Ekogroszek – ekologiczne paliwo dla twojego domu

0
1285

Ekogroszek to coraz częściej wykorzystywana w naszym kraju forma paliwa cieplnego. Ekogroszek powstaje z wybranych granulatów węgla, wyselekcjonowanych ze względu na ich mały rozmiar. Ekogroszek jest paliwem wysokokalorycznym oraz w niewielkim stopniu zanieczyszczonym, dzięki czemu jest często wykorzystywany zarówno w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, jak i pracowniczych, fabryk, instytucji typu szkoły, szpitale oraz wiele innych. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób zastanawiających się nad możliwością zastosowania ekogroszku jako formy paliwa cieplnego.

Ekogroszek – zalety

Fragmenty węgla tworzące ekogroszek to najczęściej węgiel kamienny lub brunatny, o obniżonej zawartości substancji niepalnych, takich jak popiół i fragmenty skał, a także niskiej zawartości zanieczyszczeń, np. siarki. Dzięki temu, korzystanie z ekogroszku jest stosunkowo ekologiczną formą wytwarzania energii cieplnej. W rezultacie spalania ekogroszku nie dochodzi do uwolnienia zanieczyszczeń, szkodliwych substancji, a ilość powstającego popiołu jest stosunkowo nieduża. Taką ilość popiołu możemy z łatwością wykorzystać na własne potrzeby – np. jako naturalny kompost do rozsypania w ogródku lub na trawniku.

Węgiel wykorzystywany do produkcji ekogroszku wyróżnia się niskim poziomem spiekalności, dzięki czemu podczas jego spalania nie wytwarzają się tzw. spieki koksowe ani duże fragmenty koksu, odpowiadające za straty w niedopałkach. Popiół wytwarzany przez ekogroszek jest niemal pozbawiony substancji, które mogłyby ulec dalszemu spalaniu.

Kształt ekogroszku wynika z rodzaju kotłów, w których jest stosowany. Ekogroszek przeznaczony jest do kotłów automatycznych wyposażonych w podajnik paliwa. W tego typu kotłach używać można wyłącznie węgla o wyjątkowo drobnym uziarnieniu. Z tych powodów, kształt ekogroszku jest dopasowany do możliwości spalania i obsługiwania w tego typu piecach. W trakcie selekcji węgla, jego bryłki są wysypywane na sito, które selekcjonuje tylko granulat o określonych rozmiarach – ok. 5-25 mm.

Typowe parametry ekogroszku

Ekogroszek jest w dużym stopniu zestandaryzowany typem paliwa. Spotykamy oczywiście mniej i bardziej wydajne rodzaje ekogroszku, różniące się poszczególnymi parametrami. Standardowy Ekogroszek powinien jednak posiadać niską zawartość siarki, sięgającą poniżej 1 %. Ilość popiołu nie powinna przekraczać 12 %. Wartość opałowa ekogroszku jest dość wysoka i wynosi od 20 do 30 MJ/kg. Przeciętna wilgotność ekogroszku nie przekracza 10 %. Co równie istotne, cena ekogroszku jest atrakcyjna, co czyni go popularnym paliwem zarówno w ocieplaniu gospodarstw domowych, jak i dużych hal fabrycznych.

Ekogroszek a środowisko

Ekogroszek to paliwo chętnie wykorzystywane nie tylko ze względu na jego wysoką skuteczność w wytwarzaniu ciepła oraz niskie ceny; co równie ważne, ekogroszek jest uważany za paliwo ekologiczne, w dużym stopniu bezpieczne dla środowiska. Przede wszystkim, podczas procesu spalania ekogroszku powstaje zdecydowanie mniej dymu, a także tlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, furanów i innych szkodliwych substancji, w porównaniu do spalania tradycyjnego węgla. Również ilość wytwarzanego popiołu jest zdecydowanie mniejsza.

Urządzenia, do których przeznaczony jest ekogroszek, to kotły dostosowane do niskiej emisji spalin. Są wyposażone w automatyczny podajnik oraz palenisko retortowe, które działa w sposób zautomatyzowany. Dzięki temu obsługa kotła nie wymaga dużego nakładu pracy ani czasu, a zasobnik paliwa uzupełnia się jedynie w okresach kilkudniowych.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców ekogroszku polecamy zapoznać się z ofertą sklepu SAM-BUD-ROL, dostępna na stronie internetowej: sambudrol.pl. W ofercie sklepu znajduje się ekogroszek workowany, stanowiący najbezpieczniejszą wersję tej formy paliwa. Ekogroszek workowany jest bezpieczny i wolny od zanieczyszczeń; daje nam gwarancję, że kupowany towar jest w 100% zgodny z opisem na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here