Lakierowanie proszkowe to metoda stanowiąca alternatywę do tradycyjnego malowania na mokro. Choć taki sposób nanoszenia farby jest jeszcze stosunkowo nowy, już zyskał on wielu zwolenników. Trudno się temu dziwić, bo malowanie proszkowe ma naprawdę sporo zalet.
Metoda z perspektywami
Przez ostatnie lata, nakładanie farby metodą proszkową możliwe było niemal jedynie w stosunku do materiałów wykonanych z metalu. Eksperci wciąż jednak pracują nad rozwojem tej technologii, a pierwsze efekty prac widać już dziś: obecnie możemy polakierować w ten sposób nawet drewno czy szkło, a już wkrótce także i sztuczne materiały. Znaczne poszerzenie zasięgu malowania proszkowego to więc właściwie tylko kwestia czasu – poza tym jednak, ta metoda nie ma sobie równych. Istnieje kilka najważniejszych obszarów, w których lakierowanie proszkowe jest znacznie lepsze niż malowanie na mokro.
1. Większa trwałość
Większość farb proszkowych znacznie przewyższa trwałością farby tradycyjne. Jeśli tylko dobrze nakładamy je za pomocą specjalnego pistoletu, zachowując wszystkie wskazania producenta, mamy szansę uzyskać naprawdę satysfakcjonujący, długotrwały efekt. Przede wszystkim, malowanie proszkowe jest dokładniejsze, dzięki czemu powierzchnia przedmiotu pokrywana jest gładką warstwą barwnika. Fakt, że naelektryzowane cząsteczki farby trzymają się materiału za pomocą sił elektrostatycznych, daje efekt niemal “nie do zdarcia”. Powłoka pomalowana metodą proszkową jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy nawet atmosferyczne – nie działa na nią wilgoć ani promieniowanie słoneczne, nie ściera się ani nie poddaje korozji czy blaknięciu. Wystarczy spojrzeć na karoserię samochodów, które maluje się właśnie za pomocą tej techniki – są one nieustannie wystawiane na działanie powyższych czynników, a kolor i efekt wykończenia (np. metalik lub połysk) utrzymuje się przez wiele długich lat.
2. Lepszy wygląd
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dobrze nałożona farba proszkowa pozwala uzyskać gładką, jednolitą powłokę. Po profesjonalnie przeprowadzonym malowaniu proszkowym nie ma mowy o występowaniu spękań, zacieków, pęcherzyków, zmarszczeń itd. Powierzchnia pomalowana tą metodą bardzo długo utrzymuje “świeży” kolor i właściwości, dzięki czemu zawsze wygląda estetycznie. Swój dobry wygląd, farby proszkowe zawdzięczają oczywiście wspomnianej trwałości – dzięki temu, że są one odporne na działanie szkodliwych czynników, nie dochodzi do uszkodzeń w ich strukturze i nie pojawia się np. łuszczenie czy odpadanie płatów powłoki, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych farb.
3. Względy ekologiczne
Malowanie proszkowe ma jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę – jest znacznie bardziej ekologiczne niż nakładanie farb na mokro. Po pierwsze, do lakierowania proszkowego nie stosuje się rozpuszczalników, które są bardzo szkodliwe dla środowiska ze względu na zjawisko emisji do atmosfery. Po drugie, jedna warstwa farby proszkowej równa jest… aż trzem warstwom zwykłej farby rozpuszczalnikowej! Oznacza to, że do całkowitego pokrycia powierzchni zużywamy znacznie mniej produktu niż w przypadku tradycyjnej techniki. Co równie istotne, podczas malowania proszkowego możemy ponownie wykorzystać farbę, która nie osiadła na powierzchni lakierowanego przedmiotu. Produkt, którego nie zużyliśmy, może być więc przez nas wykorzystany ponownie, czego nie można powiedzieć o zwykłej farbie, której “pozostałości” musimy poddać utylizacji.
Lakierowanie proszkowe to metoda dość kosztowna i stosunkowo mało rozpowszechniona w stosunku do tradycyjnego malowania na mokro. Mimo wszystko, z powodu oczywistych zalet, zyskuje ona coraz więcej zwolenników. Za kilka lat, gdy technika nakładania farby za pomocą pistoletu zostanie jeszcze bardziej ulepszona, może ona okazać się naprawdę godnym rywalem standardowej techniki – choć trzeba przyznać, że już teraz nie ma sobie równych w przypadku materiałów z metalu.
Jeśli szukacie sprawdzonej lakierni proszkowej w Kielcach – polecamy firmę KOLORBUD.