Hale pneumatyczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem i są spore szanse, że większość osób nawet, jeśli nie była w środku takiej hali, to przynajmniej widziała ją z oddali. Popularność tego typu obiektów nie wzięła się znikąd – mają one wiele kluczowych zalet, które sprawiają, że inwestorzy, czy to prywatni, czy przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, coraz chętniej zlecają ich budowę.
Wciąż jednak nie każdy może wiedzieć, czym one dokładnie są i czym się charakteryzują, zwłaszcza, jeśli dana osoba nie interesowała się wcześniej tego typu kwestiami. W takim razie, czym są hale pneumatyczne i jakie jest ich główne zastosowanie? Co przemawia na ich korzyść? Na wszystkie te pytania odpowiedzieliśmy w dalszej części tego artykułu.
Czym są hale pneumatyczne?
Hale pneumatyczne nazywa się także balonami. Wyróżnia je przede wszystkim brak stałej konstrukcji nośnej – zamiast tego górna część hali utrzymuje się dzięki nadmuchowi powietrza między dwie warstwy materiału PCV. W ten sposób powstaje swego rodzaju poduszka powietrzna, która jest bardzo lekka, a jednocześnie zapewnia dostateczną izolację termiczną, dzięki której można utrzymać właściwe warunki w hali niezależnie od pory roku.
Tego typu hale wykorzystuje się przede wszystkim w różnego typu halach o charakterze sportowym, na przykład takich, które mają zawierać korty tenisowe lub lodowiska. Dzięki braku potrzeby stosowania wewnętrznych podpór, a także możliwości instalacji na istniejącym podłożu, montaż hali pneumatycznej jest szybki i sprawny. Oczywiście pod warunkiem, że zajmuje się nim wykwalifikowany wykonawca, który ma już doświadczenie w tym zakresie.
Jeśli zaciekawiły Cię hale pneumatyczne i zastanawiasz się nad wybraniem tego typu konstrukcji dla swojej hali sportowej, więcej na jej temat możesz przeczytać tutaj: https://www.tenistal.com.pl/oferta/hale-sportowe/hale-pneumatyczne/. Wielu inwestorów szczególnie ceni sobie fakt, że stworzenie hali pneumatycznej nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, co jeszcze bardziej przyspiesza realizację inwestycji.
Co składa się na halę pneumatyczną?
Każda hala pneumatyczna jest nieco inna, natomiast zawsze znajdziemy w niej kilka podstawowych elementów, niezbędnych do jej prawidłowego działania, takich jak system powłok i system grzewczo-nadmuchowy, zapewniający komfort termiczny przez cały rok. Niezbędna jest także sieć lin stalowych i zamontowanie zasilania awaryjnego oraz systemu kotwienia.
Nie może także zabraknąć właściwego oświetlenia i drzwi. Wszystkie komponenty wykorzystywane do budowy hali muszą wyróżniać się najwyższą jakością, a także posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty – tylko w ten sposób można zapewnić dużą żywotność obiektu, a także bezpieczeństwo osób, które będą w nim przebywać.
Żeby hala była w pełni zgodna z potrzebami inwestora, powinna być wykonana według indywidualnego projektu. Tenistal dostosowuje projekt hali tak, aby był on idealnie dopasowany do sposobu, w jaki hala będzie wykorzystywana, a także innych ważnych kwestii (m.in. budżetu, którym dysponuje zleceniodawca).