Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz paliw do ogrzewania domu. Jednak nie każde z nich jest tak wszechstronne jak gaz propan. Ponadto niewysoka cena propanu zwiększa jego atrakcyjność i sprawia, że coraz więcej domostw w Polsce wybiera właśnie tę formę ogrzewania.

Instalacja na gaz propan – co warto wiedzieć?

Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego przy zakładaniu instalacji na gaz płynny, jeśli zamierzamy wyposażyć ją w pojedynczy zbiornik o pojemności do 7 m3  nie musimy starać się o pozwolenie na budowę. Jedyne co należy zrobić, to zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym. Jeśli zapomnimy poinformować starostwo o takim przedsięwzięciu może nas to kosztować 5 tys. zł, ponieważ tyle właśnie wynosi opłata za legalizację samowoli budowlanej.

Do zgłoszenia inwestycji, które na specjalnym formularzu składamy w starostwie powiatowym należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz projekt zagospodarowania działki, razem z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta, który posiada odpowiednie uprawnienia budowlane.

Kiedy już wszystkie formalności zostaną dopełnione można przystąpić do prac nad montażem instalacji i zbiornika na gaz propan. Stoi przed nami wybór odpowiedniego zbiornika, może to być naziemny zbiornik na gaz lub podziemny zbiornik na gaz w różnych rozmiarach. Te z kolei powinnny być ściśle uzależnione od wielkości rodziny, metrażu domu oraz potrzeb domowników. Zalicza się do nich nie tylko ogrzewanie domu, ale również podgrzewanie wody oraz zasilanie kuchenki gazowej w kuchni. Warto pamiętać, że gaz propan nadaje się doskonale do wszystkich tych zadań. Podczas planowania i wykonywania instalacji na gaz propan warto rozważyć pociągnięcie instalacji nie tylko do kotła zasilającego kaloryfery, ale również do podgrzewacza wody i kuchenki gazowej.

Kolejny krok – wybór optymalnego kotła

Decydując się na instalację gazu propan w domu, ważny jest również wybór kotła, który będzie zaopatrywał cały dom w ciepło z niego pozyskane. Najlepsze są do tego celu kotły kondensacyjne. Są one nieco droższe niż tradycyjne kotły niekondensacyjne, jednak pozwalają na zmniejszenie strat ciepła, a tym samym mniejszy pobór paliwa. W perspektywie czasu daje nam to sporą oszczędność na gazie płynnym.

Najlepszym rozwiązaniem przy realizacji inwestycji jaką jest instalacja na gaz propan jest zwrócenie się do fachowej firmy. Przedsiębiorstwa takie są ściśle wyspecjalizowane w przeprowadzaniu takich zleceń. Dysponują nie tylko niezbędnym sprzętem, ale również, a może przede wszystkim – specjalistami z tego zakresu. Specjaliści ci nie tylko przeprowadzą sprawnie i bez opóźnień całą inwestycję, ale również załatwią za nas wszystkie niezbędne urzędowe formalności. Pomogą też w wyborze najodpowiedniejszego zbiornika na gaz propan i odpowiedniej lokalizacji na działce.

Kontrole instalacji propanu

Bardzo ważne są również okresowe kontrole całej instalacji. Zgodnie z przepisami powinny być one przeprowadzane nie rzadziej niż raz do roku. Jest to jednak maksymalny okres czasu, który może upłynąć od jednego przeglądu do drugiego. Jeśli dla naszego własnego spokoju potrzebujemy częstszych przeglądów, mamy taką możliwość. Inspektor urzędu dozoru technicznego może zostać wezwany w dowolnym momencie i na nasze zlecenie przeprowadzić kompleksową kontrolę stanu całej instalacji na gaz propan oraz szczelności zarówno zbiornika, jak i wszystkich rurek z gazem.

Warto więc rozważyć inwestycję, jaką jest instalacja na gaz propan. Daje to bardzo dużą wygodę użytkowania, a ponadto propan jest paliwem wyjątkowo wszechstronnym i możemy wykorzystać go zarówno do ogrzewania całego domu, jak i wody użytkowej, czy zasilenia kuchenki gazowej.

Źródło: LPGdirect.pl – instalacje gazowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here