Gleba nie jest elementem niezbędnym do uprawy roślin. By wyhodować roślinę potrzebujemy jedynie wody, światła oraz substancji odżywczych. Metodę bez glebowego uprawiania z wykorzystaniem jedynie pożywki rozpuszczonej w wodzie, nazywamy hydroponiką. Oczywiście taka definicja jest dużym uproszczeniem całej hydroponiki.
Umieszczone bezpośrednio w wodzie rośliny do tego nieprzystosowane z czasem zaczęłyby gnić. W uprawach hydroponicznych korzenie roślin najczęściej zanurzone są w naczyniu wypełnionym keramzytem, włóknem kokosowym lub innym obojętnym biologicznie podłożem. Dzięki temu będziemy mogli łatwo sterować rodzajem i ilością substancji odżywczych dostarczanych roślinom wraz z wodą. Brak stałego podłoża pozwala na lepszy dostęp korzeni do tlenu, a co za tym idzie łatwiejsze przyswajanie składników odżywczych. Nawet najlepsza mieszanka ziemi z perlitem, nie pozwala na tak dobre utlenienie, co podłoże bezglebowe, dlatego rośliny w uprawach hydroponicznych rosną tak szybko. Eliminacja tradycyjnej ziemi, niesie ze sobą również zagrożenia wraz z glebą szkodników i chorób roślin. Warunkiem zachowania uprawy w doskonałym stanie jest jednak zachowanie sterylności aparatury z hydroponicznej, nie pozwalająca rozwinąć się w niej glonom.
Typy systemów hydroponicznych
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów hydroponicznych, których zasady działania nieco różni się między sobą, lecz finalnie prowadzą do tych samych efektów. Jednym z nich, jest system aeroponiczny, w którym korzenie roślin znajdują się bezpośrednio nad lustrem wody i są opryskiwane pożywką przez zamontowany wewnątrz zbiornika i zasilany pompką zraszacz. Innym typem nawadniania upraw hydroponicznych jest zakraplanie. System Drip Feed, składa się z dwóch pojemników: dolnego, w którym znajduje się pożywka oraz górnego, w którym w podłożu bezglebowymi znajdują się sadzonki. Pokarm dostarczany jest do każdej w takiej samej ilości, poprzez specjalnie kroplówki. Inną metodą nawadniania upraw w systemach hydroponicznych jest Ebb & Flood, polegająca na zastosowaniu „przypływu i odpływu”, czyli zalewania korzeni pożywką kilka razy dziennie, na krótkie okresy czasu . Kolejną metodą podlewania w hydroponice jest system Nutrient Film Technique, będący zbudowany z dolnego pojemnika z roztworem zaopatrzonego w pompkę
i rynienki ustawionej lekko pod kątem. Pożywka wtłaczana jest w nim za pomocą pompki, tak by cyrkulowała w obiegu zamkniętym i zaopatrywał korzenie sadzonek w wartości mineralne. Wszystkie te metody wymagają zaangażowania elektrycznych pomp powietrza. Jeśli chcemy zrezygnować z użycia generujących hałas i zużywających prąd urządzeń, możemy postawić na działający grawitacyjnie, automatyczny system nawadniania – AutoPot.
Źródło: Growtent – Blumat