Imponujące realizacje tarasów na terenie Bielska-Białej

Przestronny taras stanowi niezwykłe miejsce odpoczynku. Dla zachowania jego dobrego stanu konieczne jest jego perfekcyjne wykonanie i odpowiednia pielęgnacja. Przyjrzyjmy się kilku realizacjom tarasów u podnóża Beskidów.  

Bielsko-Biała i okolice to szczególne miejsce na mapie Polski. Z jednej strony bliskość gór i ich wyjątkowy klimat, z drugiej mnogość różnego rodzaju rozwiązań architektonicznych, będących pozostałością po poprzedniej epoce. Wiele jest w mieście i jego bliskiej okolicy willi z lat 70. i 80., które powstały w oparciu o ciekawe projekty, jednak niedostępność materiałów budowlanych widoczna jest po 50 latach użytkowania domu. Jedną z pozostałości po epoce wszechobecnego betonu są tarasy. Bielsko-biała to miasto, w którym jest dużo przestronnych i pięknie położonych tarasów, które niestety mają sporo dziur w betonowej wylewce. Sposób ich renowacji, chociaż nieprosty, dla specjalistów nie stanowi problemu. 

Realizacje z drewna egzotycznego

Specjalizująca się od lat w renowacji i budowie konstrukcji tarasowych firma Idea Garden zrealizowała kilka ciekawych projektów w okolicach Bielska-Białej. Jest wśród nich taras z drewna Massaranduba wykonany częściowo na już istniejącej wylewce betonowej, ale powiększony i zwieńczony wygodnymi schodami. Massaranduba to drewno egzotyczne z Ameryki Południowej i charakteryzujące się ciemną czerwono-brązową barwą. Drewno to starzeje się, patynuje na kolor szary, nie ma to jednak wpływu na obniżenie parametrów technicznych tego bardzo trwałego drewna.

Pracę rozpoczęto od nakreślenia powiększonej powierzchni tarasu i dodania poza obrębem tarasu wsporników na konstrukcję nośną. Następnie przykręcono za pomocą nierdzewnych wkrętów deski tarasowe. Wykonano schody po obu stronach tarasu, deski docięto, oczyszczono, a całość pomalowano specjalnym preparatem do impregnacji drewna. Dzięki tym zabiegom zmieniono mało ustawny, betonowy, wąski taras w eleganckie wyjście na ogród o przyjemnym kolorze i unikalnej strukturze materiału. 

Taras o nietypowym kształcie

Na etapie budowy nowego domu, można pozwolić sobie na projekt tarasu od zera. To dobre rozwiązanie, które już na początku pozwala na zastosowanie najnowszej technologii oraz dbałość o właściwe ułożenie elementów zapewniających skuteczną hydroizolację. W przypadku jednej z realizacji na terenie Bielska-Białej, wykonano taras z półokrągłym wykończeniem, z egzotycznego drewna Bankgkirai. Taras wykonano na podbudowie w postaci punktowych słupków betonowych, ułożonych w taki sposób, by stanowić stabilną podstawę pod część prostą i zaokrągloną. Nietypowy kształt w połączeniu z ciemnobrązowym twardym drewnem doskonale dopełnił elewację nowego budynku.

Taras z deski kompozytowej   

Deska kompozytowa to popularne tworzywo na tarasy zwłaszcza w USA i Europie Zachodniej. Dostęp do coraz lepszej klasy desek sprawia, że i w Polsce tarasy tego typu zyskują na znaczeniu. Jedną z ciekawszych realizacji tarasu kompozytowego w Bielsku-Białej jest ta z użyciem deski Twinson w kolorze orzecha włoskiego, zrealizowana w domu na jednym z otaczających Bielsko wzgórz. Z nierównościami terenu poradzono sobie tutaj, stosując punktowo słupki betonowe. Całość tarasu w kształcie litery “L” pokryto drobno ryflowaną deską Twinson o grubości 28 mm. W efekcie doskonale wykonany taras stanowi świetny punkt widokowy i miejsce odpoczynku dla mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here