Beton jest materiałem, który powstaje poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszywa i wody. We współczesnym budownictwie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów.
Krótka historia betonu
Beton był znany już mieszkańcom starożytnej Asyrii, jednak na szerszą skalę używany był dopiero w starożytnym Rzymie; stąd właśnie powszechnie uważa się, że to właśnie Rzymianie są wynalazcami betonu. Rzymianie, jako zaprawy łączącej używali popiołów wulkanicznych, dzięki temu beton był bardzo odporny na wilgoć. Beton bardzo zbliżony do tego, który jest używany obecnie pojawił się dopiero w XVIII stuleciu. Stało się to możliwe po odkryciu cementu portlandzkiego. Beton architektoniczny nie był jednak zbyt popularnym materiałem budowlanym. Dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku zaczęto go stosować na masową skalę. Współczesny beton jest materiałem, który ma bardzo wiele zastosowań. Jego bardzo specyficzną odmianą jest tak zwany beton dekoracyjny. Jest on od kilku lat bardzo modnym materiałem używanym w aranżacji wnętrz.
Jakie są różnice pomiędzy betonem towarowym a dekoracyjnym?
Największa różnica pomiędzy betonem towarowym a dekoracyjnym polega na rodzaju cementu użytego do ich produkcji. Do produkcji betonu dekoracyjnego wykorzystywany jest cement hutniczy. Dzięki temu gotowy beton ma w miarę jednakowy, jasny kolor. Do mieszanki wody i cementu dodawane są także dodatkowe komponenty (upłynniacze, plastyfikatory), które poprawiają właściwości cementu dekoracyjnego. Ich dodatek sprawia, że stworzenie betonu dekoracyjnego nie wymaga dodawania dużej ilości wody do mieszanki. W efekcie gotowy cement dekoracyjny jest materiałem bardzo plastycznymi i bardzo łatwo poddającym się obróbce.
Beton dekoracyjny we wnętrzach
Współcześnie beton jest bardzo modnym i coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym stosowanym na zewnątrz budynków, ale także ich wnętrz. Służy do wykańczania ścian, budowy ogrodzeń, drobnych elementów architektury ogrodowej. W nowoczesnych wnętrzach konstruuje się z niego także meble, używa na blaty kuchenne. Coraz częściej pojawiają się także umywalki i zlewy wykonane z betonu. Elementy z betonu dekoracyjnego są bardzo trwałe. Aby było odporne na wilgoć zabezpiecza się je specjalnymi impregnatami. Decydując się na wykończenie ścian betonem dekoracyjnym do wyboru mamy płytki strukturalne 3D, jak również płytki o gładkiej fakturze. Mogą one stanowić alternatywę dla tradycyjnych płytek ceramicznych, które tak chętnie wykorzystujemy, jako okładziny ścian w kuchniach i łazienkach. Beton dekoracyjny sprawdza się także w roli posadzki. Współczesne betonowe posadzki w niczym jednak nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat, które spotkać można było jedynie w piwnicach, garażach czy halach produkcyjnych. Betonowe posadzki szczególnie sprawdzają się w mieszkaniach typu loft. Betonowe podłogi sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Wszystkie elementy z betonu dekoracyjnego są odporne na zabrudzenia. Nie muszą też być szare, beton dekoracyjny może być kolorowy.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.