wtorek, wrzesień 21, 2021

Dekoracje w małym ogródku

0
Dekoracje w małym ogródku

Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania na przedmieściach. To zwykle segmenty, które posiadają niewielki ogródek. Jak zaaranżować taki teren zielony, by spędzać w nim wolny czas w pełnym komforcie? Podpowiadamy, na jakie dekoracje warto stawiać na małej przestrzeni.

Ogrodowa roślinność

Mały, przydomowy ogródek nie daje wielu możliwości nasadzeń. Nie oznacza to jednak, że taki teren nie mogą zdobić rośliny. Świetnie sprawdzają się żywopłoty i kwiaty pnące, jak powojniki. Doskonałym pomysłem jest też posadzenie bluszczu, które szybko zasłonią ogrodzenie, dając nieco intymności.

W małym ogrodzie sprawdzą się kwiaty jednoroczne, jak tulipany, narcyzy, hiacynty i krzewy o niewielkim przyroście oraz takie, które można dowolnie formować. Warto tutaj wspomnieć o iglakach, w tym tujach.

Doskonałym zabiegiem jest też sadzenie roślin w donicach, które udaje się dowolnie przestawiać wedle indywidualnych potrzeb. Betonowa donica z dodatkowym ociepleniem sprawdzi się świetnie, by ogródek zdobiła latem hortensja bukietowa, żylistek albo rododendron. Sadzenie roślinności w donicach jest najlepszym rozwiązaniem na niewielkich terenach zielonych, ponieważ te nie zajmują dużo miejsca. Uwagę trzeba jedynie zwracać na odpowiedni dobór gatunków, w tym tych, które mogą przetrwać zimę.

Ozdoby a styl ogródka

Chociaż nadal najczęściej urządza się ogródki w stylu klasycznym, to nawet mała przestrzeń pozwala zaaranżować teren zielony w wybranym klimacie. Zawsze dobrze sprawdza się oświetlenie, w tym kinkiety na elewacji, małe latarenki czy lampki solarne. Hitem wciąż są lampiony i łańcuchy świetlne. Warto inwestować w oświetlenie energooszczędne, w ogródku dobrze sprawdzi się to o ciepłym, żółtym nasyceniu. Z Powodzeniem można wybierać elementy wedle ulubionych kształtów, na przykład lampy kule.

W małych ogródkach dobrze jest postawić na funkcjonalność, dlatego dekoracje powinny jednocześnie spełniać funkcje praktyczne. Bujana huśtawka, ławka czy wiklinowy fotel sprawdzi się idealnie. Pamiętajmy, że ozdobą może być materiał, z jakiego wykonany jest taras. W ogródkach w stylu loftowym świetnie sprawdzi się naturalna cegła, w tych retro płytki imitujące drewno, zaś tarasy nowoczesne mogą być wykonane z naturalnego kamienia czy mrozoodpornego gresu.

Dekorem mogą być też donice, które udaje się wybierać wedle preferowanej wielkości, struktury, materiału wykonania czy koloru. W małych ogrodach sprawdzą się piętrowe kwietniki oraz stopniowe donice, na przykład do uprawy ziół.

Pewne jest, że nawet mały ogród można urządzić praktycznie, a jednocześnie estetycznie. Chociaż nie ma w nim miejsca na mnogość elementów wyposażenia, to jednak dobre rozplanowanie takiej przestrzeni pozwoli cieszyć się zarówno bujną roślinnością, jak i komfortowym wypoczynkiem. Dekoracje sprawią, że przydomowy teren stanie się ulubionym miejscem rodzinnej aktywności. Co więcej, małe ozdoby można zmieniać wraz z kolejnymi sezonami, dzięki czemu ogródek będzie zawsze modny.

Dlaczego nie powinno się hodować rybek w szklanej kuli?

0
Dlaczego nie powinno się hodować rybek w szklanej kuli

Szklana kula ze złota rybką rzeczywiście może dekorować wnętrze, natomiast profesjonalni akwaryści nigdy nie zalecają tego rodzaju „domu” nawet dla mało wymagających gatunków. Piękne welony, które wpuszcza się do niewielkiego, okrągłego akwarium niestety źle znoszą takie lokum. Szklana kula niekorzystnie wpływa na ich samopoczucie, a długie bytowanie w takich warunkach może nawet doprowadzić do śmierci rybki. O tym, dlaczego kula dla ryb nie jest dobrym pomysłem, piszemy poniżej.

