Istnieją różne rodzaje bram garażowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Każdy ma swoje określone zastosowania, w których sprawdza się najlepiej. Podejmując decyzję o inwestycji należy, więc wiedzieć z czym wiąże się zakup konkretnego typu bramy. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej bramą rolowanym. Czy są? Jakie mają zastosowania?
Wygodne zwijanie bram rolowanych
Bramy rolowane zajmują wyjątkowo mało miejsca. Zewnętrznie przypominają roletę okienną. Kiedy zostanie otworzona mieści się w niewielkiej skrzynce nawojowej przymocowanej do sufitu. Brama taka składa się z wielu wąskich listewek. Profile są ze sobą połączone. Proces otwierania polega na nawijaniu ich na wał, który znajduje się w kasecie lub tzw. skrzynce nawojowej. Jest ona przymocowana do nadproża wewnątrz lub na zewnątrz garażu. Bramy te mogą być otwierane automatycznie lub ręcznie.
Zajmuję mało miejsca
Brama rolowana ma wiele zalet, ale najważniejszą jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca. Można, więc montować ją wszędzie tam, gdzie jest ono na wagę złota. Bramy tego typu doskonale spisują się w garażach bezpośrednio przy ulicach oraz chodnikach. Sprawdzają się też na małych działkach. Co ważne, bramy rolowane można też wykorzystywać wewnątrz budynków. Można je spotkać np. na halach magazynowych lub produkcyjnych. Oddzielają one od siebie różne strefy, ale nie zabierają cennego miejsca. Bramy tego typu charakteryzuje też lekkość. Dzięki temu ich konstrukcja nie obciąża konstrukcji samego budynku. Warto też pamiętać, że bramy te nie wymagają montażu prowadnic. Oznacza to, że zakłada się je dość szybko i nie traci się miejsca na elementy konstrukcyjne bramy.
Elegancki wygląd
Brama rolowana ma wiele zalet estetycznych. Są dostępne w wielu kolorach, teksturach oraz wzorach. Bez trudu można, więc dopasować je do elewacji budynku lub wystroju wewnątrz niego. To ogromny atut dla wszystkich, którym zależy na budowaniu spójnego wizerunku. Wysoka estetyka i duża różnorodność sprawiają, że bramy rolowane można dopasować i uwzględnić właściwie do każdego projektu. Można, więc montować je nie tylko w nowo powstających budynkach, ale też w starszych obiektach, które przechodzą akurat remont.
Możliwość wdrożenia zabezpieczeń
Niektórzy twierdzą, że bramy rolowane nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa. Podają, że z tego powodu należy je montować wyłącznie wewnątrz budynków, bo na zewnątrz są łatwe do sforsowania przez złodziei. Nie jest to jednak prawdą. Nowoczesne bramy można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia, które utrudnią przejście przez nie osobom niepowołanym. Mogą to być czytniki kart, centrala radiowa z szyfrowaniem lub system fotokomórek. Tutaj trzeba nadmienić, że każdy rodzaj bramy, drzwi i okien może być potencjalnym miejscem, przez które złodzieje dostaną się do budynku. Nie można, więc popadać w przesadę i należy zachować zdrowy rozsądek. Brama rolowana jest łatwiejsza do sforsowania niż ciężka brama antywłamaniowa, jednakże ma szereg innych zalet, które trzeba mieć na uwadze. Poza tym, bramy antywłamaniowe, w przeciwieństwie do rolowanych są bardzo mało uniwersalne i nie można montować ich wszędzie.
Wygoda użytkowania
Bramy rolowane najczęściej są montowane z automatycznym systemem otwierania. Do jej obsługi wystarczy niewielki pilot. Dobrze jednak wiedzieć, że system ręcznego otwierania można zamówić jako system działający w razie awarii zasilania. Jednakże, automatyczne otwieranie jest sporym ułatwieniem w korzystaniu z bramy. Siłowniki do jej podnoszenia nie muszą być duże, bo sama brama jest lekka. Ich zastosowanie jest ułatwieniem dla osób, które nie mają czasu i sił na ręczne otwieranie bramy. Napęd ten po prostu ułatwia życie. Nie ma konieczności wysiadania z samochodu, by umożliwić wjazd do garażu. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i gotowe. To szczególnie dobre i praktyczne rozwiązanie. Automatyczne napędy można też stosować w przypadku innych typów bram. Warto jednak podkreślić, że przy bramach rolowanych, uniesienie skrzydła odbywa się dość szybko. Ma to bezpośredni związek z niską wagą profili.
Dobra izolacja
Bramy rolowane charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną i cieplną. W miejscach, które są szczególnie narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych można wzmocnić bramę dodatkowym profilem progowym. Ruch bramy może być wyciszony dzięki specjalnym uszczelkom szczotkowym. Bramy tego typu dobrze izolują pomieszczenie od warunków panujących po drugiej stronie rolety. Warto o tym pamiętać, decydując się na typ bramy. Bardzo często oddziela ona dom od świata zewnętrznego. Musi, więc robić to na tyle dobrze, by nie powodować zbyt wielkich strat energetycznych. W przeciwnym wypadku ogrzewanie domu mogłoby się stać wyjątkowo nieekonomiczne i niewydajne. W razie wątpliwości, co do właściwej izolacji cieplnej bramy, można poczytać więcej na temat współczynnika przenikania ciepła, który powinien zostać podany przez producenta konkretnej bramy. Jest on uzależniony m.in od materiału, z jakiego ją wykonano. Jeśli brama jest już zamontowana, to można też wynająć kamerę termowizyjną. To urządzenie doskonale wskaże miejsca ewentualnych strat ciepła. Warto tutaj podkreślić, że badanie kamerą termowizyjną można przeprowadzić niezależnie od wybranego typu bramy. Wskaże ono miejsca, które są słabymi punktami izolacyjnymi i które potrzebują lepszego zabezpieczenia.
Brama rolowana – zastosowania
Bramy rolowane można montować wszędzie. Jak już wspomniano, są zalecane wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca oraz liczy się wygoda użytkowników. Bramy te wcale nie są zarezerwowane dla garaży samochodowych. Oczywiście, to bardzo popularne ich wykorzystanie, ale nie jedyne. Bramy rolowane sprawdzają się też na magazynach i halach. Co ciekawe, można też zasłaniać nimi witryny sklepowe oraz wejścia do sklepów w galeriach handlowych. Są dobrym zabezpieczeniem przed złodziejami, zwłaszcza gdy wyposaży się je w dodatkowe zabezpieczenia – alarm, fotokomórkę, czytnik kart. Warto tutaj zauważyć, że bramy tego typu są bardzo uniwersalne. Wpływa na to też ich szeroka gama kolorystyczna.