Tarasy przy projektach małych domów parterowych

Taras zewnętrzny zwłaszcza przy niewielkim domu parterowym, to bardzo ważny element, dzięki któremu możemy optycznie powiększyć ograniczoną powierzchnię życiową. Ważne jest przy tym, aby jego projekt nie wygenerował nadmiernych kosztów, bo przecież właśnie z uwagi na niskie koszty budowy wybieramy dla siebie projekt domu parterowego. Postaramy się poniżej zwrócić Państwa uwagę na kilka niskokosztowych pomysłów, jak takie atrakcyjne miejsce przy domu zbudować i urządzić.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego lokalizację. Taras powinien przylegać do pokoju dziennego i ewentualnie jadalni, albo jednej z sypialni. Książkowo najlepsza jest strona południowa domu, ale mamy ostatnio coraz więcej słonecznych dni w roku i nie jest to obligatoryjne, nawet warto będzie się trochę od słońca na tarasie osłonić. Wybierajmy też w miarę możliwości stronę z najatrakcyjniejszym widokiem i bez uciążliwego sąsiedztwa, które mogłoby w ekstremalnej sytuacji uniemożliwić spokojne korzystanie z tarasu.

projekty domów parterowych

Następna ważna rada, to zadbajmy o odpowiednie powiązanie, czyli otwarcie wnętrza strefy dziennej. Polecamy projekty domów parterowych z dużymi oknami przesuwnymi albo balkonowymi w salonie. Cena takich przeszkleń nie musi być wcale wysoka, jeżeli nie przekraczamy rozpiętości dopuszczalnych na przykład dla ram z profili PVC albo z drewna. Projekt domu z dużymi przeszkleniami będzie od razu lepiej się prezentować i zyskuje na funkcjonalności, obojętnie, czy jest wykonany w stylu nowoczesnym, czy tradycyjnym.

Co do konstrukcji samego tarasu, to unikajmy masywnych rozwiązań z płytą betonową na gruncie i ograniczoną po obrysie ścianami fundamentowymi. Jest to najdroższe rozwiązanie, wymagające dużej ilości materiałów, robocizny i czasu. W celu zoptymalizowania fundamentowania tarasu polecamy wykonanie go w formie punktowego podparcia. Na stop i słupki potrzeba zdecydowanie mniej betonu i można go wlać bez szalowania, tzn. bezpośrednio w grunt jeżeli jest odpowiednio spoisty. Na tak przygotowanej podstawie układa się najczęściej główną konstrukcję z belek drewnianych albo stalowych i na tak przygotowanym ruszcie mocujemy na przykład deski tarasowe. Jeżeli zdecydujemy się na kompozytowe, to otrzymamy bardzo trwałą powierzchnię nie wymagającą okresowej impregnacji czy malowania. Projekt tarasu przy domu nie musi ograniczać się do powierzchni z jednego materiału i na jednym poziomie. Tańszym rozwiązaniem niż płyta betonowa z płytkami będą też płyty grubości 6-8cm układane na podbudowie jak chodniki i podjazdy. Dostępne są w imponującej gamie kolorystycznej, różnych formatach oraz wykończeniu powierzchni. Dostaniemy je zarówno w wersji bardziej rustykalnej jak i pasujące do nowoczesnych domów. Łącząc różne materiały oraz dopasowując w inteligentny sposób projekt tarasu do ukształtowania terenu uzyskamy rozwiązania mocno niebanalne, a także minimalizujące ilość robót ziemnych do wykonania. Wszystko to w trosce budżet oraz o maksymalne uatrakcyjnienie najbliższego otoczenia domu.

Ważnym elementem będą też zadaszenia, pergole i ażury oraz nasadzenia przy tarasach, ale to już będzie temat na pewno na osobną rozprawkę.

Projekt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here