Sekator – jaki wybrać?

0
2890

Ogród to dla wielu osób mała oaza spokoju, a prace ogródkowe mogą należeć do jednych z najprzyjemniejszych i odprężających zajęć. Wszyscy ich miłośnicy doskonale wiedzą, że w celu zadbania o stan drzew i krzewów w ogrodzie niezbędne jest posługiwanie się różnymi narzędziami. Popularny przyrząd w tym zakresie stanowi sekator, który służy do przycinania pędów. I choć sprawa z zakupem sekatora wydaje się prosta, mnogość różnych typów tego narzędzia, z którą zetkniemy się w sklepie, może sprawić pewną trudność w wyborze najbardziej odpowiedniego modelu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań sekatora.

Wielkość

Zanim przystąpimy do poszukiwań odpowiedniego sekatora dla naszego ogrodu, należy zastanowić się jakiej grubości gałęzie lub pędy mamy zamiar nim przycinać. Od tego zależy bowiem wielkość sekatora. Sekatory dzieli się na sekatory krótkie oraz długie. Krótkie służą do przycinania pędów bądź innych części roślin, których grubość nie przekracza 25 mm. Są one niewielkie i można obsługiwać je jedną dłonią. Sekatory długie wykorzystuje się do przycinania gałęzi o grubości ok. 40 mm. Dzięki wydłużonym rączkom z uchwytami, sekatory te mają większy zasięg (do 2,5 m). Należy posługiwać się nimi przy użyciu obydwu rąk. Im dłuższe są ramiona sekatora, tym mniejszy wysiłek musimy wkładać podczas cięcia. W niektórych sklepach znajdziemy również tzw. sekatory tyczkowe, posiadające regulowany wysięgnik. Taki typ sekatorów pozwala na przycinkę gałęzi bez konieczności użycia drabiny. Zasięg takich sekatorów dochodzi do nawet 6 m. Ostrzem sterujemy wówczas przy pomocy linki, która przebiega wzdłuż wysięgnika.

Technologia

Najbardziej klasyczny podział sekatorów wyróżnia sekatory kowadełkowe i nożycowe. Kluczowa różnica pomiędzy nimi tkwi w konstrukcji mechanizmu tnącego. Sekator kowadełkowy wyposażony jest w jedno ostrze, tnące gałąź, która oparta jest na szerokim kowadełku. Przycinanie zostaje zakończone w momencie gdy dojdzie do zetknięcia ostrza z kowadełkiem. Sekatory nożycowe charakteryzują się z kolei tym, że zarówno ich ostrze jak i przeciwostrze tnie gałąź. Elementy te nie stykają się ze sobą, a jedynie mijają bardzo blisko siebie. Sekatory nożycowe działają więc na zasadzie nożyczek. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się sekatory kowadełkowe, choć zdania na temat tych dwóch rodzajów sekatorów są bardzo podzielone.

Warto również zwrócić uwagę, aby sekator wyposażony był w przekładnię regulującą siłę cięcia, która znacznie ułatwia pracę.

Na półkach sklepowych z pewnością oprócz zwykłych sekatorów spotkamy również sekatory elektryczne. Ich wybór to dobra decyzja dla osób, które posiadają duży ogród wymagający sporej przycinki. Sekatory elektryczne znacznie przyspieszą wówczas prace. Ich zakup powinny również rozważyć osoby, które nie dysponują zbyt dużą siłą w rękach i podjęcie wysiłku związanego z przycinką może sprawić im kłopot.

Materiał i konstrukcja

Warto wybrać sekator wykonany z aluminium lub poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym. Materiały takie znacznie zmniejszają wagę sekatora i charakteryzują się dość dobrą wytrzymałością. Uchwyty sekatora powinny być wykończone miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem. Najlepiej, aby był on antypoślizgowy. 

Zwróćmy także uwagę na wyprofilowanie uchwytów. Warto przed zakupem wziąć sekator do rąk i wypróbować posługiwanie się nim. Jeśli sekator ma być użytkowany przez osobę leworęczną, w celu zapewnienia sobie wygody użytkowania warto poszukać specjalnych modeli przeznaczonych dla takich osób.

Waga

Starajmy się wybierać sekator o małej wadze. Jest to ważna sprawa, szczególnie jeśli przewidujemy, że jednorazowo będziemy pracować z użyciem sekatora przez dłuższy czas. Po kilkudziesięciu minutach czy kilku godzinach takiej pracy nawet nieznaczne różnice w ciężarze sekatora staną się coraz bardziej odczuwalne. 

Bezpieczeństwo

Nie zapominajmy również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem użytkowania. To ważna sprawa, szczególnie jeśli mamy zamiar wykonywać prace ogródkowe w obecności dzieci. Sekator powinien być wyposażony w zamek bądź inny mechanizm, który w szybki i skuteczny sposób umożliwia zablokowanie ostrzy.

Wybór sekatora to bardzo indywidualna decyzja, zależna w dużej mierze od naszych potrzeb i możliwości. Dobry sekator powinien być wygodny w użyciu i służyć przez długie lata. Po zaczerpnięciu podstawowych informacji na temat rodzajów sekatorów i po analizie swoich zapotrzebowań można ruszyć do sklepu. Życzymy udanego zakupu!

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here