białe meble, krzesła, bielenie mebli

Postanowiłeś, że swoje nowe mieszkanie urządzone zostanie w stylu skandynawskim? Jesteś na etapie poszukiwań mebli? Odwiedziłeś już wszystkie pobliskie salony meblowe ale w dalszym ciągu nie znalazłeś tego czego szukałeś? Dzisiaj podpowiemy Ci jak samodzielnie przerobić meble tak, by nabrały typowego skandynawskiego charakteru.

Styl skandynawski wyróżnia się prostotą oraz minimalizmem, wnętrza wyglądają nowocześnie, elegancko a przede wszystkim przestrzennie.
Styl skandynawski kocha naturę, dlatego też w aranżacjach przeważają duże ilości drewnianych elementów. Meble mają odcień naturalny lub biały, niestety tego typu szafy czy komody są dosyć drogie… Jeżeli obecna sytuacja nie pozwala Ci na tak kosztowną inwestycję, spróbuj przerobić swoje stare meble. Jak? Najprostszym i najtańszym sposobem będzie ich wybielenie.
Poniżej znajdziesz krótki poradnik, przedstawiający jak krok po kroku należy prawidłowo bielić drewniane meble.

Krok pierwszy – obróbka drewna

Najlepszy efekt uzyskasz na meblach wykonanych z litego drewna np. sosna, dąb ale nie przekreślaj mebli wykonanych z płyty – te również można odnowić, używając do tego celu farby akrylowej. Dzisiaj skupimy się na meblach z naturalnego drewna.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, mebel należy dokładnie umyć a następnie odstawić na 2-3 dni w ciepłe, suche miejsce tak by drewno mogło w pełni wyschnąć.
Po tym czasie można zająć się właściwym przygotowaniem powierzchni – przy pomocy papiery ściernego należy ją zmatowić, odkurzyć a następnie przetrzeć szmatką nasączoną preparatem odtłuszczającym.

Krok drugi – wybierz metodę bielenia

Drewno można wybielić przy użyciu kilku preparatów i technik. Najpopularniejszy rodzaj bielenia to bielenie mebli farbą oraz bejcą, nieco bardziej czasochłonne to prace związane z wykorzystaniem specjalnej pasty wybielającej, wosku i przecierki.
Więcej na temat odnawiania mebli przy pomocy wyżej wymienionych technik znajdziesz na naszej stronie w oddzielnych artykułach – gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z ich ciekawą treścią.

Jak bielić meble?
Krok trzeci – bielenie mebli farbą lub bejcą

W momencie kiedy powierzchnia została już oczyszczona, możesz teraz przystąpić do jej malowania. Tutaj w zależności od zaleceń producenta należy nałożyć 2-3 cienkie warstwy produktu. Ważne jest aby pomiędzy aplikowaniem kolejnych warstw farby lub bejcy odczekać odpowiednią ilość czasu, w przeciwnym wypadku powierzchnia pokryje się nieestetycznymi smugami oraz zaciekami.

Krok czwarty – lakierowanie pomalowanej powierzchni

To bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chcesz aby odnowione meble długo Ci służyły. Na rynku dostaniesz lakier m.in. o wykończeniu satynowym, półmatowym, matowym oraz z połyskiem. Co wybierzesz zależy już tylko wyłącznie od Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji.
Lakier należy nanieść na powierzchnię a następnie poczekać aż całkowicie wyschnie, dopiero wtedy można w pełni korzystać z odnowionego mebla. Zazwyczaj zaleca się nałożenie 1-2 warstw preparatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here