Klaustrofobiczne warunki

Okrągłe ściany powodują, że rybom trudno znaleźć spokojne miejsce do bytowania. Co więcej, taki kształt akwarium zmusza rybki do ciągłego pływania w kółko. Należy też mieć na uwadze, że okrągłe akwaria mogłyby się sprawdzać, jeśli byłyby duże. Niestety, najczęściej są to szklane pojemniki o pojemności do 10 litrów wody. Ustawiane na biurkach czy regałach, działają negatywnie na żywotność wpuszczonych tam ryb.

Warto również wspomnieć, że w tak małych zbiornikach umieszczana jest przeważnie tylko jedna rybka. Zawsze trzeba uwzględniać wybierany gatunek, niektóre żyją stadnie i potrzebują towarzystwa.

Brak urządzeń technicznych

Ponieważ szklana kula z rybką ma być przede wszystkim ozdobą, nie wykorzystuje się w takim akwarium żadnych filtrów czy podgrzewaczy. Sam kształt zbiornika przyczynia się do utrudnień w zakresie rozpuszczania się tlenu. Nie ma wątpliwości, że stworzone tam warunki są po prostu niekorzystne dla rybek.

Sama woda nie wystarczy

W dobrze zaaranżowanych akwariach znajdują się roślinki, kamyczki, muszelki i inne akcesoria, które rybki wprost uwielbiają, a warunki w takich zbiornikach przypominają te naturalne. W szklanej kuli najczęściej jest tylko woda, nic dziwnego, że takie miejsce hodowania złotej rybki nie wpływa dobrze na jej zachowanie.

W czym hodować rybki?

Hodowanie rybek nie jest wcale prostą sprawą. Należy im zapewnić odpowiednie warunki, uwzględniając przy tym gatunki ryb. W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem akwarystycznym udaje się znaleźć odpowiednie zestawy. Liczy się nie tylko dobre akwarium, najlepsze jest to o kształcie prostokąta. Taki zbiornik musi posiadać jeszcze właściwe akcesoria, jak pompki, filtry, termostat, grzałka, oświetlenie czy odmulacz dna. Dopiero wtedy udaje się stworzyć zbliżone do tych naturalnych warunki hodowli ryb. Na uwadze trzeba też mieć poszczególne gatunki, bowiem nie wszystkie ryby mogą przebywać ze sobą w jednym zbiorniku.

Osoby, które chcą się podjąć hodowli rybek, muszą też znaleźć dobre miejsce, w którym znajdzie się akwarium, a w zbiorniku nie mogą znaleźć się same zwierzęta. Potrzebne są także rośliny, kamyczki i inne rzeczy, dzięki którym rybki będą mogły funkcjonować w optymalnym komforcie.

Odpowiednie przygotowanie i wiedza pozwoli sprawnie hodować liczne gatunki ryb i cieszyć się ich widokiem przez długi czas. Trzeba jednak pamiętać, że taka hodowla nie jest łatwa, wymaga poświęcenia mnóstwa czasu i sporego zaangażowania.

Aranżacja wnętrz przy pomocy Pattex One For All błyskawiczna przyczepność, crystal i ekspress

0
Aranżacja wnętrz przy pomocy Pattex One For All błyskawiczna przyczepność, crystal i ekspress

Aranżacja wnętrz to nieskończona różnorodność możliwości i sposobów na ich urządzenie. Jej celem jest nie tylko sprawienie, by pomieszczenia wyglądały lepiej, ale również by żyło się w nich wygodniej. Zrównoważenie strony praktycznej i estetycznej jest jednym z najistotniejszych zadań, które stawia się przed projektantami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych klejów montażowych ograniczeniem w aranżacji wnętrz jest już tylko wyobraźnia.

Pattex One For All – najważniejsze informacje

Pattex ONE FOR ALL to nowoczesny, montażowy klej polimerowy, który działa w oparciu o nowatorską technologię Flextec polymer. Produkt ten cechuje przede wszystkim uniwersalność – można przy jego pomocy kleić niemal dowolne powierzchnie, zarówno całkowicie gładkie, jak i porowate. Klej charakteryzuje się trwałością i zapewnia doskonałe trzymanie, nawet przy montażu ciężkich elementów. Jednocześnie montaż przy jego pomocy jest bardzo łatwy, dzięki czemu może być wykonany również przez osoby niedoświadczone.

