Co wybrać na podłogę

Płytki ceramiczne, gresowe, panele laminowane, parkiet, deski z litego drewna. Sposobów na podłogę, jakie można znaleźć w ofercie sklepów budowlanych stale przybywa. Niejedna osoba może się poczuć przytłoczona wyborem i nie do końca zdawać sobie sprawę z zastosowań każdego z nich. W tym artykule postaramy ci się przybliżyć wady i zalety wybranych rozwiązań.

Płytki – rozwiązanie uniwersalne?

Są ładne, schludne i trwałe. Tak pokrótce można opisać zalety płytek podłogowych. Doskonale sprawdzają się również przy ogrzewaniu podłogowym – nie są bowiem izolatorem i pozwalają na swobodne przenikanie ciepła do wnętrza pomieszczenia. Płytki gresowe są dodatkowo odporniejsze na działanie wilgoci i mrozu, a dzięki większej twardości mogą występować w znacznie większych rozmiarach. W zależności od upodobań płytki (ceramiczne bądź gresowe) mogą imitować inne materiały – kamień, drewno czy marmur, mogą występować także w różnych kształtach i formach – mozaiki, sześciokątów, czy klasycznych prostokątów.

Płytki podłogowe są relatywnie niedrogie, łatwo się je czyści i mogą służyć przez wiele lat. Czy mają wady? Są chłodne w dotyku (co częściowo może rozwiązać ogrzewanie podłogowe), przez co spacerowanie boso po podłodze może nie być specjalnie przyjemne. Płytki podłogowe z uwagi na konieczność stosowania fug nie są w stanie idealnie imitować np. drewna.

Panele laminowane – wygoda i piękno?

Panele laminowane to coraz popularniejsze rozwiązanie. Są ciepłe w dotyku, ładne – mogą imitować np. drewno, niedrogie, układa się je bardzo szybko i łatwo. Odpowiednio użytkowane mogą służyć przez długie lata. Również mogą być wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym, choć wymagają wówczas nieco innego ułożenia.

Wadami paneli jest ich wysoka wrażliwość na wilgoć i fakt, że są pokryte laminatem z tworzyw sztucznych, co dla niektórych może być wadą (równocześnie zapewnia ochronę przed ścieraniem i zużyciem).

Podłogi drewniane?

Drewno od wieków kojarzy się z przytulnym, eleganckim i gustownym wnętrzem. Nie dziwi zatem, że było i nadal jest chętnie wybierane przez ludzi planujących wnętrza swojego mieszkania. Podłoga drewniana to większa inwestycja – zakup i położenie parkietu czy desek jest sporym wydatkiem, jednak odpowiednio pielęgnowana służy przez dziesiątki lat.

Niezależnie od tego, jakie podłogi Poznań wybierzesz, zadbaj o to, by spełniało ono twoje wymagania, ponieważ podłoga powinna cieszyć głównie ciebie i twoich najbliższych. Ładna i trwała kompozycja przez lata będzie cieszyła oko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here