Płyty warstwowe od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, głównie za sprawą szerokiego zastosowania tego materiału zarówno w budownictwie halowym, rolniczym czy przemysłowym. Możliwości wykorzystania tego materiału pozwalają szybko oraz stosunkowo tanio uzyskać bardzo dobry efekt. Gdzie konkretnie można je zastosować i co warto o nich wiedzieć?

Zalety płyt warstwowych

Płyty warstwowe doskonale się sprawdzają przy obudowie dachów, ścian nośnych czy jako sufity podwieszane. Są zbudowane z rdzenia oraz trwałej okładziny zewnętrznej. Płyty tego typu wypełnione są m.in. styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową i PIR dzięki czemu obiekty nie wymagają dodatkowego ocieplania. Jest to ogromna zaleta, pozwalająca na maksymalne wykorzystanie powierzchni, a przy tym oszczędność na materiałach do ocieplenia budowli. Materiał ten ma szereg zalet, które powodują, że jest to produkt chętnie wykorzystywany w budownictwie przemysłowym. Oprócz wysokiej trwałości i zatrzymywaniu ciepła, w pomieszczeniach przemysłowych atutem jest możliwość układania płyt warstwowych zarówno w poziomie jak i w pionie, a sam transport na miejsce budowy nie przysparza kłopotów. Łatwy montaż oraz demontaż pozwala na przenoszenie konstrukcji w dowolne miejsce. Produkcją takich płyt zajmuje się na przykład firma Gór-Stal z Gorlic.

Gdzie stosuje się płyty warstwowe

Płyty wielowarstwowe w budownictwie przemysłowym wykorzystywane są do budowy dachów, ścian elewacyjnych i działowych oraz sufitów. Ich montaż nie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu, dlatego doskonale sprawdzają się w konstrukcjach dachowych. W budownictwie przemysłowym płyty warstwowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka higiena i utrzymanie czystości, m.in. w chłodniach, zakładach przetwórstwa spożywczego oraz w obiektach użyteczności publicznej. Tego rodzaju płyty sprawdzą się jako ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne. Dzięki lekkiej konstrukcji nadają się do dużych obiektów na dachy, które będą mocne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiedniej okładzinie płyty są odporne na korozję, dzięki czemu produkt jest bardzo trwały. Stanowią doskonałą izolację cieplną, a przy zastosowaniu odpowiednich powłok sprawdzą się również w obszarach o dużym zanieczyszczeniu przemysłowym. Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie przemysłowym pozwala uzyskać niezwykle trwały i estetyczny efekt – dlatego też są tak powszechnie stosowane, a ich popularność ciągle rośnie; jest więc całkiem prawdopodobne, że niedługo będą stanowić obudowę większości otaczających nas nowych lub wyremontowanych budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here