Zastosowanie klejów One For All express i crystal

Lista materiałów, które mogą być klejone przy pomocy kleju Pattex One For All – zarówno w wersji crystal, jak i express – jest bardzo długa. Klej może być stosowany do betonu, ceramiki, cegieł, styropianu, metalu, szkła, kamienia i wielu rodzajów tworzyw syntetycznych. Należy jednak pamiętać, że kleje tego rodzaju mają swoje ograniczenia i w przypadku materiałów takich jak polietylen i polipropylen, a także miedź, mosiądz i szkło akrylowe należy użyć innego produktu Pattex. Dostępne w sieci filmy Pattex wyjaśniają bardzo dokładnie jak montować przy pomocy klejów One For All elementy wykonane z różnych materiałów.

ONE FOR ALL Błyskawiczna Przyczepność

Aranżacja wnętrz z zastosowaniem kleju One For All

Kleje Pattex sprawdzają się doskonale przy montażu gładkich elementów ozdobnych jak na przykład ściany dekoracyjne wykonane z kamienia, ceramiki i wielu innych materiałów. Dzięki zastosowaniu tych właśnie klejów instalacja zupełnie gładkich i niezaopatrzonych w żadne systemy montażu płyt dekoracyjnych jest nie tylko możliwa, ale i na tyle łatwa, że może być wykonana przez amatorów. Klej ONE FOR ALL Błyskawiczna Przyczepność doskonale sprawdzi się przy montażu oświetlenia. To szczególnie duże ułatwienie w pomieszczeniach, w których ściany wykonane zostały z płyt kartonowo gipsowych, w których ze względów konstrukcyjnych możliwości montażu przy pomocy tradycyjnych metod są mocno ograniczone.

Również montaż dowolnego rodzaju dekoracji jest tutaj mocno ułatwiony, dzięki temu, że nie ma konieczności troszczenia się o przebieg instalacji elektrycznej wewnątrz ścian. Przy pomocy kleju ONE FOR ALL Express przymocować można nie tylko oświetlenie i ozdoby, ale również lekkie półki, lustra i wiele innych. Do klejenia elementów wykonanych ze szkła szczególnie polecany jest klej ONE FOR ALL Crystal, który po związaniu uzyskuje całkowicie transparentną, krystalicznie czystą barwę.

Do czego służy kominek zapachowy?

0
kominek

Kominek zapachowy to element dekoracyjny, który świetnie pasuje do każdego wnętrza. Są one dostępne w wielu kształtach oraz kolorach, dzięki czemu można wybrać taki, który idealnie będzie odpowiadał naszym potrzebom. Kominki zapachowe idealnie wyglądają nie tylko na regale czy komodzie w salonie, ale można również postawić je na szafce nocnej w sypialni, parapecie, a nawet w łazience.

Jak działają kominki zapachowe?

Do tego, aby taki kominek spełniał swoją rolę konieczne jest umieszczenie w przeznaczonym do tego miejscu zapachowego wosku lub olejku eterycznego. Warto pamiętać, aby to miejsce dokładnie wyczyścić po każdym użyciu, dzięki czemu kominek zapachowy będzie zawsze wyglądał estetycznie. Trzeba umieścić w nim także niewielką świeczkę. Najczęściej jest to tealight. Generowane przez zapaloną świeczkę ciepło ogrzewa wosk lub olejek, który dzięki temu emituje przyjemny aromat.

Dlaczego warto stosować kominki zapachowe?

Kominek zapachowy i generowany przez niego aromat pomagają się przede wszystkim zrelaksować. Są one więc niezbędne do leczenia zapachami, czyli aromatoterapii. Taka sesja skutecznie redukuje stres oraz pozwala zapomnieć o wszelkich zmartwieniach. Taki kominek jest więc nieodzownym elementem, który przyda się podczas odprężającego wieczoru lub gorącej kąpieli. Odpowiednio dobrana kompozycja zapachowa pomoże nie tylko wprawić się w dobry nastrój, ale może również zminimalizować dolegliwości bólowe.

