Czym są zawiesia i jak je wykorzystujemy?

0
1856

Takie działania jak transport bliski gabarytów czy ich przenoszenie, czasami na naprawdę niewielkie odległości rzędu kilku metrów, potrafią nastręczyć zasadniczych trudności. Wynika to z faktu, że przedmioty o naprawdę sporej wadze muszą być traktowane we właściwy sposób. Należy zapewnić też bezpieczeństwo otoczeniu i minimalizować ryzyko sytuacji, w której może dojść do wypadku. Kiedy gabaryt zostaje uniesiony w górę, musimy mieć gwarancję, że nie spadnie. Zawiesia są jednym ze sposobów na to, aby zapewnić w tym aspekcie odpowiednie warunki.

Różne typy zawiesi w służbie ciężarom

Jednym z bardziej typowych urządzeń, które można wykorzystać na przykład celem uniesienia ciężkiej łodzi, jest dźwig. Posiada on hak, do którego da się bez trudu doczepiać rozmaite rzeczy. Jednakże musi pojawić się element pośredniczący – na przykład zawiesie pasowe. To w tym momencie jeden z dwóch najbardziej rozpowszechnionych typów zawiesi. Drugim są zawiesia wężowe. Jedne i drugie w gruncie rzeczy spełniają te sama zadania. Pozwalają doczepić do dźwigów rozmaite gabaryty – właśnie takie jak łodzie, pojazdy, pianina czy ciężkie meble.

Koszt zakupu takich artykułów nie jest wysoki, co jest warte podkreślenia. Oznacza to, że zorganizowanie transportu ciężkich elementów, o ile pod ręką jest odpowiedni dźwig, nie powinno stanowić komplikacji ani sporej inwestycji. Naturalnie nieprzypadkowe powinny być zawiesia, po jakie w konkretnej sytuacji będziemy sięgać. Łatwo zauważyć, że różnią się one kolorami. W zależności od tej cechy przypisane są im różne siły udźwigu – standardowo od 1000 do 5000 kilogramów. Zawiesia wężowe o takich parametrach dają więc szerokie pole manewru.

Zawiesia pasowe lub wężowe – solidne i łatwo dostępne

Adekwatnie do sytuacji każde z wykorzystywanych zawiesi może być z łatwością doczepione do dźwigu bądź suwnicy. Trzeba zaznaczyć, że rozwiązania te nie są stosowane tylko w kontekście transportu gabarytów oraz logistyki. Spisują się doskonale również w pracy zakładów przemysłowych. Umożliwiają na przykład przemieszczanie ciężkich prefabrykatów niezbędnych w czasie produkcji elementów o sporych rozmiarach, jakie bywają wykonane z metalu czy betonu. Zawiesie wężowe bądź pasowe sprawdzi się w takich uwarunkowaniach.

Jeśli chodzi o dostępność zawiesi na polskim rynku, sytuacja wygląda korzystnie. Można znaleźć je w ofercie licznych sklepów, w tym również tych internetowych. Bardzo szeroki wybór zapewnia chociażby strona Muntech24.pl, na której można składać zamówienia detaliczne oraz hurtowe. – Popyt na zawiesia jest spory, ponieważ są one praktycznymi akcesoriami. Nie da się przy tym pominąć faktu, że nie są drogie, pomimo wysokiej jakości – mówi pan Szymon, ekspert sklepu. – Naszymi klientami są przedsiębiorstwa, firmy produkcyjne, ale też osoby indywidualne – dodaje.

Dodatkowe wiadomości, które bardzo pomogą

Kupno samych zawiesi to kwestia podstawowa, aczkolwiek warto pamiętać także o pewnych zasadach korzystania z nich, dzięki którym uda się uniknąć błędów. Mogą się one zdarzyć zwłaszcza osobom nie mającym w tym zakresie doświadczenia. Stosowne instrukcje mogą być udostępnione przez producentów, ponieważ z reguły zależy im na tym, aby zawiesia były odpowiednio eksploatowane. Pomocne mogą być też publikacje w serwisach i na forach branżowych, zajmujących się na przykład tematyką logistyki czy transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here