Kupno mieszkania to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Podjęcie decyzji w sprawie zakupu wymaga wielu przemyśleń ze strony potencjalnego inwestora. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników, których nie można pominąć, gdyż jest to inwestycja w wielu przypadkach na długie lata. Oprócz wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego należy wziąć pod uwagę także jego lokalizację.

Lokalizacja mieszkania jest wyznacznikiem, który w dużej części decyduje o jego atrakcyjności. Przed ostatecznym zakupem nieruchomości warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty znajdujące się w otoczeniu, takie jak np. odległość do pracy czy szkoły lub innych punktów usługowych.

Cisza i spokój

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości jest jego usytuowanie. Dla osób, które nie przepadają za hałasem dochodzącym zza okna niekorzystnym rozwiązaniem będzie kupno posiadłości zlokalizowanej w centrum miasta. Bardzo uciążliwy jest ciągły hałas samochodów, syren pogotwia czy policji, który

w dużych miastach będzie częsty i nieunikniony. Niedogodnością w dużych miastach mogą być także jeżdżące tramwaje. Dodatkowo zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu mają niebezpieczny wpływ na zdrowie człowieka. Badania udowodniły, że jakość wdychanego powietrza, w którym unoszą się spaliny samochodowe może przyczynić się do rozwoju takich chorób jak: astma, choroby serca, nowotwory, a nawet do uszkodzenia mózgu.

Niemniej jednak mieszkanie w centrum miasta oferuje bliski dostęp do wszelkiej infrastruktury oraz potrzebnych instytucji. Ponadto jest większy wybór szkół, czy przedszkoli bądź innych terenów służących rekreacji. Oprócz tego rynek nieruchomości oferuje nam obiekty deweloperskie. Przedsiębiorca ten często inwestuje w grunty pod zabudowę nowego osiedla. Zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne działki, umiejscowione na obrzeżach lub w centrum miasta, tak więc każdy inwestor może znaleźć coś na miarę swoich oczekiwań.

Oto propozycja https://inkomsa.pl/, dla osób ceniących sobie ciszę i spokój:

ciche osiedle Nowy Port we Wrocławiu

Bezpieczeństwo

Każdy człowiek pragnie zamieszkać w miejscu, gdzie będzie mógł wieść harmonijne i spokojne życie. Bezpieczeństwo, to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, którą należy zaspokoić. Osiedle bądź ulica, na którym znajduje się dana nieruchomość powinna umożliwiać poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Wskazane jest, zapytać sprzedającego kim są sąsiedzi. Warto także zwrócić uwagę, czy na danym terenie nie dochodziło do różnorakich włamań, rozbojów czy innych przestępstw. Najczęściej do tego typu incydentów dochodzi w obrębie średnich i wielkich miast. Na tego typu ataki narażone są wszelkie nieruchomości – również te które usytuowane są na terenach strzeżonych.

Potencjalni włamywacze nie omijają także peryferii miast, które najczęściej zabudowane są przez domy jednorodzinne. Dbałość o wspólne dobro leży w większości po stronie zarządców lub wspólnoty osiedlowej. Bardzo ważna jest także współpraca całej społeczności lokalnej. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec tego typu sytuacjom, np. korzystanie z monitoringu czy całodobowa ochrona, co pozwoli na zminimalizowanie strachu przed przestępcami.

Place rekreacyjno-zabawowe

Nieruchomość usytuowana blisko przestrzeni rekreacyjnej niewątpliwie jest dodatkowym plusem. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w społeczności osiedlowej, z uwagi na fakt, iż często można spotkać tam sąsiadów, co gwarantuje zawarcie nowych znajomości oraz miło spędzony czas. Wzrasta także poczucie komfortu. Jednak, aby tereny przeznaczone do rekreacji mogły cieszyć się popularnością muszą być dostosowane do każdej grupy wiekowej. Do najbardziej znanych należą dla przykładu różnorakie place zabaw, siłownie na powietrzu czy boiska sportowe.

Ze względu na to, że osiedla zamieszkują ludzie w różnych grupach wiekowych w niedalekim dystansie od posiadłości często usytuowane są place rekreacji biernej. Stworzone są dla osób w średnim wieku bądź starszych. Wyposażone są w elementy służące raczej do wypoczynku, takie jak stoliki do gry w warcaby czy szachy. Dodatkowo znajdziemy tam różnorodne ozdoby typu fontanny oraz dużo zieleni.

Natomiast dla młodzieży i dorosłych – bardziej sprawnych fizycznie, przeznaczone są place rekreacji czynnej. Znajdziemy tam urządzenia do gier zespołowych, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, boiska do gry w tenisa, elementy skateparku, które z pewnością umożliwią rozwijanie aktywności fizycznej blisko miejsca zamieszkania. Dodatkowo przy niektórych nieruchomościach tworzone są nietypowe projekty, jakimi są boisko do gry w minigolfa czy tzw. pocket garden, czyli ogród, który można wynająć na własny użytek.