Kominki przeznaczone do wosku są zazwyczaj nieco większe niż te, w których umieszcza się olejki eteryczne. Posiadają one większą miseczkę, która jest w stanie pomieścić wybrany wosk. Olejki zapachowe rozcieńcza się natomiast z niewielką ilością wody. Wybierając kominek zapachowy warto także zwrócić uwagę na jego wysokość. Te przeznaczone do wosków są nieco wyższe, dzięki czemu podczas palenia świeczki nie przypalają się. Do olejków zapachowych sprawdzą się natomiast niższe modele. Intensywność zapachu można także regulować stosując świeczkę o nieco dłuższym knocie.

Rynek kominków zapachowych jest bardzo bogaty. Można bowiem wybierać w modelach wykonanych z ceramiki, kamienia, szkła lub metalu. Dostępne są także kominki wykonywane z drewna. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika oraz miejsca, w którym będzie on stosowany. Jeśli chcemy, aby podczas palenia w kominku tworzył on jednocześnie przytulną atmosferę można zdecydować się na ażurowy model, który dzięki ozdobnym otworom będzie rzucał ciekawe kształty. Świetny efekt dają także modele witrażowe.

Tarasy przy projektach małych domów parterowych

0
Tarasy przy projektach małych domów parterowych

Taras zewnętrzny zwłaszcza przy niewielkim domu parterowym, to bardzo ważny element, dzięki któremu możemy optycznie powiększyć ograniczoną powierzchnię życiową. Ważne jest przy tym, aby jego projekt nie wygenerował nadmiernych kosztów, bo przecież właśnie z uwagi na niskie koszty budowy wybieramy dla siebie projekt domu parterowego. Postaramy się poniżej zwrócić Państwa uwagę na kilka niskokosztowych pomysłów, jak takie atrakcyjne miejsce przy domu zbudować i urządzić.

Ochrona wzroku u seniorów

0
Ochrona wzroku u seniorów

Starczowzroczność to przypadłość, która dotyka osoby już po ukończeniu 60 roku życia. Jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, ale też wpływa mają na nią wieloletnie zaniedbania – albowiem o oczy, podobnie jak inne części ciała i cały organizm należy odpowiednio dbać. W jaki sposób to robić, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, a tym samym lepszym komfortem życia? Warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, dzięki którym można rozpoznać poważne choroby oczu w początkowym stadium oraz odpowiednio wcześnie podjąć niezbędne leczenie. Przedstawiamy 3 najpopularniejsze choroby, które często dotykają seniorów, więc warto poznać je nieco bliżej.

Jak dbać o wzrok wraz z upływem czasu?

U osób, które ukończyły 60 rok życia wzrasta ryzyko zachorowania na wiele dolegliwości, w tym poważnych chorób oczu. Według luźnych statystyk niemal 90% seniorów cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę lub zaćmę. Co warto wiedzieć o tych chorobach?

Najczęściej spotykaną chorobą oczu jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki. W przypadku tej dolegliwości niezbędne jest leczenie operacyjne, ponieważ stosowanie kropel do oczu nie rozwiąże problemu, a nawet może spowodować jego pogłębienie. Sam zabieg usunięcia zaćmy jest prosty i nieskomplikowany oraz pozwala w krótkim czasie poprawić jakość wzroku. Pacjent od razu po nim odzyskuje taką ostrość wzroku, jaką cieszył się przed rozwojem choroby.

Nieco bardziej skomplikowaną chorobą jest jaskra, nazywana cichym złodziejem wzroku. Polega na stopniowym zanikaniu włókien nerwowych, które zostają utracone bezpowrotnie i nie można już ich odbudować. To podstępna choroba, która przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów. O rozwoju jaskry, pacjentów może poinformować okulista Warszawa Mokotów podczas rutynowego badania lub dowiadują się oni o chorobie dopiero, gdy jest w tak zaawansowanym stopniu, że ogranicza widzenie. Na początku leczenie tej przypadłości polega głównie na aplikowaniu kropli do oczu, które regulują ciśnienie w gałce ocznej.

