Dekoracje w małym ogródku

Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania na przedmieściach. To zwykle segmenty, które posiadają niewielki ogródek. Jak zaaranżować taki teren zielony, by spędzać w nim wolny czas w pełnym komforcie? Podpowiadamy, na jakie dekoracje warto stawiać na małej przestrzeni.

Ogrodowa roślinność

Mały, przydomowy ogródek nie daje wielu możliwości nasadzeń. Nie oznacza to jednak, że taki teren nie mogą zdobić rośliny. Świetnie sprawdzają się żywopłoty i kwiaty pnące, jak powojniki. Doskonałym pomysłem jest też posadzenie bluszczu, które szybko zasłonią ogrodzenie, dając nieco intymności.

W małym ogrodzie sprawdzą się kwiaty jednoroczne, jak tulipany, narcyzy, hiacynty i krzewy o niewielkim przyroście oraz takie, które można dowolnie formować. Warto tutaj wspomnieć o iglakach, w tym tujach.

Doskonałym zabiegiem jest też sadzenie roślin w donicach, które udaje się dowolnie przestawiać wedle indywidualnych potrzeb. Betonowa donica z dodatkowym ociepleniem sprawdzi się świetnie, by ogródek zdobiła latem hortensja bukietowa, żylistek albo rododendron. Sadzenie roślinności w donicach jest najlepszym rozwiązaniem na niewielkich terenach zielonych, ponieważ te nie zajmują dużo miejsca. Uwagę trzeba jedynie zwracać na odpowiedni dobór gatunków, w tym tych, które mogą przetrwać zimę.

Ozdoby a styl ogródka

Chociaż nadal najczęściej urządza się ogródki w stylu klasycznym, to nawet mała przestrzeń pozwala zaaranżować teren zielony w wybranym klimacie. Zawsze dobrze sprawdza się oświetlenie, w tym kinkiety na elewacji, małe latarenki czy lampki solarne. Hitem wciąż są lampiony i łańcuchy świetlne. Warto inwestować w oświetlenie energooszczędne, w ogródku dobrze sprawdzi się to o ciepłym, żółtym nasyceniu. Z Powodzeniem można wybierać elementy wedle ulubionych kształtów, na przykład lampy kule.

W małych ogródkach dobrze jest postawić na funkcjonalność, dlatego dekoracje powinny jednocześnie spełniać funkcje praktyczne. Bujana huśtawka, ławka czy wiklinowy fotel sprawdzi się idealnie. Pamiętajmy, że ozdobą może być materiał, z jakiego wykonany jest taras. W ogródkach w stylu loftowym świetnie sprawdzi się naturalna cegła, w tych retro płytki imitujące drewno, zaś tarasy nowoczesne mogą być wykonane z naturalnego kamienia czy mrozoodpornego gresu.

Dekorem mogą być też donice, które udaje się wybierać wedle preferowanej wielkości, struktury, materiału wykonania czy koloru. W małych ogrodach sprawdzą się piętrowe kwietniki oraz stopniowe donice, na przykład do uprawy ziół.

Pewne jest, że nawet mały ogród można urządzić praktycznie, a jednocześnie estetycznie. Chociaż nie ma w nim miejsca na mnogość elementów wyposażenia, to jednak dobre rozplanowanie takiej przestrzeni pozwoli cieszyć się zarówno bujną roślinnością, jak i komfortowym wypoczynkiem. Dekoracje sprawią, że przydomowy teren stanie się ulubionym miejscem rodzinnej aktywności. Co więcej, małe ozdoby można zmieniać wraz z kolejnymi sezonami, dzięki czemu ogródek będzie zawsze modny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here