geodeta

Dobry fachowiec pracując jako geodeta powinien zwracać uwagę przede wszystkim na detale, być dokładnym oraz skupionym, a przede wszystkim bardzo odpowiedzialnym. Do tego w takim zawodzie potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, która jest na wagę złota. Tak samo sprawa wygląda z cierpliwością. Niejednokrotnie trzeba spędzać długie godziny w terenie, niezależnie od występujących warunków atmosferycznych. Jakie wykształcenie jest nam potrzebne do pracy jako geodeta? Jakie uprawnienia posiada osoba na takim stanowisku?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-geodeta-zdobadz-wyksztalcenie-zawodowe-i-pracuj-jako-geodeta/

Jakie wykształcenie w pracy jako geodeta jest nam potrzebne? 

Aby pracować w takim zawodzie istnieją trzy formy zdobycia doświadczenia zawodowego. Może to być technikum geodezyjne, policealne technikum, a także studia wyższe. Technikum jest to najczęściej wybierana opcja. Taka edukacja trwa 5 lat. Poza przedmiotami ogólnokształcącym, znajdą się też te dotyczące zagadnień z geografii, tworzenia i czytania map, a także wykonywania pomiarów geodezyjnych.

Kwalifikacje zawodowe po technikum

Zależności, którą formę edukacji wybierzemy, technikum daje nam możliwość pracy w zawodzie już od razu. Nasze kwalifikacje zawodowe wówczas są potwierdzone specjalistycznym dyplomem. Musimy jednak pamiętać, że taki zawód należy traktować bardzo poważnie. Samo wykształcenie średnie nie daje nam możliwości pracy nad kilkoma rodzajami projektów. Nie możemy pracować w urzędzie jako geodeta. Oznacza to, że nie możemy również wytyczać działek do zabudowy. Nie mamy również uprawnień tego, aby prowadzić inwentaryzację podwykonawczą oraz sporządzać mapy do celów projektowych.

Jakie uprawnienia posiada geodeta?

Taki zawód to nie tylko prestiż, ale również większa swoboda w działaniu. Dzięki uprawnieniu podczas pracy nie musimy wszystkiego konsultować z innymi uprawnionymi geodetami czy kartografami. Możemy je zdobyć na jedną lub więcej 7 kategorie uprawnień. Oto one:

  1. Wykonywanie pomiarów realizacyjnych, sytuacyjno-wysokościowych i inwentaryzacyjnych
  2. Rozgraniczanie i podziały gruntów oraz sporządzanie dokumentacji
  3. Wykonywanie podstawowych pomiarów
  4. Pomiary geodezyjne na potrzeby inwestycji
  5. Urządzanie terenów leśnych i rolnych pod kątem geodezji
  6. Redagowanie map
  7. Fotogrametria i teledetekcja

Zobacz też: http://www.arsmateria.pl/w-jaki-sposob-zostac-stewardem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here