Co zrobić, jeżeli zmywarka nie domywa naczyń

Zmywarka to urządzenie, które praktycznie każdego dnia ratuje nas przed ręcznym zmywaniem góry naczyń. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nowa zmywarka nie spełnia swojego zadania?  Jakie mogą być przyczyny tego, że zmywarka źle myje naczynia i dlaczego czasem wyjmujemy z niej niedomyte szklanki czy talerze?

Dlaczego zmywarka przestała domywać naczynia?

Zmywarka, choć jest w specjalistką w zmywaniu naczyń, nie jest w stanie w pełni wyczyścić się sama.  Jeżeli więc nasza zmywarka od jakiegoś czasu nie myje dokładnie naczyń,  warto zadać sobie pytanie o to, kiedy ostatni raz czyściliśmy jej wnętrze, a w szczególności spryskiwacze i filtry, które zatrzymują resztki jedzenia. Zapchana zmywarka nie jest w stanie skutecznie myć naczyń, gdyż nie może odprowadzać zanieczyszczeń. Jeżeli zaś nasze urządzenie nie domywa dolnego kosza albo wsadu znajdującego się w górnym koszu, prawdopodobnie mamy do czynienia z zatkanym spryskiwaczem. W zmywarkach co do zasady znajdują się dwa spryskiwacze – jeden na jej dnie, drugi zainstalowany jest na górnym koszu. Jeżeli więc po zakończonym cyklu zmywania na którymś z koszy znajdujemy brudne naczynia, wyczyśćmy spryskiwacze.

Zmywarka do zabudowy Kernau
Na zdjęciu: Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 4854 SD

Jak wyczyścić spryskiwacze w zmywarce? Domowe sposoby

Jeszcze przed demontażem spryskiwaczy, odłącz zmywarkę od zasilania. Raniona zmywające mogą być przymocowane na różne sposoby – w zależności od marki i modelu urządzenia. Informację odnośnie do tego, jak ściągać spryskiwacze, znajdziemy w instrukcji obsługi swojej zmywarki. Dysze najlepiej jest przeczyścić za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu zamoczonej w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Podczas mycia spryskiwaczy, upewnijmy się, że wszystkie ich elementy są drożne. Na końcu umieśćmy je na właściwym miejscu i podłączmy zmywarkę do zasilania.

Zmywarka nie suszy lub nie zmywa naczyń – inne przyczyny

Jeżeli nasza zmywarka działała do tej pory prawidłowo, a my mamy czyste sumienie, jeżeli chodzi o utrzymanie jej w czystości, być może jest po prostu zepsuta. By się o tym przekonać, warto sprawdzić, czy poszczególne elementy urządzenia nie uległy awarii. Niedomywająca zmywarka może mieć niesprawny elektrozawór, przez co do jej komory zmywania nie może docierać odpowiednia ilość wody. Kolejny element, który dobrze jest dokładnie obejrzeć, to grzałka. Uszkodzona grzałka nie będzie w stanie podgrzać wody, co również skutkować będzie brudnymi naczyniami. Jeżeli natomiast urządzenie po uruchomieniu nienaturalnie szumi lub też mamy wrażenie, że zmywarka w ogóle nie pracuje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zepsutym silnikiem. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak kontakt z serwisem producenta.

Zmywarka do zabudowy
Na zdjęciu: Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 6854 SD

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Przyczyną niedomytych szklanek czy sztućców może być również problem z tabletką. Zdarza się, że pojemnik na tabletkę nie otworzy się w trakcie zmywania albo też tabletka nie zostanie rozpuszczona, co oczywiście skutkuje niedomytymi naczyniami. Jeżeli mamy pewność, że podajnik detergentu jest sprawny, upewnijmy się, że prawidłowo układamy naczynia na poszczególnych koszach. Przede wszystkim nie mogą one blokować ramion spryskiwacza oraz pojemnika na tabletkę.

Brudne naczynia po umyciu w zmywarce – jak zapobiegać?

Brudne naczynia po umyciu w zmywarce

Wiemy już, że zapchana zmywarka nie myje naczyń. Dlatego, by oszczędzić sobie takich kłopotów, regularnie czyśćmy spryskiwacze i filtry urządzenia, w tym również filtr dopływu wody. Pamiętajmy też o właściwym rozmieszczaniu naczyń w zmywarce. Jeżeli ustawimy je zbyt ciasno, woda nie będzie w stanie do nich dotrzeć i w rezultacie pozostaną brudne. Objawem nieprawidłowo ułożonych naczyń bywa również biały osad z niewypłukanego detergentu. Zmywarka to sprzęt, który bezsprzecznie ułatwia nam życie, dlatego naprawdę warto o nią dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here