Dobranie odpowiednich drzwi zewnętrznych może być poważnym problemem. W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych modeli, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, a także parametrami technicznymi. Wśród nich dostępne są drzwi aluminiowe. Czy sprawdzą się jako ciepłe drzwi wejściowe?

Parametry izolacyjne drzwi zewnętrznych mają bardzo duże znaczenie. To właśnie od nich zależy, czy drzwi będą wypuszczały na zewnątrz dużo ciepła w okresie zimowym. Im drzwi są mniej szczelne, tym większe będzie zapotrzebowanie na ciepło, a tym samym koszty ogrzewania.

O tym, czy drzwi są ciepłe, powie nam współczynnik przenikania ciepła oznaczony jako U. W przypadku tanich drzwi wejściowych wynosi on na ogół 1,5-2 W/(m2·K). Gdy chcemy zakupić drzwi cieplejsze, poszukujmy takich o niższym współczynniku przenikania ciepła. W przypadku drzwi pasywnych to nawet U = 0,7-0,8 W/(m2·K).

Na wartość prezentowanego współczynnika wpływa przede wszystkim materiał, z którego zbudowano drzwi. Aby były ciepłe, powinny zawierać specjalną warstwę termoizolacji, na przykład ze styropianu, pianki poliuretanowej albo mineralnej. W drzwiach aluminiowych, na których skupimy się bardziej, stosuje się przede wszystkim wkładki termoizolacyjne z pianki umieszczone w jednej z komór w profilu ramy. Warstwa ocieplenia jest pokryta płytami wykonanymi z aluminium.

Zasadniczo drzwi aluminiowe zakupimy w bardzo ciepłych wariantach – mowa tutaj w szczególności o modelach przeznaczonych do domów energooszczędnych, pasywnych. Wówczas stosuje się także drzwi z przeszkleniami, ale tylko wtedy, gdy mają one wychodzić na stronę południową. Wtedy padające promienie słońca przenikają do środka budynku i dogrzewają go.

Warto też zaznaczyć, że w przypadku drzwi aluminiowych oraz innych ciepłych drzwi zewnętrznych bardzo ważny jest prawidłowy montaż. Stosuje się specjalne termiczne ościeżnice, które także wypełnione są materiałem termoizolacyjnym. Dla poprawy parametrów cieplnych wykorzystuje się również systemy uszczelek zabezpieczających przed przenikaniem zimna i ucieczką ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here