Czyszczenie szyby w piekarniku

0
1688

Zaschnięty tłuszcz i przypalone resztki jedzenia na szybie w piekarniku to zmora każdego z nas. Zabrudzenia tworzą się bardzo szybko, a im dłużej zwlekamy, tym trudniej jest je doczyścić. Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń? Detergenty ze sklepu, a może domowe specyfiki?

Coraz częściej zamiast silnych środków czyszczących sięgamy po te, które zawierają naturalne składniki. W sklepach możemy znaleźć produkty oparte na recepturze przyjaznej dla środowiska. Oprócz tego możemy również samodzielnie wykonać środki czyszczące, które sprawdzą się w przestrzeni kuchennej i nie tylko.

Jakich środków używać do czyszczenia szyby w piekarniku?

Obecnie w sklepach mamy bogaty wybór produktów do czyszczenia szyb w piekarnikach. Jedne są bardzo silne, inne zawierają delikatne składniki myjące. Żadne z nich nie są gorsze od drugich. Ich dobór zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia szyby. Wiadomo, że w przypadku drobnych zanieczyszczeń nie będą konieczne silne środki. Jednak jeśli dawno nie czyściliśmy piekarnika, możemy nie mieć innego wyjścia, jak tylko skorzystać z produktu o sprawdzonym działaniu.

Z czego wykonana jest szyba w piekarniku?

Warto wiedzieć, że szyba w piekarniku wykonana jest z niezwykle solidnego i bezpiecznego szkła, a mianowicie ze szkła żaroodpornego. Jest ono odporne na silne składniki oraz uszkodzenia, dlatego z powodzeniem można czyścić je mocnymi detergentami. Z czasem nie traci ono swojej barwy, nie odkształca się i nie matowieje. Jest nawet sześciokrotnie wytrzymalsze niż zwykłe szkło.

Wytwarzane jest poprzez nagrzanie szkła płaskiego do wysokiej temperatury (ok. 680°C). Taki proces sprawia, że staje się ono bardzo twarde oraz odporne na gwałtowne zmiany temperatury. Co więcej, jeśli zostanie rozbite, rozpada się na bardzo drobne kawałeczki, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko skaleczenia. A jeśli zdarzy się, że szyba w Twoim piekarniku potłucze się, nie musisz kupować nowego. Wystarczy wymienić ją na nową: https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-zaroodporne.

Czy domowe sposoby na czyszczenie szyby w piekarniku są skuteczne?

Oprócz różnorodnych detergentów, które są ogólnodostępne, można także samodzielnie przyrządzić świetny środek do czyszczenia szyb w piekarnikach. Opiera się on na składnikach, które każdy z nas z pewnością ma w swoim domu. W skład takiego preparatu wchodzi mieszanina wody i sody oczyszczonej. Należy wymieszać je w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję pasty, a następnie nałożyć ją na szybę. Zanim to jednak zrobimy warto wcześniej przemyć ją ciepłą wodą, by nieco zmiękczyć zabrudzenia. Po wyschnięciu mieszaniny, zmywamy ją wilgotną szmatką. Jeśli nie udało się zmyć wszystkich zanieczyszczeń, można odrobinkę przygotowanej pasty nałożyć na ściereczkę i przetrzeć nią brudne miejsca. Na koniec polerujemy szybę szmatką nasączoną w occie, by nadać jej pięknego połysku. Nie każdą szybę da się jednak doczyścić w 100%. Z czasem coraz trudniej pozbyć się uporczywych zabrudzeń. Może to wpływać niekorzystnie na proces pieczenia i jakość potraw. Wtedy warto zastanowić się nad wymianą szkła: https://www.szklonawymiar.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here