Poduszka

Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia jest istotą niezwykle delikatną. Jego ciało jest bardzo plastyczne, co z jednej strony chroni je przed różnego typu urazami, z drugiej zaś powoduje, że trzeba bacznie przyglądać się jego rozwojowi, aby w porę zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Szczególnie narażona na deformacje jest głowa niemowlęcia, gdyż kości czaszki są jeszcze miękkie i możliwe jest pojawienie się zniekształceń. Jak ich unikną lub jak je wyleczyć, jeśli już do nich dojdzie?

Syndrom Płaskiej Głowy Niemowlęcia – co to?

Głowa niemowlęcia jest bardzo delikatną częścią jego ciała, ze względu na miękkie kości czaszki oraz elastyczne szwy czaszkowe. Jest to bardzo ważne ze względu na poród, gdyby czaszka nie była tak plastyczna, urodzenie dziecka siłami natury nie byłoby możliwe. Z czasem kości te stają się bardziej twarde i jednocześnie mniej podatne na odkształcenia, jednak zanim do tego dojdzie, rodzice muszą dbać o to, aby głowa dziecka rozwijała się symetrycznie.

O syndromie płaskiej główki mówi się, gdy dochodzi do widocznego spłaszczenia boku lub tyłu główki. Jest to naprawdę poważna sprawa, gdyż może prowadzić do zmian kształtu twarzy, a nawet asymetrycznego położenia oczy lub uszu. Dalsze konsekwencje to także problemy z uzębieniem, dlatego naprawdę warto zwracać uwagę na to, czy główka dziecka rozwija się prawidłowo.

Spłaszczanie się głowy niemowlęcia – jak leczyć?

Jeśli zauważymy niepokojącą zmianę w kształcie głowy naszego dziecka (zazwyczaj dochodzi do tego w ciągu pierwszych trzech miesięcy), to powinniśmy od razu zareagować. Najprostszym sposobem, aby przeciwdziałać tego typu deformacjom, jest zmiana pozycji leżącego dziecka, jednak nie zawsze to wystarcza. Niektóre maluchy uparcie odwracają główkę na swoją ulubioną stronę podczas snu. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zakup specjalnej poduszki. Dużą popularnością cieszy się poduszka mimos , która właściwie profiluje główkę oraz odcinek szyjny kręgosłupa i polecana jest także w profilaktyce Syndromu Płaskiej Głowy Niemowlęcia. Można jej używać w wielu sytuacjach, dlatego warto zabierać ją ze sobą i kłaść na niej dziecko także w ciągu dnia.

Jak zapobiec spłaszczeniu się głowy niemowlęcia?

Skoro już wiemy, czym jest Syndrom Płaskiej Głowy Niemowlęcia, to warto zadać sobie pytanie, co może spowodować jego wystąpienie. Najczęściej dochodzi do spłaszczenia głowy dziecka z jednej strony, gdy przyjmuje ono zawsze tę samą pozycję do spania. Warto wiedzieć, że nawet spanie na plecach, które jest rekomendowane jako sposób zmniejszenia ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej, może prowadzić do zniekształcenia główki. Trzeba zatem dbać o to, by dziecko chciało odwracać głowę w różne strony, a jest to możliwe w czasie jego aktywności. Dobrym sposobem jest pokazywanie mu książeczek kontrastowych, które pomagają także rozwijać wzrok.

Częstym powodem spłaszczenia główki jest także umieszczanie niemowlęcia w bujakach dla dzieci oraz fotelikach samochodowych. Należy pamiętać, że bujak jest urządzeniem, które warto stosować w konkretnych sytuacjach, np. gdy chcemy wykonać jakąś czynność i jednocześnie mieć pewność, że dziecko jest w tym czasie bezpieczne i spokojne, gdyż ma czym się zabawić. Nie powinno to trwać jednak dłużej niż pół godziny dziennie. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni pokonać jakąś dłuższą trasę samochodem razem z niemowlęciem, wtedy również warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here