nakrętkach samokontrujących

Nakrętki są popularnym rozwiązaniem, zabezpieczającym przed luzowaniem się śrub. Nazywane są często nakrętkami samokontrującymi, samozabezpieczającymi lub samohamowanymi, co doskonale oddaje ich najważniejszą cechą: nie wymagają dodatkowej ingerencji, aby zabezpieczyć śrubę. Jakie cechy gwarantują ich działanie?

Jak zbudowane są nakrętki samokontrujące?

Najważniejszą kwestią w przypadku tego typu nakrętek jest ich budowa. Wykonywane są z odpornych na działanie warunków zewnętrznych metali, takich jak stal węglowa, stal nierdzewna lub stal kwasooodporna. Zazwyczaj pokrywane są także dodatkową warstwą galwaniczną. Dzięki temu nie podlegają korozji i mogą być wykorzystywane w różnych branżach, w których narażone są na ekstremalne warunki eksploatacji.

Nakrętki tego typu wyposażone są we wkładkę nylonową, która zabezpiecza je przed samoczynnym luzowaniem i odkręcaniem się śruby, którą przytrzymują. Dodatkowo, są odporne na drgania i wstrząsy, które również nie powodują odkręcania się.

Jak działają takie nakrętki?

Ich samohamujące działanie oparte jest o wykorzystanie wspomnianej wkładki nylonowej. Zwiększa ona tarcie pomiędzy nakrętką a śrubą, która jest przez nią przytrzymywana. W rezultacie odkręcenie nakrętki samokontrującej wymaga zwiększonej siły w porównaniu ze zwykłą nakrętką. Dzięki temu nawet przy ekstremalnych warunkach nie występuje jej samoczynne luzowanie.

Gdzie można je zastosować?

Nakrętki samokontrujące są z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich branżach, w których należy zwracać szczególnie baczną uwagę na możliwość samodzielnego odkręcania się śrub. Proces taki w wielu przypadkach byłby niebezpieczny dla urządzeń, otoczenia i osób obsługujących, dlatego tak ważna jest jego kontrola.

Przykładami branż, w których wykorzystuje się nakrętki samohamujące, są motoryzacja, przemysł oraz budowa maszyn. Wykorzystywane są między innymi w maszynach budowlanych. Sprawdzają się we wszystkich branżach, w których występują duże przeciążenia i ekstremalne warunki pracy, a także długotrwała i duża eksploatacja. Dzięki odporności na drgania i wstrząsy nie poddają się nawet podczas wielogodzinnej pracy maszyn przemysłowych i budowlanych każdego dnia.

Dzięki zastosowaniu materiałów kwasoodpornych i niepodatnych na korozję, mogą być wykorzystywane w miejscach o niesprzyjających warunkach, w tym w pracach prowadzonych na zewnątrz budynków oraz w miejscach o dużej wilgotności. Dodatkowym zabezpieczeniem ich powierzchni jest ocynk galwaniczny, czyli powłoka antykorozyjna, co jeszcze bardziej zwiększa ich przydatność przemysłową i motoryzacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here