Opłacalność przyłącza gazowego

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły bardzo duży wzrost popularności gazu, jako paliwa służącego do ogrzewania domków jednorodzinnych. Przyłącze gazowe było jednak dość dużym wydatkiem, co sprawiało, że mogli sobie na nie pozwolić jedynie zamożni inwestorzy, którzy byli w stanie wyłożyć większą ilość gotówki jednorazowo, a później oczekiwać na stopniowe amortyzowanie się inwestycji przez długie lata.

Z tamtego okresu wzięło się wiele mitów na temat instalacji gazowych, które rzekomo są bardzo drogie w montażu a ich opłacalność wcale nie jest tak wysoka jak się potocznie sądzi. Od lat dziewięćdziesiątych jednak bardzo dużo się zmieniło, zarówno w kwestii możliwości zrealizowania przyłącza gazowego do sieci lub zamontowania instalacji gazowej, która będzie wykorzystywała gaz ze zbiornika dostarczanego przez zewnętrzne firmy, które dysponują mobilnymi cysternami dystrybuującymi gaz do indywidualnych odbiorców.

Czy każdy może podłączyć się do sieci gazowej?

Przyłącze gazowe można zrealizować w miejscach, w których przeprowadzono gazyfikację terenu. Niestety, jest to dość droga inwestycja, którą realizują przeważnie samorządy terytorialne, które nie zawsze są w stanie zapewnić pełną gazyfikację całego obszaru, którym zarządzają. Osobom, które chcą zainwestować w ogrzewanie gazowe, pozostaje wtedy zamontowanie instalacji, która będzie korzystała z gazu dostarczanego przez liczne firmy, które specjalizują się w handlu gazem wśród klientów indywidualnych. Takie przyłącza są równie wygodne co gaz z sieci, a różnią się jedynie tym, że trzeba dodatkowo zainwestować w zbiornik gaz płynny, który należy co sezon uzupełniać.

Zakup dodatkowego zbiornika wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak w kontekście tego, że samo podłączenie się do sieci gminnej lub miejskiej również niesie za sobą dodatkowe koszty, wcale nie wydaje się to być bardzo dużą wadą. Trzeba tutaj również zaznaczyć, że montując w budynku kocioł gazowy oraz podpinając go pod domowy zbiornik z gazem, nie traci się możliwości przebudowania instalacji tak, by podpiąć się do sieci miejskiej, gdy przeprowadzone zostaną odpowiednie inwestycje i zajdzie taka możliwość. Zalety przyłącza gazowego nad klasycznymi rozwiązaniami, które bazują na ogrzewaniu budynku węglem, drewnem lub peletem są bardzo liczne.

Przyłącze gazowe i jego główne zalety

Są to przede wszystkim:

  • Wygoda użytkowania – kotły gazowe nie wymagają bieżącej obsługi gdyż są całkowicie samowystarczalne; cała obsługa sprowadza się do ustawiania termostatu oraz corocznych przeglądów przed każdym sezonem grzewczym
  • Stopniowe zwracanie się kosztów – przyłącze gazowe jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym zwłaszcza w niektórych momentach, gdy sprzyja temu sytuacja ekonomiczna oraz geopolityczna i gaz znacznie tanieje

Jak widać przyłącze gazowe ma wiele, bardzo istotnych zalet co sprawia, że początkowe, nieco wyższe koszty inwestycji nie wydają się być aż tak straszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here