Dlaczego nie powinno się hodować rybek w szklanej kuli?

0
1070

Szklana kula ze złota rybką rzeczywiście może dekorować wnętrze, natomiast profesjonalni akwaryści nigdy nie zalecają tego rodzaju „domu” nawet dla mało wymagających gatunków. Piękne welony, które wpuszcza się do niewielkiego, okrągłego akwarium niestety źle znoszą takie lokum. Szklana kula niekorzystnie wpływa na ich samopoczucie, a długie bytowanie w takich warunkach może nawet doprowadzić do śmierci rybki. O tym, dlaczego kula dla ryb nie jest dobrym pomysłem, piszemy poniżej.

Klaustrofobiczne warunki

Okrągłe ściany powodują, że rybom trudno znaleźć spokojne miejsce do bytowania. Co więcej, taki kształt akwarium zmusza rybki do ciągłego pływania w kółko. Należy też mieć na uwadze, że okrągłe akwaria mogłyby się sprawdzać, jeśli byłyby duże. Niestety, najczęściej są to szklane pojemniki o pojemności do 10 litrów wody. Ustawiane na biurkach czy regałach, działają negatywnie na żywotność wpuszczonych tam ryb.

Warto również wspomnieć, że w tak małych zbiornikach umieszczana jest przeważnie tylko jedna rybka. Zawsze trzeba uwzględniać wybierany gatunek, niektóre żyją stadnie i potrzebują towarzystwa.

Brak urządzeń technicznych

Ponieważ szklana kula z rybką ma być przede wszystkim ozdobą, nie wykorzystuje się w takim akwarium żadnych filtrów czy podgrzewaczy. Sam kształt zbiornika przyczynia się do utrudnień w zakresie rozpuszczania się tlenu. Nie ma wątpliwości, że stworzone tam warunki są po prostu niekorzystne dla rybek.

Sama woda nie wystarczy

W dobrze zaaranżowanych akwariach znajdują się roślinki, kamyczki, muszelki i inne akcesoria, które rybki wprost uwielbiają, a warunki w takich zbiornikach przypominają te naturalne. W szklanej kuli najczęściej jest tylko woda, nic dziwnego, że takie miejsce hodowania złotej rybki nie wpływa dobrze na jej zachowanie.

W czym hodować rybki?

Hodowanie rybek nie jest wcale prostą sprawą. Należy im zapewnić odpowiednie warunki, uwzględniając przy tym gatunki ryb. W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem akwarystycznym udaje się znaleźć odpowiednie zestawy. Liczy się nie tylko dobre akwarium, najlepsze jest to o kształcie prostokąta. Taki zbiornik musi posiadać jeszcze właściwe akcesoria, jak pompki, filtry, termostat, grzałka, oświetlenie czy odmulacz dna. Dopiero wtedy udaje się stworzyć zbliżone do tych naturalnych warunki hodowli ryb. Na uwadze trzeba też mieć poszczególne gatunki, bowiem nie wszystkie ryby mogą przebywać ze sobą w jednym zbiorniku.

Osoby, które chcą się podjąć hodowli rybek, muszą też znaleźć dobre miejsce, w którym znajdzie się akwarium, a w zbiorniku nie mogą znaleźć się same zwierzęta. Potrzebne są także rośliny, kamyczki i inne rzeczy, dzięki którym rybki będą mogły funkcjonować w optymalnym komforcie.

Odpowiednie przygotowanie i wiedza pozwoli sprawnie hodować liczne gatunki ryb i cieszyć się ich widokiem przez długi czas. Trzeba jednak pamiętać, że taka hodowla nie jest łatwa, wymaga poświęcenia mnóstwa czasu i sporego zaangażowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here