Jeszcze inną chorobą seniorów jest zwyrodnienie plamki żółtej – przebiega ona w dwóch formach, suchej lub wysiękowej, która jest poważniejsza. Polega na zaburzeniach widzenia w centralnej części siatkówki – obraz początkowo jest zniekształcony w środku polu widzenia, a następnie przechodzi w ciemną plamę. Chory ostatecznie widzi tylko jego kontury, co znacznie obniża jego komfort życia. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej polega na przyjmowaniu specjalnych zastrzyków oraz stosowaniu preparatów poprawiających widzenie.

Żarówki OSRAM – inwestycja w dobre i energooszczędne oświetlenie

0
żarówki OSRAM

Aranżując wnętrza bądź decydując się na mały remont mieszkania, dużą wagę przywiązujemy nie tylko do koloru ścian czy mebli, ale również do oświetlenia. Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim musi ono wpisywać się w nasze potrzeby oraz wymagania. Niebagatelną rolę odgrywa również wybór żarówek czy taśm ledowych. Doskonałym rozwiązaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm są żarówki OSRAM. Dlaczego warto zainwestować właśnie w żarówki OSRAM?

Energooszczędność i ekologia

W dzisiejszych czasach bardzo dbamy o to, aby nasze domy były jak najbardziej energooszczędne, a co za tym idzie również ekologiczne. Inwestujemy więc w fotowoltaikę, pompy ciepła czy innego rodzaju rozwiązania, które czynią nasze domy bardziej przyjazne środowisku. Nie zapominajmy jednak, że mieszkając w bloku również możemy żyć ekologicznie. Wystarczy tylko wybierać dobrej jakości, energooszczędne oświetlenie. Doskonale sprawdzają się tutaj właśnie żarówki OSRAM. Wyboru żarówek OSRAM dokonywali już nasi rodzice, którzy zdawali sobie sprawę z tego, że im lepszej jakości żarówka, tym mniej zapłacimy za prąd. Zakup żarówek OSRAM to również wygoda – świecą one o wiele dłużej, niż większość żarówek dostępnych na rynku.

Dobra jakość, dobra cena

Większość osób uważa, że dobrej jakości żarówki muszą dużo kosztować. Z tego też powodu bardzo często decydujemy się na gorszej jakości żarówki, które niestety, nie do końca odpowiadają naszym wymaganiom. Wszystko dlatego, że pobierają więcej prądu, a więc są o wiele mniej wydajne. Tymczasem okazuje się, że dobrej jakości żarówka wcale nie musi być droga. Wystarczy tylko zapoznać się z ofertą firmy OSRAM, aby wiedzieć, że doskonała jakość może iść w parze z dobrą ceną. Dzięki temu oszczędzamy podwójnie, gdyż nie musimy co chwilę kupować nowych świetlówek, a co więcej zapłacimy nieco mniej za prąd. Żarówki OSRAM dedykowane są każdemu, kto chciałby żyć ekologicznie, a zarazem cieszyć się pełnią światła w swoim mieszkaniu. Warto pamiętać, że firma OSRAM dysponuje bardzo szerokim asortymentem, który przez lata zdążył zadowolić bardzo wielu, nawet bardzo wymagających konsumentów. Każdy, kto choć raz skorzysta z oferty firmy OSRAM, nie będzie chciał wracać do innych modeli żarówek. Bardzo ważne jest również to, że żarówki OSRAM są powszechnie dostępne. Znajdziemy je w wielu sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Możemy dokonywać zakupu pojedynczo – na sztuki lub zdecydować się na zakup większego pakietu.

Jak serwisować Twoją instalację fotowoltaiczną?

0
Jak serwisować Twoją instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika to bardzo solidna instalacja, która nie wymaga ciągłego sprawdzania swojego stanu. Warto jednak przeprowadzić dokładne oględziny raz na 2/3 lata. Pozwoli Ci to na wykrycie usterki i zapobiegnięcie zepsucia paneli, a tym samym poniesienie wysokich kosztów naprawy. Jak serwisować fotowoltaikę? Czy można robić to samemu?

