Rekuperacja to w dużym uproszczeniu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych, bo umożliwia uniknięcie strat, jakie powstają przy klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Dodatkową zaletą rekuperacji jest możliwość stałego filtrowania powietrza. To wszystko sprawia, że wentylacja mechaniczna cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów budujących domy.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja jest absolutnie obligatoryjna w domach pasywnych, ale można ją z powodzeniem zamontować w każdym budynku mieszkalnym. To wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Jej sercem jest rekuperator, który zapewnia kontakt wywiewanego i ogrzanego powietrza z wnętrza domu z powietrzem zaciąganym z zewnątrz. Oczywiście oba strumienie nie mieszają się wzajemnie, bo odgradza je cienka ścianka z tworzywa.
Do poprawnego działania rekuperacji konieczny jest montaż kanałów wentylacyjnych, które powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu. To właśnie za ich pomocą powietrze będzie dostawać się do wnętrza. Jaki jest najlepszy czas na montaż wentylacji mechanicznej? Zdecydowanie najlepiej zrobić to na etapie stanu surowego zamkniętego, bo montaż wymaga ukrycia w ścianach lub podłogach kanałów wentylacyjnych, co w przypadku domów wykończonych wiąże się ze sporym remontem.
Jakie są największe zalety rekuperacji i jak wygląda montaż?
Oferta rekuperatorów na rynku jest bardzo duża, ale czy faktycznie warto wydać kilkanaście tysięcy złotych na ich montaż? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła tylko z pozoru jest droga. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę oszczędności, jakie można osiągnąć na ogrzewaniu oraz stale rosnące ceny węgla i gazu, to wydaje się, że jej montaż powinien być obowiązkiem dla osób, które nie lubią przepłacać za centralne ogrzewanie. Tak naprawdę montażu rekuperacji nie można traktować jako wydatku, a bardziej inwestycji, z której korzystać będziemy przez wiele lat.
Warto wiedzieć, że wentylacja mechaniczna to nie tylko oszczędności, ale także możliwość oddychania oczyszczonym powietrzem. Jeśli jesteś alergikiem lub ktoś z rodziny cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego, to rekuperacja sprawi, że powietrze zaciągane z zewnątrz zostanie za pomocą specjalnych filtrów oczyszczone z wszelkich pyłków, smogu i innych szkodliwych substancji. Jeśli chcesz kupić dobre filtry lub inne akcesoria do rekuperatorów, to pamiętaj, by decydować się wyłącznie na markowe rozwiązania, bo tylko one zapewniają najwyższą jakość i prawidłowe działanie całego systemu.