Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

0
1238

Ekogroszek to paliwo opałowe zyskujące na popularności z każdym rokiem. Coraz więcej gospodarstw domowych oraz budynków innej użyteczności jest ogrzewanych właśnie za pomocą ekogroszku. Wyjątkowość tego paliwa tkwi w jego niezwykle atrakcyjnych parametrach – zarówno tych grzewczych, jak i ekologicznych. Pod tym ostatnim względem, ekogroszek nazywany jest „zielonym paliwem” i spełnia wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane normy unijne. 

Ekogroszek – najważniejsze informacje

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla, przeznaczone do wytwarzania energii cieplnej. Tworzą go niewielkie bryłki węglowe, które swoim wyglądem i rozmiarem mogą przypominać miał. Zazwyczaj, wielkość bryłek waha się w przedziale od kilku milimetrów do około 2,5 centymetra.

Ekogroszek odznacza się niezwykle korzystnymi parametrami z perspektywy przebiegu procesu spalania. Obecna jest w nim minimalna ilość zanieczyszczeń i substancji niepalnych. Wilgotność różnych typów ekogroszku wynosi zazwyczaj zaledwie kilka procent, a zawartość siarki jest mniejsza niż 1 procent. Ponadto, w wyniku spalania powstaje minimalna ilość popiołu.

Warto opałowa (zwana również kalorycznością) poszczególnych typów ekogroszku może być różna, jednak zazwyczaj mieści się w przedziale 24-29 Mj/kg. Czyni to ekogroszek jednym z najskuteczniejszych rodzajów paliwa opałowego, przykładowo, bardziej skutecznym w wytwarzaniu energii cieplnej niż w przypadku korzystania z pelletu.

Ekogroszek – jaki zamawiać i jak korzystać?

Ekogroszek występuje w różnych wersjach, różniących się między innymi poziomem kaloryczności. Znajdziemy zarówno ekogroszki mniej, jak i bardziej kaloryczne. Te ostatnie przeznaczone są przede wszystkim do korzystania w budynkach mieszkalnych. Ekogroszki o słabszych parametrach wykorzystywane są między innymi w ogrzewaniu budowli użyteczności publicznej – takich jak szkoły czy szpitale.

Ekogroszek kupować można zarówno w wersji workowanej, jak i sypkiej. Polecamy oczywiście ekogroszek workowany. Najczęściej, jedno opakowanie zawiera 25 kilogramów tego paliwa. Wybierając ekogroszek workowany, mamy pewność, że znajdziemy wewnątrz dokładnie to paliwo, jakie zamierzaliśmy kupić; warto o tym pamiętać, gdyż niektóre ze składów opałowych zlokalizowanych w naszym kraju nie działają do końca uczciwie i lubią sprzedawać ekogroszek wymieszany z ze zwykłym miałem węglowym. Sytuacji tej unikniemy, wybierając właśnie ekogroszek workowany. Ponadto, szczelne opakowanie zabezpiecza ekogroszek przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych – takich jak wilgoć czy zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Piec do spalania ekogroszku

By korzystać z ekogroszku, musimy dysponować odpowiednim rodzajem pieca. Chodzi dokładnie o piec wyposażony w podajnik, który może działać na zasadzie automatycznej. Wówczas, obsługa danego kotła jest niezwykle prosta. Wystarczy ustawić pożądane parametry ogrzewania, a kocioł sam wykona za nas kluczową pracę – taką jak odmierzanie odpowiedniej ilości ekogroszku i jego dosypywanie do wnętrza.

Naszym zadaniem będzie jedynie okresowe oczyszczanie – zwłaszcza usuwanie popiołu powstającego w wyniku spalania. Warto jednak podkreślić, że powstały w ten sposób popiół nadaje się do dalszego wykorzystania – na przykład jako naturalna forma kompostu, którą możemy rozrzucić na trawniku w naszym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here