Zacznij swoją przygodę z antykami

Od jakiegoś czasu czujesz, że potrzebujesz odmiany? Pomieszczenia, w których przebywasz, wydają się coraz bardziej podobne i przez to przytłaczające? W domu – stonowana i chłodna elegancja, proste i funkcjonalne formy… W biurze również biel na ścianach, plakaty z cytatami motywacyjnymi i optymalnie użyteczne, proste meble… Powtarzalność i wtórność – w takich miejscach nie można ani odpocząć, ani nabrać twórczej energii. Rozwiązaniem mogą być meble z duszą, czyli antyki!

Nie tylko dla kolekcjonerów

Meble i akcesoria dekoracyjne pochodzące z popularnych katalogów firm meblarskich i wnętrzarskich są dziś powszechnie dostępne – nie tylko w salonach stacjonarnych, ale również w sklepach internetowych. Skompletowanie modnego zestawu mebli jest dziś zadaniem wyjątkowo łatwym, podobnie jak powiększanie takiego zestawu o kolejne moduły.

Jednolitość formy, a nawet kolorystyki z jednej strony jest komfortowa – urządzenie mieszkania dzięki popularności aktualnych trendów (w głównej mierze minimalizmu) nie nastręcza żadnych trudności.

Z drugiej strony – gdy wchodzimy do kolejnego domu, mieszkania czy apartamentu – zaczynamy odczuwać niepokojącą tendencję – wnętrzom mieszkalnym (i nie tylko) brakuje własnego klimatu, niepowtarzalności i charakteru. Są gustowne, eleganckie, wygodne… i trudno coś więcej o nich powiedzieć. Takie wnętrza spotkamy w dziesiątkach katalogów i wystaw w sklepach meblarskich i marketach budowlanych. 

Ale czy o to chodzi w aranżacji wnętrz?

Dla wielu z nas zapewnienie sobie wygody, użytecznej i niewyszukanej – chciałoby się powiedzieć zwykłej – elegancji to zdecydowanie za mało, aby poczuć się we własnym domu… jak u siebie.

Do będącego w powszechnym użyciu minimalizmu warto dodać element zaskoczenia, np. mebel albo akcesoria aranżacyjne reprezentujące styl odmienny od aktualnie najmodniejszych. W tej roli świetnie odnajdą się antyki.

Siła wyrazu

Bogato inkrustowana etażerka, intarsjowana toaletka, stolik z marmurem, rogowa szafa, rzeźbiony kredens, a może lustro w dębowej oprawie? Czy wyobraźnia – po wymienieniu tych kilku nazw mebli – podpowiada nam już inspirujące rozwiązania aranżacyjne?

Taka jest właśnie siła wyrazu niepowtarzalnych i nietuzinkowych przedmiotów, które wraz z latami, które upłynęły od ich produkcji, nabrały szlachetności i szczególnej wartości.

Bywa również, że jest to wartość sentymentalna – wielu z nas meble antyczne kojarzą się z tradycją naszej własnej rodziny. Odnajdujemy niekiedy stare zastawy stołowe, ale również kredensy, kwietniki, szafy, wieszaki, etażerki, sekretery, stoły, fotele czy krzesła na strychach domów. Nikt nie miał odwagi ich wyrzucić, ale też nie miał pomysłu, co z nimi zrobić. Wiele domowych mebli-antyków dzięki temu przetrwało do naszych czasów, a dziś dysponujemy o wiele większymi możliwościami w zakresie fachowej renowacji tych szczególnych zabytków. 

Nawet najbardziej zaniedbanym antykom można przywrócić dawny blask poprzez pieczołowite odtworzenie pierwotnego wyglądu, ale nie tylko. Modne jest również odnawianie mebli z dawnych lat z jednoczesnym odświeżeniem ich “wizerunku”, np. poprzez wymianę obić i zastąpienie tradycyjnych wzorów nowocześniejszymi.

Antyki w połączeniu z prostym, minimalistycznym stylem współczesnych wnętrz prezentują się nietuzinkowo, dodając im charakteru, a nawet splendoru – dlatego nie bójmy się wprowadzać mebli z minionych wieków do aranżacji typowych dla naszych współczesnych czasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here