Grzejnik do łazienki, który zapewnia nie tylko ciepło

Grzejnik w łazience zwykle znajduje swoje miejsce w centralnej części pomieszczenia. To zaś oznacza, że poza najważniejszymi funkcjami, liczymy na jego estetykę. O tę nie trzeba jednak się martwić, ponieważ do wyboru mamy grzejniki w różnych kształtach, kolorach, jak i z elementami dodatkowymi. Co warto wiedzieć o parametrach, w tym mocy, sposobie działania poszczególnych typów grzejników, by zadbać nie tylko o estetykę łazienki?

Wielkość pomieszczenia, która determinuje moc grzewczą

Największe wyzwanie stwarzają duże łazienki. Są one często umieszczane w narożach budynków, poza tym posiadają okno. Z jednej strony to zaleta, bo można liczyć zarówno na większą powierzchnię łazienki, jak i dostęp światła słonecznego. Z drugiej strony czeka nas nie lada wyzwanie – zastosowanie więcej niż jednego źródła światła. Grzejniki łazienkowe mają niewielkie powierzchnie, stąd w łazience o dużym metrażu, dodatkowo stosuje się grzejnik płytowy lub ogrzewanie podłogowe.

W małej łazience powstaje inny problem. Tutaj trudno wygospodarować miejsce na suszarkę, dzięki której będzie można swobodnie suszyć ręczniki lub niewielkie elementy garderoby. Grzejnik staje się zatem dodatkowo podręczną suszarką, a to sprawia, że zostaje przez długi czas częściowo przysłonięty. Konsekwencją jest ograniczenie ciepła, które ma za zadanie ogrzewać łazienkę.

W obydwu przypadkach kolosalne znaczenie będzie mieć moc grzejnika. Jest to ważne również z tego względu, że pomieszczenie to jest zaliczane do najcieplejszych w domu – a przynajmniej takim powinno być. Zalecana temperatura to 24°C, podczas gdy w pozostałych przestrzeniach domowych, dla zachowania komfortu przebywania w nich, zaleca się utrzymanie temperatury na poziomie 18-22°C.

W łazience możemy postawić na klasyczny grzejnik drabinkowy lub nowoczesne ogrzewanie na podczerwień. Każde z tych rozwiązań ma sporo zalet, ale o możliwościach warto się przekonać, przeglądając ofertę sklepu Econovli.pl. Wróćmy do mocy grzewczej, której wymaga łazienka. Jak ją obliczyć?

Łazienka, która nie ma okien i ścian zewnętrznych, na 1 m2 potrzebuje 100-120 W. Ta, w której dostępne jest jedno okno lub jedna ściana zewnętrzna, wykazuje zapotrzebowanie analogicznie na poziomie 130-150 W. Jeśli wybrany grzejnik ma być jedynym źródłem ciepła, by uniknąć dogrzewania, jego moc powinna być wyższa o 10-15% w stosunku do wyjściowej. Taki sposób dobierania mocy sprawdzi się również wtedy, gdy grzejnik będzie pełnił wspomnianą funkcję suszarki.

Klasycznie czy nowocześnie?

Dylemat może powstawać, gdy przed nami pojawia się propozycja klasycznego grzejnika drabinkowego lub nowoczesnego ogrzewania na podczerwień. Które z nich wybrać? Warto poznać plusy i minusy obydwu rozwiązań, i dopiero na tej podstawie ocenić, co sprawdzi się lepiej.

Klasyczne grzejniki drabinkowe mogą być różnorodnie zasilane, co oznacza, że ciepło będziemy uzyskiwać tylko w sezonie grzewczym lub przez cały rok, w zależności od potrzeb. Ostatnia opcja jest o tyle wygodną, że wiosną czy latem również zmagamy się z chłodnymi dniami i potrzebujemy dogrzać łazienkę, a poza tym liczymy na suche ręczniki. Tu jednak montaż możliwy jest tylko na ścianie, poza tym trzeba zwracać uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane grzejniki.

Ogrzewanie na podczerwień to ciekawa alternatywa, bo tak wykonane urządzenia/panele można zamontować nie tylko na ścianie. Ponadto jest to najzdrowszy sposób uzyskiwania ciepła, wykorzystujący zjawisko pochłaniania fal elektromagnetycznych, które następnie zostają oddane w postaci ciepła. Można liczyć na najwyższy komfort cieplny i estetykę paneli na podczerwień.

Grzejniki drabinkowe, jak i ogrzewanie na podczerwień, to nie tylko różnice w kosztach zakupu. W pierwszym przypadku nie oszczędzimy na sumarycznych kosztach grzewczych, ale nie będziemy potrzebować dodatkowego źródła do ogrzewania wody. W drugim przypadku zajdzie konieczność zainstalowania urządzenia, które zapewni dopływ ciepłej wody, ale ciepło uzyskiwane w łazience będzie powstawać w zdrowszy dla nas sposób.

Porównajmy ceny dostępnych rozwiązań, ich zalety i wady, zalecenia odnośnie użytkowania, eksploatacji i możliwości oszczędności. Mając te informacje, wybór łączący w sobie wartą poniesionych kosztów inwestycję, jak i estetykę, będzie satysfakcjonujący

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here