Mieszkania bezczynszowe w zasadzie funkcjonują tak sama jak domy jednorodzinne. Zamiast funduszu remontowego oraz czynszu, właściciel ponosi jedynie comiesięczne koszty naprawy, za śmieci czy też za media.
W bezczynszowych mieszkaniach wspólne części są mocno ograniczone. W zasadzie do absolutnego minimum. Z kolei właściciele sami ponoszą wszelkie koszty eksploatacji należących do nich ogródków, mieszkań, klatek schodowych, podjazdów jak i także napraw budynku. Na naprawy oraz także eksploatację wspólnych części mogą być składki ustalane, o wiele niższe, a niżeli czynsz standardowy.
W osiedlach mieszkaniowych standardowych czynsz, co miesiąc płacony jest przeznaczony na utrzymanie jak i także na koszty, które są związane z samą eksploatacją mieszkań oraz części wspólnych na przykład zieleni, klatek schodowych, administracji czy też altan na śmietniki. Ustalany jest także remontowy fundusz na wszelkie naprawy części wspólnych oraz budynku.
Mieszkania bezczynszowe cechują się tym, że większość kosztów eksploatacji oraz także obowiązek dbania o budynek, zieleń, klatkę schodową, podjazd leży właśnie po stronie właściciela. Właściciele jak najbardziej mogą uzgodnić jednak składki wspólne na usługi czy też remonty, które dotyczą wspólnych części jak na przykład odśnieżanie, monitoring czy też konserwację wspólnych pomieszczeń.
Minusy oraz plusy bezczynszowego mieszkania
Na pewno plusem najważniejszym bezczynszowych mieszkań jest to, że właściciele doskonale wiedzą na co są przeznaczone ich pieniądze ze składek, które właśnie płacą. Unikają kosztów dodatkowych, które są związane z zarządcą czy też mieszkaniową spółdzielnią. Dzięki rozwiązaniu takiemu kupo jak i także użytkowanie mieszkania jest o wiele tańsze, a niżeli mieszkania standardowego, gdzie każdego miesiąca jesteśmy zobowiązani do płacenia czynszu. Sytuacja, na którą należy zwrócić uwagę gdy planujemy zakup bezczynszowego mieszkania są same stosunki pomiędzy wszystkimi sąsiadami.
Kontakty sąsiedzkie dobre są w zasadzie niezbędne do użytkowania nieruchomości takiej, ponieważ wszelkie decyzje podejmowane w ramach samego zagospodarowania budżetu ze składem podejmowane muszą być wspólnie. Każdy głos sprzeciwu przedłuża nam sam start konkretnej inwestycji, remontu budynku czy też konserwacji. Jeśli mieszkańcy nie uzgodnią między sobą remontowego funduszu, to sam koszt remontu dachu, ocieplenia budynku, odświeżeni elewacji czy też inne duże remontowe wydatki należy samodzielnie planować, ale będą także one z sąsiadami współdzielone.
Na jaki rynek postawić? Wtórny, a może pierwotny?
Bezczynszowe mieszkania są zarówno dostępne na pierwotnym rynku jak i także na rynku wtórnym. Nowe mieszkania oczywiście będą troszkę droższe, ale z kolei w przyszłości nie będą generowały prawdopodobnie kosztów zbyt wysokich. Gdy planujemy zakup mieszkania ze wtórnego rynku, które maj kilkadziesiąt lat, to należy pod uwagę wziąć także koszt remontów zbliżających się. Musimy sobie to na pewno doskonale przemyśleć i wiedzieć na co postawić.