Serwis fotowoltaiki

Naprawa fotowoltaiki na własną rękę może być bardzo niebezpieczna szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc, w których zostały zamontowane panele. Najbezpieczniejszym byłoby mycie instalacji kiedy jest czymś zabrudzona, ale nie dotykanie się do elementów instalacji, ponieważ może to wiązać się z ryzykiem zepsucia urządzenia. 90% instalacji nie wymaga czyszczenia, jednak miejscowe zabrudzenia mogą znacznie obniżyć wydajność fotowoltaiki przez zakrywanie paneli i uniemożliwienie dotarcia do nich promieni słonecznych. Warto raz na jakiś czas przemyć panele miękką gąbką z wysokiej jakości detergentem – unikaj mydła słabej jakości. Nie używaj do mycia myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić ogniwa.

Serwis fotowoltaiki powinien być przeprowadzany przez nikogo innego jak przez firmę za to odpowiedzialną. Grupa fachowców zajmie się tym lepiej niż kto inny, a na pewno lepiej niż Ty sam. Działania jakie podejmą to miedzy innymi: sprawdzenie ogólnego stanu instalacji, pomiar parametrów elektrycznych instalacji, sprawdzenie pod kątem korozji, sprawdzenie okablowania, sprawdzenie stanu zanieczyszczenia paneli, sprawdzenie luzu na stykach przewodów i wiele innych. Sam widzisz, że powierzenie serwisu firmie za to odpowiadającej jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia uszkodzenia lub rutynowej kontroli instalacji. Po zakończonej kontroli firma przygotuje dla Ciebie specjalny raport, w którym zawrze przeprowadzone działania oraz rady odnośnie podjęcia dodatkowych działań serwisowych.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i sprawdzaniu poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej. Niedopatrzenie którejś z tych rzeczy może kosztować Cię utratę pieniędzy i energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Dmuchane jacuzzi ogrodowe – pomysł na przydomową strefę relaksu

0
Dmuchane jacuzzi ogrodowe

Dmuchane jacuzzi to baseny ogrodowe wyposażone w funkcję hydromasażu i podgrzewania wody, które stanowią wyjątkowy produkt. Umożliwiają one stworzenie komfortowej przestrzeni relaksu we własnym ogrodzie – stanie się ona ulubionym miejscem odpoczynku całej rodziny oraz ciekawą alternatywą na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi czy czasu we dwoje.

Dmuchane jacuzzi w ogrodzie – rozwiązanie wielu korzyści

Ogrodowe jacuzzi dmuchane to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się funkcją hydromasażu oraz możliwością dostosowania temperatury do indywidualnych preferencji użytkowników. Jacuzzi ogrodowe to popularny sposób na stworzenie doskonałego miejsca do odprężenia i relaksu. Zdecydowanie się na dmuchane jacuzzi ogrodowe niesie za sobą wiele korzyści – jest to solidne, funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Posiada ono także szereg innych zalet do których można zaliczyć cechy, takie jak:

• Nowoczesny design
• Stabilna konstrukcja zapewniająca wysokie bezpieczeństwo użytkowania
• Duża pojemność
• Prostota montażu i demontażu
• Łatwość obsługi panelu kontrolnego
• Różnorodność kształtów i kolorów
• Konkurencyjna cena

Wszystko to sprawia, że dmuchane jacuzzi ogrodowe to doskonały sposób na stworzenie idealnego miejsca do odpoczynku. Decydując się na zakup tego typu produktów warto sięgać po sprawdzone produkty od renomowanych dostawców, co pozwoli na zapewnienie sobie wysokiego poczucia komfortu przy niskim nakładzie finansowym. Ciekawą ofertę dmuchanych jacuzzi ogrodowych i akcesoriów niezbędnych do ich właściwej eksploatacji posiada sklep internetowy basenyogrodowe.pl.

Jacuzzi do ogrodu – wysoka funkcjonalność rozwiązania

Dmuchane jacuzzi ogrodowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie funkcjonalność – zakup jednego urządzenia pozwala na cieszenie się funkcją jacuzzi, jak i basenu ogrodowego przynoszącego ulgę w gorące dni. Dmuchane jacuzzi to urządzenia, które przede wszystkim pełni funkcję klasycznego jacuzzi bąbelkami i ciepłą wodą. Jednak w upalne dni może to być doskonałe miejsce do ochłody zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W tym celu wystarczy nie włączać opcji podgrzewania wody.

