Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Uprawa roślin w domu nie jest prosta – wymaga odpowiednich warunków i regularnego nawożenia. Jeśli zapomnimy o zabiegach pielęgnacyjnych, rośliny przestaną pięknie rosnąć i cieszyć oczy. W szczególności warto pamiętać o regularnym nawożeniu, ponieważ ziemia doniczkowa może szybko ulec wyjałowieniu i nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin. Poznanie kilku ogólnych zasad na pewno ułatwi pielęgnację roślin w naszych domach.

Jak zadbać o rośliny w domu?

Ogólne zasady pielęgnacji roślin doniczkowych są trudne do opisania. Wiele zależy od tego, jakie gatunki hodujemy. Mogą to być gatunki typowo tropikalne, a nawet rodzime, które spotykamy w letnich ogrodach. Rośliny takie jak popularne storczyki czy paprocie lubią wilgotne oraz ciepłe środowisko, które przypomina ich naturalne warunki. Będą więc dobrze rosły często podlewane i wówczas, gdy nie będą narażone na bezpośrednie promienie słońca – najlepiej, jeśli znajdą się w ocienionym miejscu. Nie będzie im również przeszkadzała wysoka temperatura w mieszkaniu. W bezpośrednim słońcu nie powinno się umieszczać ponadto roślin kwitnących oraz tych, które posiadają ozdobne liście. Są one bowiem narażone na poparzenia. Rośliny doniczkowe powinno się podlewać odstaną, miękką wodą. W tym celu najlepiej jest użyć wody, którą wcześniej nalejemy do butelek, nie powinna ona pochodzić bezpośrednio z kranu. Może to być również deszczówka, o ile tylko taką dysponujemy. Przekwitnięte kwiatostany i uschnięte liście należy regularnie usuwać – pobudza to rośliny do intensywnego wzrostu i wypuszczania młodych pędów.

Nawożenie

Regularne nawożenie jest bardzo ważne, pomaga zachować w glebie składniki mineralne niezbędne do wzrostu roślin. Odżywianie roślin doniczkowych rozpoczynamy w okolicy marca, natomiast kończymy wraz z nastaniem jesieni. Nawóz powinien być dopasowany do typu rośliny – inne wymagania ma skrzydłokwiat, całkiem inne storczyk. W poszukiwaniu odpowiednich nawozów warto zajrzeć na stronę internetową sklepu posiadającego szeroki asortyment akcesoriów ogrodowych – https://maxgrowshop.pl, gdzie można znaleźć nawozy i odżywki wielu firm, dedykowane dla różnorodnych gatunków. Wiele osób stosuje nawozy uniwersalne – oczywiście spełniają one swoje zadania i poprawiają jakość gleby, jednak mogą nie dostarczać roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, warto wybierać nawozy polecane dla określonych gatunków z takich internetowych sklepów ogrodniczych, jak MaxGrowShop.

Przesadzanie

Przesadzanie najlepiej jest wykonywać wiosną, chociaż zależy to od gatunku rośliny. Standardowo rośliny doniczkowe rosnące w domach należy przesadzać co 2-3 lata. Gatunki cechujące się szybkim wzrostem mogą wymagać przesadzenia nawet co roku. W szczególności należy tego dokonać, kiedy bryła korzeniowa zaczyna wystawać ponad krawędzie doniczki. Do przesadzania wykorzystuje się specjalną ziemię ogrodową, którą można kupić choćby w markecie. Jest ona wzbogacona składnikami odżywczymi, które zapewniają optymalny wzrost roślin i jest przepuszczalna, gwarantując dostęp powietrza do korzeni. Niewskazane jest przesadzanie roślin w okresie ich kwitnienia lub owocowania, ponieważ mogą one chorować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here