Jeśli stosujemy fototapetę na całej ścianie, kolorystyka pozostałych musi z nią idealnie współgrać. Odcień farby powinien mieć powtórzenie w barwach fototapety.

Koniecznie trzeba pamiętać o wspomnianych powyżej zasadach, czyli – albo kontrast, albo monochromatyczność. Trzeba jednak także mieć na uwadze, że ściany malujemy na jeden kolor.

Wystrzegamy się na nich wzorów czy ornamentów. Do mocnych barw dobieramy stonowane bądź dwukolorowe fototapety. Uniwersalnym rozwiązaniem będą czarno-białe okleiny ścienne lub te w odcieniach sepii.

Do jasnych pomieszczeń oraz wszelkich wnętrz w odcieniach bieli, beżu oraz szarości, wybierajmy fototapety w intensywnych barwach. Można także pokusić się o powtórzenie barwy dominującej na fototapecie na jednej z pozostałych ścian. Dodaje to wnętrzom charakteru.

idealna kompozycja kolorów w pokoju dziecięcym

Złudzenie optyczne

Co ciekawe, fototapety przestrzenne potrafią optycznie powiększyć wnętrze. Również każda barwa może spowodować inne postrzeganie przestrzeni. Trzeba wziąć to pod uwagę, planując aranżację. Umiejętne dobieranie barw pozwoli na zastosowanie optycznych sztuczek.

Jak głosi podstawowa zasada – barwy jasne i zimne optycznie poszerzają i powiększają przestrzeń. Dają również wrażenie przestronności. Z kolei barwy ciepłe i ciemne optycznie zwężają i pomniejszają pokoje.

Kolory jasne, które są nisko nasycone, dają wrażenie świeżości. To właśnie one wpływają relaksująco i kojąco na nasze samopoczucie. Warto zastosować je w sypialni.

Co istotne, w tych barwach będą także odpowiednie fototapety do biura. Inaczej jest w przypadku ciemnych barw. Stosujemy je z umiarem, gdyż mogą nieco przytłoczyć wnętrze. Będą za to doskonałymi akcentami kolorystycznymi, gdy zechcemy ożywić pomieszczenie.

Właściwości kolorów ciepłych

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać tapetę, nie można pominąć właściwości kolorów:

  • żółty – radosna barwa, która pobudza. Jeśli chodzi o efekt optyczny, wpływa ona na zmniejszenie pomieszczenia. W tej barwie możemy wybrać fototapety do kuchni zmywalne, a także okleiny do jadalni. Dobrze będzie współgrała z pomarańczem, czerwienią, zielenią czy fioletem.
  • pomarańczowy – barwa, która działa antydepresyjnie i przywraca siły witalne. Podobnie, jak barwa żółta – zmniejsza optycznie pomieszczenie. Pasuje do wielu wnętrz, jednak jako kolor uzupełniający. Możemy wybrać fototapety na zamówienie, które będą zawierać pomarańczowy akcent. Dobrze współgra z czerwienią, niebieskim, fioletem, zielenią, brązem, beżem.
  • czerwony – daje poczucie bezpieczeństwa, wzmaga aktywność, lecz optycznie zmniejsza pomieszczenie. Sprawdzi się w przedpokoju czy holu. Dobrze współgra z białym, szarym, niebieskim, czarnym.
  • różowy – kolor, który wnosi powiew romantyzmu do wnętrz. Ma neutralny efekt optyczny. Sprawdzi się w pokojach dziecięcych, salonach czy sypialniach. Pasuje do niebieskiego, białego czy zielonego.
  • brązowy – sprzyja wyciszeniu, ma neutralny efekt optyczny. Z powodzeniem możemy wykorzystać tę barwę w każdym wnętrzu w duecie z niebieskim, czerwonym czy pomarańczowym.
  • zielony – barwa harmonii, która sprzyja skupieniu. Optycznie powiększa pomieszczenie. Można ją zastosować w łazience, korytarzu, gabinecie. Dobrze współgra z pistacjowym, żółtym, fioletowym i brązowym.

Właściwości barw zimnych

  • fioletowy – wycisza, dodaje elegancji i klasy. Ma neutralny efekt optyczny i idealnie nadaje się do kolorystycznych akcentów. Pasuje do żółtego, niebieskiego i czerwonego.
  • niebieski – koi, wpływa na regulację snu, ale może powodować melancholię. Powiększa optycznie pomieszczenie i sprawdzi się w każdym wnętrzu. Współgra z bielą, beżem, turkusem czy zielenią.
  • szary – nadaje się do stonowania wnętrza, ale optycznie pomniejsza pomieszczenie. Barwa najczęściej wykorzystywana jest w nowoczesnych wnętrzach – szczególnie w pokojach dziennych, łazienkach czy korytarzach. Współgra doskonale z bielą lub barwami o dużym nasyceniu.
  • czarny – modny i oryginalny kolor, który dodaje elegancji. Optycznie pomniejsza pomieszczenie, dlatego warto stosować czerń z umiarem. Idealnie będzie się prezentować w towarzystwie jasnych kolorów – bieli, szarości.

Fototapeta – czy to dobry pomysł?

Fototapetę można nazwać powiększonym zdjęciem, obrazem czy szkicem, który przykleja się do ściany. Kolorystyka jest na tyle ogromna, że bez trudu dopasujemy ją do swoich wnętrz. Co ciekawe, to efektowna dekoracja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jeśli chcemy stworzyć idealną aranżację, musimy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim – albo ciekawy, przemyślany kontrast, albo podobna paleta barw. Koniecznie unikamy chaosu w pomieszczeniach.

Przemyślany wybór

Bardzo ważne jest, by dokładnie przemyśleć wybór fototapety. Najpierw wybieramy pozostałe elementy wyposażenia, a dopiero później dodatki. Zbyt kontrowersyjna forma czy barwy, mogą sprawić później naprawdę spore trudności w dopasowaniu reszty pomieszczenia.

Nie oznacza to jednak, że musi być nudno. Kontrastowe zestawienia są nadal w modzie, dlatego możemy stworzyć naprawdę nietypową aranżację. Fototapeta najczęściej stosowana jest na jednej z czterech ścian. Pozostałą powierzchnię malujemy w odpowiednim kolorze według powyższych wskazówek.

Efekt końcowy

To, na jakie barwy, jeśli chodzi o ściany, i fototapety w dużej mierze będzie zależeć od naszych indywidualnych upodobań oraz przeznaczenia pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem jest fototapeta dmuchawce, która jest stonowana i świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – szczególnie w sypialni czy salonie.

Niektórzy decydują się na fototapety przedstawiające panoramy miast czy ciekawe krajobrazy. Jeśli należymy do tej grupy, z pewnością przypadną nam do gustu fototapety Nowy Jork.

Wymarzone wnętrza

Jak widać, fototapety bez trudu można dopasować do barw ścian. Do wyboru jest wiele różnorodnych wzorów, dlatego możemy je dobierać do już istniejących aranżacji lub tych, które dopiero powstają.

Co więcej, możliwe jest wykonanie okleiny ściennej z własnego zdjęcia. Sprawi to, że wnętrze nabierze bardziej personalnego charakteru i stworzy rodzinny klimat w czterech kątach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here