Metaliczne farby i środki gruntujące cieszą się coraz większą popularnością. Rozwój technologiczny oraz zaawansowane metody produkcji farb stosowane przez producentów znacząco poszerzają możliwości wyboru środków dekoracyjnych.

Farby metaliczne oraz farby gruntujące pigmentowane stanowią jedną z nowszych metod na uzyskanie ciekawego wizualnego efektu we wnętrzach. Środki te nadal są dosyć drogie, niemniej oferują świetne walory dekoracyjne, dodając wnętrzom elegancji oraz ekstrawagancji.

Farby metaliczne są trwałe, niezmywalne oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mogą tworzyć gładką powierzchnię lub chropowatą strukturę. Niestety, ich aplikacja nastręcza nieco problemów mniej doświadczonym osobom.

Efekt metaliczny można uzyskać na dwa sposoby

Łatwiejszym i jednocześnie droższym sposobem na uzyskanie metalicznej powierzchni ściany jest zakup specjalnej farby metalicznej. Są to gotowe do aplikacji produkty posiadające w swoim składzie pigmenty z mikrocząstkami metali. Pigment może oferować perłowy, złoty, srebrny, opalizujący, czy metalizujący efekt. To właśnie cząsteczki metali sprawiają wrażenie mieniącej się powierzchni.

Tańszym, jednak bardziej skomplikowanym sposobem realizacji metalicznych powierzchni jest zakup pigmentu. Można stosować go w bazach malarskich jako kryjące powłoki wierzchnie do tynków mineralnych i syntetycznych. Pigmenty mogą być również wykorzystywane do podłoży strukturalnych zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Wszechstronną ofertę pigmentów i farb metalicznych oferuje firma Caparol: http://www.caparol.pl/produkty/dekoracyjne-techniki-do-wnetrz/powloki-dekoracyjne/powloki-metaliczne.html

Jak wykorzystać metaliczne powłoki, by uatrakcyjnić wnętrza?

Wykonywanie połyskujących ścian jest dosyć niebezpieczne – w przypadku niezachowania umiaru bardzo łatwo zepsuć wnętrze. Zbyt duża ilość metalicznej powierzchni przytłoczy i sprawi wrażenie przesytu. Należy mieć to na uwadze, decydując się na tego typu rozwiązania.

Farby i pigmenty metaliczne doskonale sprawdzą się w przypadku udekorowania jednej ze ścian w pomieszczeniu. Wyróżnienie tylko jednej ze ścian wpłynie korzystnie na uzupełnienie nudniejszych, nieco bardziej stonowanych kolorystycznie wnętrz.

Warto również odpowiednio dopasować połysk ścian. Matowe lub półmatowe powierzchnie lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych pomieszczeń o dosyć zróżnicowanej aranżacji. Lakiery alkidowe świetnie zaakcentują poszczególne fragmenty ścian oraz pozwolą manipulować wizualnymi proporcjami pomieszczeń, dostosowując się do potrzeb użytkownika.

Podczas dobierania farb metalicznych w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na wymagający sposób nanoszenia produktów na ściany. Na powierzchniach udekorowanych połyskującymi farbami jak na dłoni widać będzie każdy mankament. Dlatego tak ważna jest precyzyjna i wolna od błędów wykonawczych aplikacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here