Wielu ekspertów podkreśla niewątpliwe zalety ogrzewania podłogowego podkreślając dlaczego jest ono lepsze od tradycyjnego systemu grzejnikowego. Jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie ma także minusy i przed podjęciem decyzji jego montażu należy o nich pamiętać.

Kilka minusów ogrzewania podłogowego

Po pierwsze dom, w którym montowany jest system ogrzewania płaszczyznowego powinien być bardzo dobrze ocieplony. Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 26 stopni Celsjusza i dlatego w przypadku pomieszczeń z dużymi stratami ciepła może to być temperatura niewystarczająca. Zamiast oczekiwanego komfortu cieplnego domownicy odczuwać będą przede wszystkim chłód, a nie taka jest funkcja instalacji grzewczej.

Kolejnym istotnym minusem takiego rozwiązania jest duża bezwładność cieplna. Przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego trudno jest precyzyjnie sterować temperaturą w pomieszczeniu. Podłoga po prostu nagrzewa się dłużej niż grzejnik i dlatego czas potrzebny na ogrzanie pomieszczenia jest odpowiednio wydłużony. Natomiast po osiągnięciu wymaganej temperatury materiał z którego wykonana jest podłoga akumuluje ciepło, co sprawia, że praktycznie niemożliwe jest szybkie zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu.

System ogrzewania podłogowego to także pewne ograniczenia związane z wykończeniem wnętrza. Na pewno nie będzie możliwe położenie podłogi z drewna litego. Do systemów podłogowych najlepiej wykorzystać płytki ceramiczne lub podłogę drewnianą warstwową. Ale to nie wszystko – niewskazane są również grube dywany oraz masywne meble, które dużą powierzchnią stykają się z podłogą. Osoby nielubiące ograniczeń aranżacyjnych nie będą więc zadowolone.

Montując system ogrzewania rzadko myślimy o jego awariach. Jednak nigdy nie można ich wykluczyć. Awaria systemu podłogowego oznacza konieczność skucia co najmniej fragmentu podłogi. Następnie po wykonaniu prac naprawczych ponownie położyć podłogę. Wszystko to sprawia, że koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie, a pomieszczenie niemożliwe do użytkowania przez długi czas.

Na koniec kilka słów o kosztach. Wybór systemu podłogowego oznacza wydatki inwestycyjne nawet o 40 procent wyższe niż w przypadku tradycyjnego systemu grzejnikowego. Oczywiście dzięki korzyściom kosztowym osiąganym w trakcie eksploatacji wydatki te mogą relatywnie szybko się zwrócić. Jednak należy pamiętać, że wydatki na system ogrzewania ponosimy w czasie budowy domu, czyli właśnie wtedy gdy wydatki się kumulują.

Opisane powyżej wady ogrzewania podłogowego warto znać i pamiętać o nich podczas podejmowania decyzji. Nie są to wady dyskwalifikujące to rozwiązanie, jednak powinny być wzięte pod uwagę i zestawione zarówno z zaletami jak również z rozwiązaniami alternatywnymi.

Część wad i wynikających z nich ograniczeń można minimalizować już na etapie projektu. Dobrym przykładem jest wykorzystanie bardziej ekonomicznych rur do ogrzewania podłogowego PE-RT, które wykazują doskonałe właściwości i mogą być z powodzeniem stosowane w płaszczyznowych systemach grzewczych. Jednak wyeliminowanie dużej części jest bardzo trudne lub po prostu niemożliwe.

Źródło: ELPLAST – Studzienki wodomierzowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here