Dmuchane jacuzzi – całoroczna strefa relaksu

Nowoczesne, dmuchane jacuzzi to produkty, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej znajdują one swoje zastosowanie w przydomowym ogrodzie, gdzie z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez większość roku – nawet do 9 miesięcy. Jednym warunkiem jest nie narażanie dmuchanego basenu na ujemne temperatury, które mogłoby spowodować jego zniszczenia. Jednak dmuchane jacuzzi z powodzeniem może być wykorzystywane także zimą – w zadaszonych, cieplejszych przestrzeniach.

Stal Nierdzewna

0
Stal Nierdzewna

W tym wpisie dowiesz się, co to jest stal nierdzewna, poznasz jej podstawowe zalety oraz zobaczysz jakim jest niezwykłym odkryciem i jak zmieniła świat.

Co to jest stal nierdzewna?

Jest to stop żelaza zawierający przynajmniej 11 procent chromu i maksymalnie 1 procent węgla. Tworzą one warstwę wierzchnią (pasywną) mającą zdolności do samo odbudowy w obecności tlenu, co zapewnia jej odporność na m.in. korozję i wysokie temperatury. Odporność na korozję można jeszcze dodatkowo zwiększyć w następujący sposób. Dodać nikiel (co najmniej 8 procent) lub molibden, który też posiada odporność na korozję wżerową. Dodatek azotu poprawia również wytrzymałość mechaniczną. Wyróżniamy 4 główne gatunki tej stali. Są to Duplex, Martenzytyczne, Ferrytyczne, Austenityczne.

Idealny materiał

Wysoka odporność, niskie koszty utrzymania oraz ładny połysk sprawiają, że stal nierdzewna jest idealnym materiałem do wielu zastosowań, w których ważna jest odporność na korozję, jak i wytrzymałość. Ponadto stal nierdzewną można walcować w arkusze, rury, druty, pręty oraz płyty. Jest odpowiednia do stosowania w naczyniach, sztućcach, narzędziach chirurgicznych, urządzeniach przemysłowych, pojazdach, podczas budowy budynków, zbiornikach i cysternach mających kontakt z żywnością. Dzięki swoim możliwościom można ją łatwo czyścić, co bardzo ułatwia pracę w gospodarstwach domowych i zakładach przetwórstwa żywności.

Krótka historia stali nierdzewnej

Wynalezienie stali nierdzewnej nastąpiło po wielu odkryciach na końcu 18 i początku 19 wieku. Wtedy to chrom został zaprezentowany w Akademii Francuskiej. Trzej studenci Faraday, Stoddart i Mallet zaobserwowali odporność stopów chromowo-żelazowych na środki utleniające, lecz odporność na korozję została rozpoznana dopiero w 1821 r. przez Pierre’a Berthiera. Początkowo stop był używany do produkcji sztućców.

Właściwości poszczególnych gatunków

Stal nierdzewna austenityczna – jest to największa grupa stali nierdzewnych. Stanowi około dwóch trzecich całej produkcji. Posiada charakterystyczną skoncentrowaną sześcienną strukturę krystaliczną. Uzyskuje się ją poprzez dodanie niklu i/lub manganu oraz azotu.
Ferrytyczne stale nierdzewne – posiadają ferrytową mikrostrukturę, taką jak stal węglowa. Zawierają od 10,5 procent do 27 procent chromu z małą ilością niklu lub bez niego. Ze względu na małą ilość dodatków lub ich brak są bardzo tanie. Wykorzystuje się je np. w rurach wydechowych, czy elementach budowlanych.

Stale nierdzewne martenzytyczne- mają szeroki zakres właściwości, są stosowane jako nierdzewne stale inżynieryjne, nierdzewne stale narzędziowe i stale odporne na pełzanie.
Stal nierdzewna duplex- posiadają mieszaną strukturę austenitu i ferrytu. Ich idealny stosunek to 50:50. Charakteryzują się również wyższą zawartością chromu i molibdenu. Stale typu duplex mają dwa razy większą granicę plastyczności niż austenityczna stal nierdzewna.

Gdzie kupić?

Serdecznie zapraszam do sklepu sklep-metale.pl pod którego patronatem jest napisany tan wpis. Znajdziecie tam państwo szeroki wybór artykułów metalowych i metali.

Zobacz też