Od wieków drewno jest wykorzystywane do budowy domów i produkcji mebli. Dzisiaj wykorzystujemy je także do budowy małych elementów architektury ogrodowej. Drewno jest proste w obróbce, łatwo dostępne, stosunkowo tanie, ciepłe, przyjemne w dotyku i piękne. Jest jednak nieodporne na szkodniki i warunki.atmosferyczne. Surowe drewno bardzo szybko zniszczeje. Dlatego decydując się na zastosowanie tego materiału w swoich domach czy ogrodach musimy go zaimpregnować. Zabezpieczone drewno nie zniszczeje w ciągu zaledwie kilku lat, jego walorami będziemy mogli cieszyć się przez bardzo długi okres.

Jaki impregnat kupić?

Wybór impregnatu do drewna zależy przede wszystkim od tego, jaki gatunek drewna chcemy zabezpieczyć, gdzie znajduje się drewniana konstrukcja (na zewnątrz czy wewnątrz) oraz od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Inny impregnat do drewna musimy wybrać do zabezpieczenia altan, ogrodzeń i tarasów, a inny do zabezpieczenia desek, z których zostanie ułożona podłoga. Wśród dostępnych na rynku impregnatów do wyboru mamy impregnaty na bazie rozpuszczalników organicznych oraz na bazie wody. Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne. Są bezpieczne, niemal bezzapachowe (cecha szczególnie ważna jeśli stosujemy impregnat wewnątrz domu), wydajne, mają dobre właściwości zabezpieczające drewno przed szkodnikami i wilgocią. Nie nadają się jednak do zabezpieczania bardzo mocno wysuszonego, starego drewna. Do takiego rodzaju drewna zaleca się stosowanie impregnatów na bazie rozpuszczalników organicznych. Chronią one drewno przed promieniowanie UV i lepiej niż impregnaty na bazie wody przed owadami.

Jak nanosić impregnat do drewna?

Powierzchnia, którą zamierzamy impregnować musi być odpowiednio przygotowana. Nowe elementy musimy odkurzyć i ewentualnie odtłuścić. Impregnacja nie jest zabiegiem, który wykonuje się tylko raz. Drewniane elementy musimy regularnie konserwować. Nanosząc impregnat w celu konserwacji przed nałożeniem impregnatu musimy usunąć stare powłoki zabezpieczające przy pomocy papieru ściernego. Usuwamy także specjalnym preparatem porosty. Dopiero kiedy ten preparat wyschnie możemy nanieść impregnat.

Impregnacja drewna to dopiero pierwszy etap jego zabezpieczania. Zabezpieczają one drewno przed wilgocią, szkodnikami, promieniami słonecznymi. Chronią one drewno także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostateczną powłokę wykończeniowy uzyskamy nakładając lakier, farbę, lakierobejcę, wosk lub olej do drewna. Każdy z tych preparatów pozwoli nam na uzyskanie innego efektu wizualnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here