Oprócz tego zazwyczaj niedaleko nieruchomości budowane są place zabaw dla najmłodszych, które potrzebują przede wszystkim dostarczenia rozrywki i zabawy.

Przemyślana oraz dobrze zorganizowana przestrzeń publiczna bezspornie może stać się centrum życia społecznego. Aby przyciągała mieszkańców w każdym wieku wskazane jest, aby w czasie tworzenia projektu uwzględnić wszystkie potrzeby lokatorów. Deweloperzy planując nowe inwestycje są w stanie zatwierdzić wszelkie dogodności(np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, windy, odpowiednia szerokość korytarzy) mające znaleźć się na nowym osiedlu. Warto więc zorientować się, czy w pobliżu naszej nieruchomości znajdują się takowe tereny do rekreacji.

plac zabaw

Odległość od komunikacji

Spacer kilka kilometrów, aby dojść do przystanku czy na pociąg dla wielu osób nie jest problemem, jednak w przypadku, gdy ma to zrobić osoba starsza bądź niepełnosprawna pojawia się problem. Dystans, jaki trzeba pokonać aby dotrzeć do środków komunikacji ma znaczenie i powinien zostać uwzględniony jeszcze przed ostatecznym zakupem danego obiektu. Bliskość przystanków autobusowych czy tramwajowych to spory atut, który umożliwi dojazd do różnorakich instytucji, takich jak np. szkoła, uczelnia, praca czy sklep.

Jeśli mamy do dyspozycji własny samochód, należy zwrócić uwagę na posiadłość umiejscowioną przy dobrej sieci dróg, co znacznie usprawni dojazd do celu. Kupno nieruchomości to zazwyczaj inwestycja na długie lata, tak więc należy rozważyć wszelkie możliwe komplikacje, które mogą spotkać nas w życiu.

przystanek autobusowy

Blisko do punktów usługowych

Posiadłość usytuowana blisko rozmaitych instytucji także czyni ją bardziej atrakcyjną. Ze względu na wiek, dla każdego lokatora potrzeby są odmienne. Dla dzieci ważna będzie niedaleka odległość od szkoły bądź uczelni, placów zabaw oraz innych przestrzeni przeznaczonych do rozrywki.

Dorosłym zaś życie ułatwi bliskość do zakładu pracy czy obiektów handlowo-usługowych. Przyciągający jest także niedaleki dystans do punktów, jakimi są na przykład poczta, przychodnia lekarska, apteka, szpital, placówki bankowe czy bankomaty.

Miejsce parkingowe

Nie ulega wątpliwości, że prywatny parking jest kolejnym atutem nieruchomości i przyciąga do jej kupna. Niemal każda wspólnota mieszkaniowa posiada miejsce parkingowe z przeznaczeniem dla poszczególnych lokatorów. Dodatkowo mieszkania deweloperskie wyposażone są w pomieszczenie, jakim jest komórka lokatorska.

Dodatkowe czynniki indywidualne

Bardzo ważnym aspektem są czynniki indywidualne. Zakup mieszkania to najprawdopodobniej w wielu przypadkach inwestycja na długie lata, tak więc należy wziąć pod uwagę także własne preferencje, aby uniknąć błędów, które mogłyby w przyszłości komplikować życie. Wiadome, że wraz z dobrym usytuowaniem nieruchomości wzrasta jej cena. Niemniej jednak, inwestorzy przyznają, że to nie cena jest ważna, a właśnie lokalizacja.

Każdy człowiek posiada inne oczekiwania i potrzeby. Dla singla, małżeństw, rodzin z dziećmi, osób starszych – każdy ma swoje własne wymagania i przyzwyczajenia. Tak więc, singiel bez wahania zwróci uwagę na nieruchomość, która będzie położona niedaleko od zakładu pracy, jak również przestrzeni do rozrywki, gdzie będzie mógł spędzać swój wolny czas. Małżeństwa prawdopodobnie wybiorą większą posiadłość, celem spodziewanego powiększenia się rodziny.

Natomiast rodziny z dziećmi zainteresują się nieruchomością, która znajduje się blisko przedszkoli, szkół, pracy, niezbędnych przychodni lekarskich czy punktów takich jak sklep spożywczy czy apteka. Starsi z pewnością zwrócą swoją uwagę na nieruchomość zlokalizowaną w spokojnym otoczeniu, gdzie dookoła rośnie dużo zieleni, co pozwala się zrelaksować i wyciszyć.

Podsumowanie

Kupując mieszkanie pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jego lokalizację, która ułatwi życie w danym mieście. Z wyborem odpowiedniego usytuowania nieruchomości wiąże się wiele korzyści – nie tylko materialnych, jak również emocjonalnych.

Mieszkanie od dewelopera oferuje nie wyłącznie dobre usytuowanie danej posiadłości, jak również nowoczesne przestrzenie do rekreacji, co pozwoli na integrację wspólnoty mieszkaniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here