U naszych zachodnich sąsiadów rozwiązanie to znane jest od bardzo dawna. U nas dopiero zyskuje popularność. Zielony dach – bo o nim mowa – to ciekawa propozycja, która posiada mnóstwo zalet. Stanowi nie tylko swoistą ozdobę domu. Przyjrzyjmy się zielonym dachom nieco bliżej.

Czym jest zielony dach?

Jest to strukturalne pokrycie dachowe, na które składa się kilka warstw. Wierzchnią jest podłoże gruntowe, które obsadzane jest roślinami. Aby móc założyć zielony dach, spadek nie może być mniejszy niż 2% i jednocześnie nie może przekraczać 30%. Warstwa roślinna ma charakter wykończeniowy. To również ona pełni rolę dekoracyjną. To, na jaką roślinność postawimy uzależnione jest od charakteru inwestycji.

Wyróżnia się następujące rodzaje zielonych dachów:

  • dach nieużytkowy – w tym wypadku duże nawodnienie nie jest konieczne, a pielęgnacja ograniczona do minimum;
  • dach użytkowy na budynku mieszkalnym lub komercyjnym – roślinność najczęściej wymaga regularnego nawadniania i pielęgnacji.

Decydując się na zielony dach, warto pamiętać, że jest to interesujące rozwiązanie, które stanowi połączenie tego, co praktyczne z tym, co naprawdę estetyczne. Taki dach świetnie izoluje akustycznie, sprawiając, że we wnętrzu budynku jest po prostu ciszej, zimą ogranicza straty ciepła, a latem sprawia, że budynek tak silnie się nie nagrzewa.

Substraty dachowe

Do założenia zielonego dachu niezbędne są tak zwane substraty dachowe. Jest to specjalne podłoże stanowiące warstwę wegetacyjną. To właśnie na niej rosną kwiaty oraz wszelka inna roślinność, którą decydujemy się zasadzić na dachu. Wiele osób powie z pewnością w tym miejscu, że przecież rośliny można zasadzić w zwykłej ziemi ogrodniczej. Okazuje się jednak, że zielony dach ma swoje wymagania. Substraty to specjalna mieszanka, na którą składa się ziemia, piasek, torf, kora, a także składniki zapewniające odpowiedni drenaż. Zalicza się do nich rozdrobniony keramzyt, gruz ceglany oraz żużel. Zwykła ziemia jest zbyt ciężkim podłożem.

Jakie substraty dachowe się wyróżnia?

Obecnie dostępne substraty dachowe dzieli się na:

  • substraty intensywne,
  • substraty ekstensywne.

Różnią się one między sobą składem. Z założenia mają bowiem rosnąć na nich inne rośliny. Te pierwsze przeznaczone są do upraw takich roślin, jak byliny, krzewy, drzewa. Sięga się po nie również wówczas, gdy zielony dach ma być pokryty trawnikiem. W substratach intensywnych znajduje się zdecydowanie więcej składników organicznych.

Substraty ekstensywne przeznaczone są do uprawy roślin sucholubnych i niewymagających. Zalicza się do nich między innymi zioła, rozchodniki oraz trawy ozdobne. To roślinność, która nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o składniki odżywcze zawarte w podłożu.

Dach ekstensywny czy intensywny?

To najważniejsze pytanie, na jakie należy odpowiedzieć zanim zdecydujemy się na założenie zielonego dachy. Wybierając dach intensywny, możemy uwzględnić na nim nawet plac zabaw i ławki, na których będzie można odpoczywać. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to dach wymagający regularnej pielęgnacji. W przypadku dachu ekstensywnego trudno o funkcję użytkową. Sprawdza się on jednak wówczas, gdy chcemy na przykład zredukować spływ wody deszczowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here