Jak dobrać napęd do bram skrzydłowych i przesuwnych

0
1411

Nawet najlepsza brama wjazdowa nie spełni swoich zadań, jeśli niewłaściwie dobierzemy do niej napęd. Warto więc poświęcić czas, by dokładnie dopasować go do rodzaju i wagi bramy. Dla standardowych bram wjazdowych na zamknięte osiedla liczy się przede wszystkim żywotność. W przypadku bram wjazdowych na teren ogródka działkowego czy domku letniskowego istotna będzie przede wszystkim nieskomplikowana konserwacja.                              

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem bramy, na początku inwestycji warto poważnie przemyśleć wybór i – jeśli to możliwe – zdecydować się na bramę przesuwną, bo w większości przypadków jest praktyczniejsza od tej skrzydłowej. Zaś napęd do bramy przesuwnej nie będzie miał do czynienia z takimi obciążeniami jak ten do bram skrzydłowych. 

Co brać pod uwagę przy wyborze napędów do bram

Rodzaj bramy to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, wybierając napęd. Nie bez znaczenia jest ilość planowanych otwarć i zamknięć bramy w ciągu doby. Dla bram otwieranych ponad kilkadziesiąt razy dziennie warto wybrać napędy o najwyższej klasie, dedykowane dla tego typu bram. W specyfikacji konkretnego napędu należy też sprawdzić maksymalną wagę bramy, jaką dany napęd może udźwignąć. Jeśli wybieramy napęd do już istniejącej bramy, niezależnie od tego, czy posiadamy bramę przesuwną, czy skrzydłową, warto na początku upewnić się, że sam mechanizm bramy działa bez zarzutu przy otwieraniu manualnym. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli bram jest montaż mechanizmu automatycznego do nieprawidłowo działającej bramy. Powodem źle działającego mechanizmu może być wypaczona prowadnica lub źle zamontowana brama. A przecież nawet najbardziej nowoczesny i najdroższy napęd nie będzie sobie w stanie poradzić z pierwotnym błędem, jaki powstał przy montażu bramy. 

Co znajdziemy na rynku

W przypadku światowego lidera branży bram, marki Hörmann, spotkamy się z klasycznym podziałem napędów do bram przesuwnych w zależności od wagi. Znajdziemy zarówno zestawy składające się z napędu, pilota, lampki LED, fotokomórki i kilku metrów listwy zębatej, jak i poszczególne części zamienne, które przydadzą się w trakcie okresowych przeglądów bramy. W przypadku napędów do bram skrzydłowych również liderzy branży, jak Hörmann, oferują zestawy, w skład których wchodzą dwa napędy, dwa piloty, centrala sterująca i komplet akcesoriów do montażu. Inaczej niż w przypadku bram przesuwnych, w bramach skrzydłowych zaleca się stosowanie dodatkowego zamka elektrycznego, zwłaszcza wówczas, gdy brama ma zwartą konstrukcję i jej skrzydła są ciężkie. Dodatkowy zamek elektryczny zapobiegnie otwarciu skrzydła bramy w trakcie silnego wiatru. Jeśli wybieramy napęd do bramy skrzydłowej, ważne jest też zadbanie o wyłączniki krańcowe, które nie zawsze są elementem zestawów napędu.

Nie popełniajmy głupich błędów 

Odpowiednie dostosowanie napędów do ciężaru bramy oraz zatrudnienie fachowców do montażu bram i napędów to kluczowe elementy sprawnie działającej bramy. Ponadto warto zastanowić się już na początku, w jaki sposób brama będzie otwierana, czy potrzeba nam czegoś więcej niż pilot, czy przyda się opcja przycisków, czytników kart, a może dobrym rozwiązaniem będzie fotokomórka lub klawiatura? Dobre przemyślenie wszystkich aspektów działania bram pozwoli na wybór takich rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom, a nawet je wyprzedzą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here