Samo hasło „meble designerskie” ma bardzo szerokie znaczenie. Po pierwsze dlatego, że tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić jakie cechy posiadają. Dla jednych będą to nowoczesne i unikatowe meble o niezwykłych kształtach, dla innych zaś będą to wszelkiego rodzaju dodatki i meble wykonane w stylu retro, nawiązujące do wzorców jakiejś epoki. To co jest jednak wspólne dla tego typu mebli to przede wszystkim doskonałe wyczucie mody i estetyki w aranżowanym wnętrzu oraz wykonanie mebli z wysokiej jakości materiałów. Są one tworzone przeważnie przez profesjonalnych wykonawców, z precyzją i starannością. Często posiadają wykończenia ręczne i są wykonywane z wysokim artyzmem, przy jednoczesnej dbałości o ich wartość użytkową i wygodę z nich korzystania. Meble designerskie to rozwiązania często bardzo oryginalne, oddające osobowość użytkowników, niebanalne, różnorodne.

Wygląd mebli designerskich

Meble designerskie to przede wszystkim oryginalność. Są to meble naprawdę najwyższej jakości i wykonywane przez najbardziej znanych projektantów, a więc muszą charakteryzować się wyglądem przyciągającym wzrok, niestandardowymi rozwiązaniami. Z pewnością powinny zadziwić swoją estetyką, ale i pasować doskonale do aranżacji wnętrza. Nie wszyscy uważają meble designerskie za ładne. Często ich cechą jest minimalizm – a więc jak najmniej dodatków, prostota i postawienie wyłącznie na użytkowość. Ale też z drugiej strony nie jest to zasadą, gdyż niektórzy użytkownicy mogą stawiać na bardziej dekoracyjny wygląd, a meble i tak ostaną uznane za designerskie.

Obecnie bardzo popularnymi meblami, które można nazwać z pewnością designerskimi są tak zwane meble systemowe. Z wyglądu przypominają meblościanki  z czasów PRL ale są wykonane z o wiele lepszych materiałów. Świetnie nadają się do salonu, gdzie z odpowiednio dobranymi fotelami, stołami czy kanapą prezentują się nowocześnie i bardzo stylowo. Meblościanki w stylu designerskim mogą posiadać różne kształty – np. sprawiać wrażenie poruszających się czy wręcz unoszących się w powietrzu. Meble designerskie to także meble modułowe, które można łączyć w większe całości. To kształty odbiegające od klasycznych – opływowe, okrągłe, trójkątne.

Funkcjonalność mebli designerskich

Nietypowa forma mebli designerskich, ich udziwnione kształty są z pewnością zaskakujące dla przeciętnego użytkownika i na pewno przyciągają spojrzenie. Jednak pomimo tego projektanci zwracają uwagę również na to, by były komfortowe i użyteczne. Meble designerskie pomimo swojej oryginalności w przeważającej większości doskonale wypełniają swoje przeznaczenie. I tak np. oryginalny w kształcie fotel designerski może być równocześnie bardzo wygodny i świetnie się komponować z resztą salonu czy innego pomieszczenia. Lub też regał meksykański, według projektu z 1953 roku, pomimo tego, że jest kolorową nieregularną bryłą posiada dużą ilość półek i szafek, które są bardzo użyteczne i pozwalają na przechowywanie wielu przedmiotów. O funkcjonalności mebli designerskich świadczyć powinna również kwestia łatwego transportu i montażu.

Gdzie zastosować meble designerskie

Jak wspominają specjaliści ze sklepu sfmeble.pl – lidera na rynku mebli designerskich – meble designerskie są idealne do nowoczesnych wnętrz, gdzie stawia się na prostotę i minimalizm np. w bardzo popularnym ostatnimi czasy stylu skandynawskim, w którym chętnie wykorzystuje się najprostsze formy mebli, z materiału typu drewno lite czy tworzywo sztuczne, najczęściej pomalowane na biało.

Ale meble designerskie sprawdzą się także w aranżacjach przytulnych, gdzie istotna jest domowa atmosfera i wygoda.

Kilka słów na zakończenie

Najciekawsze meble omawianego typu można zakupić w sklepach internetowych, gdzie projektanci chcą podzielić się swoimi najbardziej interesującymi, czasem też nieco zwariowanymi, pełnymi wyobraźni rozwiązaniami. Przy dobieraniu takich mebli trzeba mieć przede wszystkim umiejętność dopasowania mebla do wnętrza swojego domu. Tak by np. używając dwukolorowej szafy nie zaburzyć aranżacji, w której najistotniejsze są harmonia i spokój. Meble designerskie mogą być więc doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza, zależnie od gustów i preferencji użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here