Osuszacze powietrza - na straży komfortu i bezpieczeństwa

Nadmierna wilgotność jest zjawiskiem niepożądanym, nie tylko ze względu na niekorzystny wpływ na klimat pomieszczeń i pogorszenie warunków pracy. Zawilgocenie wpływa negatywnie na sprawność urządzeń, przyspiesza proces ich zużycia, a na placach budowy w znaczący sposób wydłuża okres realizacji inwestycji.

Zgubny wpływ wilgoci

Całkowite wyeliminowanie zjawiska zbyt wysokiej wilgotności jest praktycznie niemożliwe. Niezależnie od jakości i szczelności stolarki drzwiowej czy okiennej, wilgoć zawsze znajdzie sobie drogę do wnętrza pomieszczeń, przenikając nawet przez grube betonowe ściany. Przebywanie w takiej atmosferze nie tylko negatywnie wpływa na wydajność pracowników, ale jest też niebezpieczne dla ich zdrowia. Nawet niezauważalny gołym okiem rozwój pleśni i grzybów może stanowić przyczynę wystąpienia niebezpiecznych schorzeń. Niekorzystne warunki mają również destrukcyjny wpływ na stan instalacji, urządzeń i wyposażenia, nie wspominając już o dokumentach i archiwaliach.

Skuteczną receptę na powyższe niedogodności stanowi osuszacz powietrza. Takie urządzenia doskonale sprawdzają się w zakładach przemysłowych każdej branży, w magazynach, na placach budowy, a także w pomieszczeniach nietypowych, które ze względu na specyfikę swojej funkcjonalności generują stały, wysoki poziom wilgotności. Jedynym warunkiem ich skutecznego działania jest zamknięta forma, oddzielająca wnętrze od bezpośredniego wpływu warunków zewnętrznych. Powierzchnia i kubatura mają w tym wypadku drugorzędne znaczenie. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że nie będzie problemu z dobraniem osuszaczy zdolnych poradzić sobie z dużymi przestrzeniami.

Jak dobrać osuszacz?

Urządzenia możemy podzielić na dwa główne typy różniące się technologią eliminacji wody z otoczenia. Modele z pierwszej grupy wykorzystują zjawisko kondensacji. Wilgoć obecna w zasysanym powietrzu osadza się w tak zwanym zimnym wymienniku, gdzie zostaje schłodzona do temperatury niższej niż punkt rosy. W ten sposób woda zostaje skroplona, a osuszone powietrze ponownie trafia do obiegu. Urządzenia są wygodne w obsłudze, czynnik chłodzący pracuje w obiegu zamkniętym i nie wymaga kontroli ani uzupełnień. Warto jednak dbać o okresowe czyszczenie filtra powietrza, ta łatwa i szybka do przeprowadzenia czynność stanowi gwarancję uzyskania maksymalnego efektu. Osuszacze kondensacyjne doskonale sprawdzają się podczas pracy w temperaturach sięgających 30 stopni, przy wilgotności na poziomie 80%.

Jeżeli warunki wymagają większej wydajności, warto rozważyć skorzystanie z osuszaczy adsorpcyjnych. W odróżnieniu od przedstawicieli pierwszego typu tutaj wilgoć jest separowana na powierzchni adsorbentu. W tej roli najczęściej występuje żel krzemionkowy, cechujący się doskonałymi właściwościami osuszającymi. W parze ze skutecznością działania występuje jednak również cecha, która dla niektórych użytkowników może stanowić poważną wadę. Ten typ urządzeń nie nadaje się do pracy w warunkach zapylenia, co dyskwalifikuje go z zastosowań na przykład na placach budowy. W takich miejscach sprawdzą się dedykowane osuszacze budowlane. 

Z pełną ofertą produktową oraz szerokim spektrum zastosowań warto zapoznać się, korzystając ze strony internetowej firmy iSprzęt. Poza opisem konkretnych urządzeń można na niej znaleźć cenne wskazówki i artykuły przybliżające tematykę osuszania pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here