Podczas budowy domu musisz pamiętać o wielu kwestiach. Wśród nich znajduje się prawidłowe zabezpieczenie budynku pod kątem czynników atmosferycznych. Jednym z miejsc, które szczególnie należy chronić jest poddasze. Choć w tym celu najczęściej stosuje się wełnę mineralną czy szklaną, z roku na rok coraz większą popularność zyskuje ocieplanie poddasza pianką poliuretanową. Dlaczego warto wykorzystać właśnie to rozwiązanie – oto najważniejsze zalety.

Ocieplanie poddasza – przestrzeni o trudnej geometrii

Poddasze to zazwyczaj pomieszczenie o trudnej strukturze – z wieloma skosami i szczelinami. Choć wydaje się, że jego ocieplanie jest w związku z tym niezwykle trudne – nic bardziej mylnego. Zanim przystąpisz do zabezpieczania tego pomieszczenia, zastanów się, jaki materiał wybrać – obecnie na rynku jest naprawdę duży wybór.

Jednym z oferowanych jest wspomniana pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, która dzięki temu, że jest elastyczna, pokrywa wszystkie szczeliny i trudno dostępne miejsca. Co więcej, dzięki tej cesze, pracuje ona z całym dachem. A to, w połączeniu z jej lekkością sprawia, że nie narusza konstrukcji, co również wpływa na jej częsty wybór podczas ocieplania poddasza.


Pianka poliuretanowa
– dobra inwestycja

Co wziąć pod uwagę przy ocieplaniu poddasza? Cena nie powinna być najważniejsza, choć niewątpliwie jest jednym z czynników, podczas podejmowania decyzji o ocieplaniu budynku. Obecnie w kategorii ocieplanie poddasza panuje na rynku dosyć duża konkurencja. Pamiętaj jednak, by nie wpaść w pułapkę i wybrać materiał, którego główną zaletą jest niska cena. Surowce słabej jakości i źle wykonana usługa ocieplenia poddasza w przyszłości mogą Cię kosztować dużo więcej. Tego typu problemom możesz zapobiec, wybierając sprawdzoną markę. Nie zawsze musi być ona najdroższa.

Gdy zdecydujesz się na zastosowanie pianki poliuretanowej do ocieplenia, do jej montażu zatrudnij specjalistów. Dokonają oni pomiaru powierzchni, wilgotności i temperatury pomieszczenia oraz sprawdzą konstrukcję całego dachu. Powinni także zaproponować różne warianty pianki PUR, a także zasugerować, czy należy – lub nie – dodatkowo osłonić izolację płytami gipsowo-kartonowymi. Osoby wykwalifikowane, znające się na ocieplaniu poddaszy, podpowiedzą również jak należy przygotować powierzchnię do ocieplania poddasza pianką.

Dlaczego jeszcze warto wybrać do ocieplania poddasza piankę poliuretanową?

Pianka PUR natryskowa posiada znakomitą przyczepność do drewna i materiałów drewnopochodnych, a także membran dachowych. Dodatkowo podczas natrysku następuje gwałtowny wzrost piany, wypełnia ona wszystkie przestrzenie, tworząc bezspoinową, znakomicie przywartą izolację. Przy mniejszej grubości ocieplenia i przy braku pustych przestrzeni pomiędzy izolacją otrzymujemy bardziej efektywne rozwiązanie. A wspomniana wyżej znakomita przyczepność pianki PUR do większości stosowanych materiałów budowlanych, sprawia, że jest popularnym rozwiązaniem do ocieplenia.

Powierzchnia dachu narażona jest na częste zmiany temperatur i wilgotności. Aby przeciwdziałać konsekwencjom takim jak np. grzyb, warto wybrać do izolacji i ocieplania poddaszy piankę otwartokomórkową, która posiada właściwości paroprzepuszczalne. Dodatkowo półsztywna struktura piany, tworzy powierzchnię która nie pęka i nie odspaja się podczas drobnych ugięć drewna.

Ważną i wartą podkreślenia zaletą jest mały ciężar piany otwartokomórkowej. Zdecydowanie mniej obciąża ona konstrukcję, niż alternatywne metody izolacji. Co w połączeniu z docieraniem w najdalsze zakamarki więźby dachowej specjalnie ją predysponuje to stosowania w budynkach istniejących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here