Gdzie pochować te wszystkie rzeczy, żeby w końcu był porządek

Sprzątanie w domu wydaje się łatwym i podstawowym zadaniem, z jakim musi się zmierzyć każdy gospodarz. Jednak w wielu przypadkach jest to utrapienie, wręcz męczarnia dla osoby, która musi je wykonać. Często zajmuje bardzo wiele czasu, a ostatecznie efekt i tak nie jest długotrwały. Wyjątkowo trudne staje się w momencie, gdy w miejscu zamieszkania przechowywanych jest mnóstwo rzeczy, niemających swojego stałego punktu. Można jednak odnaleźć wiele sposobów na wygranie z lenistwem i niechęcią do sprzątania. Poniżej przedstawiono kilka z nich- warto się do nich stosować, ponieważ są banalne, proste i w dodatku skuteczne.

Jak sprawić, by utrzymanie czystości było drobnostką?

Najważniejsze, aby wyposażyć mieszkanie funkcjonalnie i w przypadku, gdy czasu na sprzątanie zwykle jest mało, minimalistycznie. W przestrzeniach tak zagospodarowanych łatwiej zauważyć wszelkie przeszkadzające elementy, takie jak kurz, papierki i inne oznaki bałaganu. Przede wszystkim warto robić porządki systematycznie, ponieważ trwa to o wiele krócej i nie przysparza niepotrzebnych nerwów.

Ponadto jak mówi przysłowie „porządek daje trzy korzyści: pomaga pamięci, oszczędza czas i zachowuje rzeczy”. Sprzątanie ma duży wpływ na samopoczucie i komfort gospodarza. Może być także źródłem satysfakcji, ponieważ efekt końcowy zwykle bywa naprawdę zaskakujący, a w ładnym i zadbanym miejscu każdy powinien się dobrze czuć.

Sumienne podejście oraz niedoprowadzanie do skrajnego bałaganu w domu są głównymi postawami, którymi powinien charakteryzować się każdy gospodarz. Łatwo jest doprowadzić do tego, aby w mieszkaniu zapanował chaos- wystarczy lenistwo, ale jeszcze łatwiej jest zapanować nad utrzymaniem porządku, gdzie wystarczy odrobina chęci i pracy nad samym sobą oraz systematyczność.

Łazienka- jak zachować w niej ład i porządek?

Najwięcej czasu ludzie spędzają w łazience, korzystając z niej kilka lub kilkanaście razy dziennie. O wiele ciężej więc w takim miejscu o zachowanie czystości. Jest jednak wiele prostych sposobów na to, aby zawsze wyglądała na wysprzątaną.

Jednym z nich jest zainwestowanie w pojemniki przechowujące poszczególne rzeczy, począwszy od półek na ręczniki, kubków na szczoteczki, mydelniczek czy kosmetyczek, kończąc na koszach do bielizny, które można kupić w tym sklepie https://krainakoszy.pl/pol_m_Lazienka-_Kosze-na-pranie-791.html. Nie pozwala to na chaotyczne rozrzucanie wszystkich rzeczy dookoła, ponieważ mają one swoje konkretne miejsce. Nieważne, czy są to ubrania, czy kosmetyki, albo przyrządy do codziennej higieny- nic nie powinno swobodnie leżeć na podłodze, pralce czy innym miejscu rzucone mimowolnie.

Osad zbierający się w zlewie, wannie, czy pod prysznicem wystarczy systematycznie spłukiwać sokiem z cytryny albo octem, a włosy rozchodzące się po całym pomieszczeniu zwyczajnie odkurzyć. Warto zwrócić uwagę na to, że brudna i zaniedbana łazienka ma duży wpływ na poziom higieny osobistej, a nawet zdrowia człowieka.

Wystarczy kilka pojemników

Jak napisano powyżej mieszkania powinny być wyposażone w pojemniki przechowujące. Zwykle nie zajmują one dużo przestrzeni, a na pewno o wiele mniej niż rzeczy „walające się” bez swojego miejsca. Mają one duży wpływ nawet na wizualne walory domu, ponieważ wówczas wszystko wydaje się bardziej uporządkowane.

Najważniejszym ze wszystkich pojemników jest kosz na bieliznę, który powinien być zamykany i przechowywany raczej w łazience. Dlaczego jest on tak istotny? Prania nie robi się codziennie, a nawet jeśli to zwykle rozdzielane jest na kolorowe, białe, delikatne i tak dalej. Taki kosz pozwala zachować względny porządek w łazience i odrzuca niepotrzebny i odrażający widok brudnych ubrać rzuconych na ziemię. Dodatkowo może mieć on także aspekt wizualny, ponieważ w sprzedaży istnieje ich bardzo wiele w ciekawych, modnych wzorach, a to może nadać fajny efekt w pomieszczeniu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są także koszyki na kosmetyki i ręczniki. One także poprawiają wygląd łazienki oraz wprowadzają w niej ład.

Właśnie pojemniki są częścią minimalistycznego projektowania, ponieważ to właśnie one sprawiają, że rzeczy, których wydaje się bardzo duże, zmieszczone i posegregowane w nich nie rzucają się w oczy. Przede wszystkim ułatwiają one sprzątanie powierzchni, ponieważ wystarczy je jedynie odsunąć, zamiast przenosić każdą rzecz po kolei.

Sprzątać warto!

Należy pamiętać, że zgodnie z powiedzeniem „Porządek musi być”. Czystość i jej utrzymanie w mieszkaniu ma wpływ na wiele czynników, przede wszystkim wizualny, ale także i na własne samopoczucie i poczucie satysfakcji. Wystarczy, aby codzienne sprzątanie po sobie oraz samozaparcie weszło w nawyk, a porządkowanie nie będzie problemem, a zacznie być prostym, a nawet przyjemnym zadaniem do wykonania, nie zajmującym prawie całego wolnego czasu.

Obecnie jednak coraz modniejszy staje się funkcjonalny wystrój mieszkania, zajmujący miejsce przepychu i obfitości- które rzadko równają się z gustownym projektem, a są raczej skupiskiem wielu niepasujących do siebie rzeczy. Jest to bardzo dobre wyjście, ponieważ powoli likwiduje syndrom bałaganiarstwa i niechęci do sprzątania w swoich „czterech kątach”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here