Altana ogrodowa czy drewniany domek – co lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Aranżujesz wymarzony ogród i zastanawiasz się, jak sprawić, by był jak najbardziej funkcjonalny? Dowiedz się, czym różnią się od siebie altany ogrodowe od drewnianych domków oraz poznaj ich funkcje. Zdecyduj, co lepiej spełni Twoje oczekiwania i wybierz rozwiązanie najlepsze dla swojego ogrodu.

Altany ogrodowe – dla ceniących sobie relaks

Altanami często mylnie nazywane są zamykane domki drewniane stawiana w przydomowych ogrodach lub na ogródkach działkowych. Tymczasem altany to w rzeczywistości wsparte na słupach zadaszenie, pod którym wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi spędzisz czas w ogrodzie na grillowaniu lub zabawie. Wyłożona jest w nich również drewniana podłoga. Nic nie stoi na przeszkodzie, by altany ogrodowe obudować ścianami. Osłonisz się wówczas przed wiatrem, zacinającym deszczem lub spojrzeniami sąsiadów.

Altany ogrodowe – kiedy okażą się najbardziej praktyczne

Funkcją altan ogrodowych jest przede wszystkim zapewnienie komfortowych warunków do relaksu. Zadaszenie chroni przed słońcem oraz opadami. Pod altaną możesz rozłożyć wygodne meble ogrodowe, takie jak choćby stół z krzesłami. Na nich spożyjesz posiłek lub po prostu rozerwiesz się w gronie bliskich ludzi.

Do Ciebie należy decyzja, jak będzie wyglądać Twoja altana. Na rynku dostępne są altany oparte na planie różnych wielokątów, otoczone ścianami lub otwarte, a także z otworami okiennymi lub bez nich.

Altana ogrodowa – postaw ją sam

Drewniane altany ogrodowe są bardzo łatwe w montażu. Do ich postawienia wystarczą podstawowe narzędzia, które z pewnością znajdują się w każdym domu. Do montażu altany nie są konieczne pozwolenia budowlane. Są to obiekty wolnostojące, niewymagające stawiania fundamentów.

Domki drewniane – coś dla zapalonych ogrodników

Domki drewniane to konstrukcje nieco bardziej skomplikowane niż altany. Ich montaż również nie wymaga pozwolenia ani stawiania fundamentów, jednak zaleca się, aby stawiać je na wcześniej przygotowanym, utwardzonym podłożu, np. na kostce brukowej lub betonowej wylewce. Domki są zamykane, dzięki czemu cały sprzęt, który w nim przechowujesz jest zabezpieczony przed kradzieżą. Większość modeli dostępnych na rynku posiada przeszklone okna, które gwarantują dopływ dziennego światła do wnętrza. Zadaszenie pokrywa się masą bitumiczną lub gontem, dzięki czemu wszystko, co znajduje się w środku, jest zabezpieczone również przed wilgocią.

Domki drewniane na działkę – jak je wykorzystać?

Domki ogrodowe mogą pełnić najróżniejsze funkcje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by, podobnie jak altany, służyły Ci wyłącznie w celach relaksacyjnych. Jednakże ich funkcjonalność jest znacznie szersza. Miłośnicy uprawiania ogrodów mogą trzymać w nich cały asortyment swoich narzędzi – w tym celu warto zaaranżować domek w taki sposób, by znalazły się w nich funkcjonalne i ergonomiczne przegrody, w których każde narzędzie będzie miało swoje miejsce. Domki drewniane na działkę mogą posłużyć również jako drewutnie.

Domek czy altana? Wybór należy do Ciebie

Altany to obiekty służące wyłącznie temu, by zrelaksować się w ogrodzie. Natomiast zastosowanie domków drewnianych jest na tyle szerokie, że obiekty te przydadzą się niezależnie od tego, jakim celom służy przydomowy ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here