Kamień naturalny to jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych nie tylko w budownictwie, ale także w urządzaniu i ozdabianiu wnętrz domowych przestrzeni. Jego największe zalety – takie jak trwałość, wytrzymałość, wszechstronność zastosowania, ekologiczność, bezpieczeństwo użytkowania, różnorodność wzornictwa oraz niezwykła atrakcyjność wizualna – sprawiają, iż znajduje on bardzo szerokie zastosowanie. Po dekoracje z kamienia naturalnego sięga coraz więcej osób. Jak ten przepiękny materiał można wykorzystać w swoim domu? Oto kilka propozycji.

Schody kamienne

Kamień naturalny to doskonały materiał na schody, który sprawi, iż ten element domowej przestrzeni będzie nie tylko elegancki, ale także solidny i trwały. Schody kamienne wykonane z marmuru bądź granitu to niewątpliwy symbol funkcjonalności i komfortu. Dlaczego warto w nie zainwestować? Otóż użycie kamienia naturalnego gwarantuje odporność na różnego typu uszkodzenia oraz łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji. A coraz większa dostępność tego materiału (i stosunkowo tani koszt eksploatacji) powoduje, iż ich cena – wbrew pozorom – nie jest nadmiernie wygórowana. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zastosowanie kamienia naturalnego umożliwia dostosowanie wyglądu schodów do ogólnego charakteru wnętrza i indywidualnego gustu. Różnorodne metody wykończenia schodów (między innymi polerowanie, matowienie bądź szczotkowanie) pozwala osiągnąć ciekawe i niepowtarzalne efekty wizualne. 

Blaty kamienne

Inną możliwością zastosowania kamienia naturalnego w prywatnej przestrzeni mieszkalnej jest użycie go do blatów kamiennych – na przykład w kuchni, łazience bądź salonie. Tutaj wybór kamienia powinien być uzależniony nie tylko od własnych upodobań, ale także od względów praktycznych. Blaty kuchenne w kuchni (ze względu na swoją specyfikę) powinny być twarde i wytrzymałe, odporne na nasiąkanie substancjami płynnymi oraz łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Taki właśnie jest granit, którego dodatkową zaletą jest absorpcja ciepła. W praktyce oznacza to, iż postawiony na granitowym blacie gorący garnek nie spowoduje na nim żadnych uszkodzeń. Natomiast w przypadku blatów kamiennych montowanych w łazience znacznie lepiej sprawdzi się marmur. Ten rodzaj kamienia naturalnego jest nie tylko elegancki, ale przede wszystkim higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Dodatkowo charakteryzuje się minimalną ilością szczelin, co ogranicza ryzyko nasiąkania kamienia wodą. O podstawowych cechach obu rodzajów blatów kamiennych oraz o sposobach ich pielęgnacji można przeczytać na stronie www.marmo.pl.

Parapety kamienne

Ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym są parapety kamienne, które mogą być wykonane z granitu, marmuru, piaskowca lub trawertynu. Na pierwszy rzut oka parapet to jedynie drobny element architektoniczny, który nie ma większego znaczenia w ogólnym charakterze wnętrza. Nic bardziej mylnego. Parapety z kamienia naturalnego nie tylko są trwałą i solidną częścią wyposażenia domu i mieszkania. Dodatkowo mogą być elementem niezwykle dekoracyjnym, który będzie wpływał na ogólny charakter pomieszczenia. W przypadku parapetów wewnętrznych (które nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych), sprawdzi się niemal każdy rodzaj kamienia naturalnego.

Kamień naturalny wykorzystywany w dekoracjach domowych sprawdzi się nie tylko w przypadku schodów, parapetów bądź blatów. Inne ciekawe zastosowania tego materiału to między innymi podłogi, ściany, kominki, umywalki bądź wanny. Decydując się na wykonanie dekoracji z kamienia naturalnego można mieć pewność, iż będzie to wybór trafiony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here