Inwestorzy, którzy przymierzają się do budowy domu, często zadają sobie pytanie, czy wybrać gotowy projekt, czy zlecić projektantowi zaprojektowanie domu od podstaw. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Koszt gotowego projektu domu

Gotowy projekt domu kosztuje około 2-3 tys. zł. Oczywiście wśród gotowych projektów zdarzają się też projekty tańsze i droższe, niemniej jednak ceny oscylują w granicach wyżej wymienionych. Tymczasem koszt zaprojektowania domu od podstaw może wynosić od 5 do nawet 10 000 zł, a zdarzają się też projekty bardzo skomplikowane, których koszt jest zdecydowanie wyższy i sięga kilkudziesięciu tysięcy.

Zalety gotowego projektu domu

  • Niższy koszt – najważniejszą zaletą gotowego projektu domu jest fakt, że projekt taki kosztuje mniej, niż projekt tworzony od podstaw. Tak więc możemy w tym przypadku zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł.
  • Brak konieczności samodzielnego przystosowywania projektu – kiedy przygotowujemy wraz z projektantem projekt własnego domu, to musimy się w ten proces angażować i określić, czego oczekujemy. To wymaga posiadania nie tylko zmysłu estetycznego, ale też nieco wiedzy budowlanej. Kupując gotowy projekt domu, nie musimy się przejmować wieloma technicznymi kwestiami, dlatego że wszystko to jest już rozwiązane przez projektanta.
  • Oszczędność czasu – gotowy projekt domu czeka już na nas i możemy go mieć od ręki. W przypadku tworzenia projektu od podstaw czas oczekiwania wynosi nawet kilka tygodni, a zdarza się, że i kilka miesięcy.

Wady gotowego projektu domu

  • Konieczność zaakceptowania wyglądu projektu – gotowy projekt domu może nam odpowiadać w 70%, ale te 30% chętnie byśmy zmienili, dlatego że nie pasują do naszej wizji lub do naszego stylu życia. Przykładowo nie chcemy mieć dużej sypialni, bo wystarczyłaby najmniejsza kosztem dwóch większych pokoików dziecięcych. Niestety gotowy projekt domu narzuca nam konkretne ograniczenia i musimy później przystosować się do tego, że dom będzie wyglądał tak, jak założono w projekcie, mimo że nam nie do końca to odpowiada. Kosztem mniejszych wydatków otrzymujemy tutaj narzucony plan, który później stanie się fizycznie naszym domem.
  • Płatne modyfikacje – w przypadku gotowego projektu, którego chcemy w jakiś sposób zaadaptować do własnych potrzeb, należy i tak wnosić dodatkowe opłaty. Czasami nawet jedna niewielki niewielka zmiana, na przykład przesunięcie okna, kosztuje około 1000 zł, tak więc w przypadku kilku takich zmian koszty się mnożą na tyle, że nie ma sensu wybierać gotowego projektu.

Zanim podejmiesz decyzję, czyli kupisz gotowy projekt domu, czy też zlecisz stworzenie projektu od podstaw, dobrze będzie obliczyć zdolność kredytową. Dzisiaj duża część ludzi buduje domy za kredyt hipoteczny i takie osoby zdecydowanie najczęściej skłaniają się ku temu, by maksymalnie ograniczyć wydatki na budowę domu i tym samym decydują się na zakupienie gotowego projektu. Ranking kredytów hipotecznych na Hipoteka360.pl pokazuje, że w przypadku wyższej zdolności kredytowej banki są skłonne udzielać też wyższych kredytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here