Jak dbać o trawnik

Trawnik wokół domu nie wygląda zbyt atrakcyjnie? Dzięki tym prostym zabiegom pielęgnacyjnym może prezentować się pięknie!

Najładniejsze trawniki to nie tylko efekt wyboru odpowiedniej mieszanki nasion. Bardzo ważne są również specjalne zabiegi pielęgnacyjne, za pomocą których można nadać darni wyjątkową gęstość oraz soczyście zielony kolor.

Dbanie o trawnik nie musi być przy tym bardzo skomplikowane. Chociaż może zabrać trochę czasu, to jednak efekt może przejść najśmielsze oczekiwania!

Koszenie trawnika

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu równe ścięcie trawy i nadanie jej estetycznego wyglądu. W sezonie koszenie trawnika może być konieczne co 1-2 tygodnie.

W sprzedaży można znaleźć także specjalne preparaty, które powodują spowolnienie wzrostu trawy, dzięki czemu jej częste koszenie nie jest konieczne.

Nawożenie trawnika

Aby trawnik mógł prezentować się efektownie, warto zastosować odpowiedni nawóz do trawy, czyli preparat zawierający substancje aktywujące wzrost trawy oraz poprawiający jej ukorzenienie.

Nowoczesne nawozy do trawy nie wymagają systematycznego stosowania. W sprzedaży dostępne są preparaty, które działają nawet do 3 miesięcy, dlatego wystarczy zastosować je tylko 1-2 razy w ciągu sezonu.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu pionowe cięcie darni. Powoduje to lepsze napowietrzenie trawnika, rozbija zbitą darń, a także powoduje, że rośnie lepiej. Aeracja to z kolei zabieg polegający na napowietrzaniu trawników – polega on na nakłuwaniu ich w regularnych odstępach. Do wykonania wertykulacji i aeracji stosuje się urządzenia nazywane wertykulatorami.

Wertykulację trawnika najlepiej połączyć z jego nawożeniem dla uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Renowacja trawnika

W miejscach, w których trawnik wygląda nieestetycznie, na przykład jest zniszczony, ma ubytki lub wysechł, warto wykonać jego renowację.

Do renowacji trawników bardzo dobrze sprawdzają się mieszanki traw samozagęszczających, posiadające nasiona traw silnie krzewiących się, które szybko i skutecznie poprawiają wygląd trawników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here