8 sposobów jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

0
1513

Proekologicznych zachowań uczymy się już na samym początku naszej edukacji. W szkołach organizowane są zajęcia, które umożliwiają zrozumienie powagi tematu chociażby oszczędzania wody czy prądu dla dobra naszego środowiska. W dorosłym życiu, kiedy przychodzi czas na samodzielne opłacanie rachunków za media, okazuje się, że oszczędzanie prądu może pozwolić nam na zmniejszenie wydatków z tego tytułu.

  1. Zainwestuj w energooszczędne sprzęty domowe

Wybierając się do sklepu po nową lodówkę czy pralkę zwróć uwagę na tzw. klasy energooszczędne. Przy urządzeniach widnieje informacja o klasie w formie liter od D (najgorsza klasa energooszczędna) do A+++ (najlepsza klasa energooszczędna). Istnieją też klasy E, F i G, które można spotkać na etykietach urządzeń takich jak chociażby chłodziarki do win. Oprócz oznaczenia klasy na etykietach sprzętów znajdują się też informacje o średnim szacowanym zużyciu energii w ciągu roku. Zwracajmy uwagę na klasy energetyczne podczas kupowania sprzętu i wybierajmy te najbardziej energooszczędne.

  1. Wyłączaj urządzenia z kontaktu, jeżeli ich nie używasz

Często wydaje nam się, że ładowarka pozostawiona w kontakcie nie pobiera prądu. Okazuje się, że pobiera! Co prawda nieznaczną ilość, ale w skali roku, mając na uwadze wiele urządzeń, okazuje się, że uzbiera się spora wartość zużytej energii, którą można było zaoszczędzić. Znacznie gorszym nawykiem jest jednak pozostawianie podłączonego telefonu czy laptopa, który jest już naładowany.

  1. W czajniku gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Wiele osób ma nawyk gotowania pełnego czajnika wody, podczas gdy potrzebują zalać wrzątkiem jeden kubek. Warto pozbyć się tego nawyku i gotować tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rezygnacja z czajnika elektrycznego i zastąpienie go czajnikiem tradycyjnym.

  1. Zdecyduj się na energooszczędne oświetlenie

Żarówki energooszczędne są co prawda droższe niż zwykłe, jednak jest to świetna inwestycja – wymiana żarówek w naszym domu, na te, które pobierają mniej energii elektrycznej, pozwala nam na oszczędności od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

  1. Wyeliminuj pobieranie energii w trybie czuwania

Niektóre sprzęty takie jak komputer czy telewizor, po wyłączeniu pozostają w trybie stand-by, czyli w trybie czuwania. Oznacza to, że nadal pobierają energię elektryczną. Idealnym rozwiązaniem jest zakupienie listwy, wyłączanej przyciskiem. Po zakończonej pracy, wyłączamy urządzenia i wyłączamy listwę – urządzenia nie będą pobierały prądu, a to pozwoli na dodatkowe oszczędności.

  1. Postaw na masowe czynności

Prasowanie pojedynczych rzeczy, załączanie kilku koszulek do prania czy prawie pustej zmywarki – to czynności, które sprawiają, że zużycie energii elektrycznej jest o wiele wyższe, niż gdybyśmy wykonywali te same czynności masowo. Poczekaj, aż do prasowania nazbiera się większa ilość ubrań, postaraj się włączać pralkę, dopiero gdy jest pełna – to samo dotyczy zmywarki. To pozwoli zmniejszyć Twoje miesięczne wydatki na prąd.

  1. Zoptymalizuj zużycie energii elektrycznej w przypadku lodówki

Staraj się regularnie rozmrażać swoją lodówkę. Zużycie energii elektrycznej może być większe, jeżeli szron w lodówce osiągnie grubość ponad 3 milimetrów. Poświęć uwagę także spirali z tyłu lodówki – warto ją odświeżyć i oczyścić, to pozwoli na dodatkową oszczędność energii. Pamiętaj także, aby nie zostawiać otwartych drzwi lodówki na długo.

  1. Zmień sprzedawcę prądu

Pamiętaj, że w każdej chwili masz możliwość zmiany sprzedawcy energii, na takiego, który dysponuje lepszą ofertą. Szczególnie warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy, jeżeli prowadzisz własną firmę – w tym przypadku realne oszczędności w rachunkach za prąd mogą bardzo pozytywnie Cię zaskoczyć! Sprawdź ofertę taniego prądu dla firm Po Prostu Energia: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here