Szukasz pomysłu na oryginalną roślinę domową lub chcesz podarować komuś nietypową ozdobę do nowego mieszkania? Pomyśl o takich roślinach, jak rosiczka, dzbanecznik czy kapturnica, które… polują na owady! Jak hodować rośliny owadożerne w warunkach domowych? Z naszego tekstu dowiesz się wszystkiego na ich temat!

Dlaczego właściwie rosiczka, dzbanecznik i kapturnica w ogóle polują na owady? Otóż większość roślin owadożernych, czyli takich, które wabią, chwytają  i spożywają owady, rośnie na terenach torfowisk, ubogich w azot i fosfor. Aby przetrwać, rośliny muszą zatem suplementować sobie składniki odżywcze – właśnie dlatego polują na owady.

Poznaj wraz z Ziemovitem 2 najpopularniejsze rośliny owadożerne, które przy zachowaniu odpowiednich warunków można skutecznie hodować i w Polsce, i stwórz w swoim domu straż przeciw owadom.

Rosiczka – jak podlewać i pielęgnować?

Rosiczka (Drosera) to bardzo popularna roślina owadożerna – jej różne odmiany występują w prawie wszystkich zakątkach świata. Tak jak większość roślin owadożernych rosiczka wyróżnia się niebanalnym wyglądem, czyli liśćmi, które są porośnięte lepkimi włoskami i tworzą efektowne rozety o różnej wielkości. Jak rosiczka wabi swoje ofiary? Wydziela ona pachnącą ciecz o słodkim smaku, do której chętnie zlatują się owady. Gdy już usiądą na liściu rosiczki, momentalnie się do niego przylepiają i nie mogą uciec, a roślina wyczuwa zawarty w owadzie azot i zaczyna ściskać ofiarę.

Rosiczka preferuje nasłonecznione stanowiska i wysokie temperatury, więc będzie się świetnie czuła na południowych parapetach. W domu należy zapewnić jej podłoże zbliżone do naturalnego – lekką, stale wilgotną ziemię o odczynie kwaśnym. W tym celu wymieszaj ze sobą w proporcji 2 do 1 torf ogrodniczy kwaśny Ziemovit i sypki piasek. Warto pamiętać, aby nigdy nie zraszać liści rosiczki wodą, gdyż można w ten sposób zmyć lepką substancję i doprowadzić do zgnicia rośliny. Nie wolno też nawozić jej substancjami z wysokim stężeniem azoturosiczka po otrzymaniu nawozu może obumrzeć.

Muchołówka – jak o nią dbać?

Inną interesującą rośliną owadożerną, która dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi od razu skupia na sobie uwagę, jest muchołówka (Dionaea muscipula). Najbardziej charakterystyczny element rośliny to jej część owadożerna, składająca się z dwóch blaszek liściowych o nerkowym, podłużnym kształcie, zakończonych ułożonymi naprzemiennie włoskami.

Zwabiony do wnętrza muchołówki owad dotyka włosków i tym samym powoduje, że blaszki liściowe zamykają się. Co ciekawe, muchołówka posiada mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym zamknięciem się pułapki – otóż poruszenie włosków musi nastąpić przynajmniej dwa razy w odstępie krótszym niż 20–40 sekund.

Warunki uprawy muchołówki są praktycznie takie same, jak u rosiczki. Warto tylko pamiętać, że niekiedy blaszki liściowe muchołówki czarnieją i wbrew pozorom nie jest to objaw stanu chorobowego. W okresie jesienno-zimowym w ten sposób roślina przechodzi w stan spoczynku.

Szukasz porad dotyczących uprawy innych roślin? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT, który zainspiruje Cię do odnowienia Twojego ogrodu i domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here