fotel bujany

Zima to czas, kiedy więcej czasu niż zwykle spędzamy w domu.

Odpoczywamy od prac w ogródku, wycieczek w plener i możemy się cieszyć słodkim leniuchowaniem. Chłodne wieczory trwające od wczesnej jesieni do późnej wiosny to idealny czas, aby nadrobić zaległości w czytaniu książek, oglądaniu filmów czy po prostu… rozwiązywaniu krzyżówek lub szydełkowaniu. Oczywiste jest, że najlepsza pozycja do popołudniowego to ta półleżąca. Można ją uzyskać na wiele sposobów, a jednym z nich jest fotel bujany.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o fotelach bujanych

Bardzo ciekawa jest historia foteli bujanych. Różne źródła wskazują, że miejscem ich narodzin była Francja, Anglii lub prerie Dzikiego Zachodu. Można przyjąć, że każde z tych miejsc w pewnym sensie miejscem narodzin bujaka. Przyglądając jednak się z bliska pochodzącym stamtąd fotelom, można zauważyć znaczące różnice w sposobie ich zaprojektowania. Fotele pochodzące z USA mają bardziej surowy wygląd, ukierunkowany na funkcjonalność, co w dużej mierze powodowane jest surowymi warunkami prerii, w których wiatr przenosi tumany piasku. Europejskie fotele bujane ukierunkowane są bardziej na style i elegancki wygląd, stąd też wynika kształt lubianych w Polsce bujaków z drewna giętego. Szczyt ich popularności przypada na lata 60 – 80 XX wieku, a można je rozpoznać m.in. po wypełnieniu siedzisk oraz oparć naturalnymi, wiklinowymi paskami.

Dlaczego warto korzystać z foteli bujanych?

Można tego nie wiedzieć, ale fotel bujany ma wiele zalet. Odpoczynek na nim ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Oczywiście największą zaletą odpoczywania na bujaku jest wprowadzenie organizmu w głęboki stan relaksu. Każdy, kto choć przez chwilę odpoczywał na takim fotelu, może potwierdzić, że bardzo łatwo jest na nim zasnąć. Wytwarzane podczas bujania endorfiny, pomagają obniżyć stres do bezpiecznego poziomu. Jest oo jednym z powodów, dla których nowoczesne bujaki znajdują się na lotniskach lub w poczekalniach gabinetów dentystycznych.

Bujany fotel a bóle mięśniowe i reumatyczne

Nie przypadkowo często można zobaczyć starsze osoby, odpoczywające na bujakach. Naukowo potwierdzono, że bujanie się poprawia przepływ krwi w organizmie, która odżywa najdalej położone partie ciała, zmniejszając różnego rodzaju dolegliwości, ból, mrowienie czy sztywnienie kończyn. Także samą czynność, którą jest odpychanie się nogami od podłogi, można potraktować jako skuteczne ćwiczenie kolan, polecane przy artretyzmie. Mając to wszystko na uwadze, bujak jest doskonałym pomysłem na prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Bujak w okresie macierzyństwa

Kobiety w czasie ciąży, jak i późniejszego wychowywania dziecka, na pewno docenią posiadany przez siebie fotel uszak bujany. Jest to doskonale miejsce do odpoczynku, a także karmienia i usypiania dziecka. Kołysanie w fotelu naśladuje uchy prenatalne dziecka w brzuchu, dzięki czemu jest ono spokojniejsze, pomaga to również łagodzić ewentualne dziecięce kolki.

fotel bujany relaksujący

Fotel bujany to najprostszy sposób na odpoczynek i relaks we własnym domu

Czy bujając się, można schudnąć?

Być może trudno w to uwierzyć, ale odpoczywając, można schudnąć. A dokładnie wtedy, kiedy podczas bujania odpychamy się nogami od podłogi, spalamy nawet do 150 kcal na godzinę. To bardzo dobry wynik, zważywszy na to, że z fotela bujanego można korzystać o każdej porze dnia i nocy, jest on również łatwo dostępny dla osób w starszym wieku i mających pod opieką dzieci. Wielu dietetyków rekomenduje swoim podopiecznym fotele bujane, jako skuteczny sposób na utratę wagi, jeśli inne formy treningów nie są możliwe.

Jaki fotel bujany wybrać dla siebie?

Sklep Meble Makarowski ma w ofercie kilka modeli foteli bujanych, które można podzielić na 3 podstawowe grupy.

Klasyczne bujaki

Są to meble wypoczynkowe wykonane z drewna giętego, których siedzisko i oparcie wypełnione jest miękką gąbką i tapicerowane welurem. Można je określić jako najbardziej klasyczne i tradycyjne ze wszystkich foteli bujanych, dzięki czemu na pewno przypadną do gustu Waszym Babciom i Dziadkom, Ciociom i Wujkom.

Nowoczesne fotele bujane

Bardziej awangardowa odmiana bujaków, których metalowy, chromowany stelaż bardzo dobrze koresponduje z tapicerką ze skór ekologicznych lub naturalnych. Pasują one do wnętrz nowoczesnych, a także w stylu glamour i industrialnych.

Skandynawskie fotele uszaki bujane

Do wnętrz w stylu skandynawskim bardzo dobrze pasują fotele uszaki na płozach. Jest to bardzo ciekawa wariacja na temat standardowych uszaków z wysokim oparciem, w których zamieniono drewniane stopki na drewniane płozy. Skandynawskie bujaki dostępne są w wersji tradycyjnej, z wysokim oparciem i płatwami oraz nowoczesnej, z kubełkowym siedzeniem i oparciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here